Ereğli'de Su Sıkıntısı Yok

Ereğli'de Su Sıkıntısı Yok

Zonguldak'ın Ereğli İlçesi Belediye Başkanı Murat Sesli, İlçede 10 Yıl Su Sıkıntısının Yaşanmayacağını Bildirdi.

Ereğli'de Su Sıkıntısı Yok

Zonguldak'ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Murat Sesli, ilçede 10 yıl su sıkıntısının yaşanmayacağını bildirdi.

Ereğli Belediye Başkanı Murat Sesli, mahallelerde asfalt, kanalizasyon, kaldırım, taşduvar gibi çalışmaların yanısıra su çalışmasıda yaptıklarını belirterek; "Her noktaya eşit hizmet' ilkesiyle çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz" dedi.

Başkan Sesli, bir çok belediyenin su sıkıntısı çektiğini belirterek, "Küresel ısınmadan dolayı bütün dünyada olduğu gibi; Türkiye'mizde de başta büyük şehirler olmak üzere susuzluk sözkonusu. Mevsim yağmurlarının yağmaması su kaynaklarında azalmaya sebep olmaktadır. İlçemizdeki içme suyu kaynaklarının da zayıflaması nedeni ile Belediyemiz Su İşletme Müdürlüğünün almış olduğu bir takım önlemler sayesinde vatandaşlarımıza susuzluk yaşanmamakta için çabalıyoruz. Karadeniz Ereğli'de su kesintisi sözkonusu değil" şeklinde konuştu.

Bilinçli tüketim için halka uyarıda bulunan Sesli, "İlçemizdeki içme suyunun verimli ve etkin kullanılması için zaman zaman halkımıza su tasarrufu konusunda uyarılar yapılmaktadır. İçme suyu tasarrufu konusunda almış olduğumuz önlemler şu anda yeterli. Vatandaşlarımızın bu hizmetimize destek olmaları için içme ve kullanma suyunu (bahçe sulama, araba yıkama, halı yıkamak, lüzumsuz olarak yol yıkamak ve kaçak su kullanımı) bilinçsiz tüketmemeliler" dedi.

Başkan Murat Sesli, Belediye Su İşleri Müdürlüğünce son dönemde yapılan çalışmaların şunlar olduğunu söyledi; "Kepez ile Kavaklık mahallesinde bulunan içme suyu şebekelerinde ve abone borularında tespit oranda kaçağın önlenmesi için bu mahallelerdeki 5 bin metre eski ve dayanıksız AÇB ve PVC boruların yerine daha dayanıklı polietilen borular döşenerek, tüm bina bağlantıları yapıldı. Abonelere daha düzenli su iletilmesi sağlandı ve bu böylece bölgede yüzde 2 oranında şebeke kaçağı önlendi. Mahalle girişlerine verilen su miktarını tespit eden Debimetre konularak bu bölgeye verilen su kontrol altına alındı. Belediyemize yeni katılan Ömerli Mahallesinde 4 bin metre su şebekesi, bir adet 100 metreküp, bir adet 250 metreküp su deposu yapıldı. 2007 yılı Ağustos ayı içinde buradaki tüm binalara içme suyu verilecek. Belen Mahallesi'nde şebeke çalışmalarının ardından bina içme suyu bağlantıları yapılarak mahalle sakinlerine belediye su şebekesinden içme suyu verilmeye başlandı.Balı mahallesinde eski kaynak suyu üzerine ultraviyole ışınlı arıtma tesisi yapıldı. 2007 Ocak ayı başında tesis devreye alındı. Ayrıca Balı Mahallesinde 2 bin 500 metre su şebekesi yapıldı. 250 metreküp su deposu ihalesi yapılarak inşaatı başlandı. 2007 yılı Eylül ayı içerisinde Balı Mahallesinin tümüne içme suyu şebekemizden su verilecek. İçme suyu şebekemiz içerisinde bulunan su depolarının aralıksız temizliği yapılarak abonelere daha temiz ve sağlıklı su götürülmesi sağlanmakta. Delihakkı, Soğanlı ve Kaynarca su kaynaklarımızın sürekli olarak bakım ve onarımları yapılarak şehrimize kesintisiz su getirilmesi sağlanıyor. Şehirdeki tüm şebekelerimiz sürekli kontrol edilerek; vatandaşlarımızın su ile ilgili en küçük şikayetleri değerlendiriliyor ve su kayıpları en az seviyede tutulmasına çalışılıyor."

(BA-İÇ)

31.07.2007 17:51 TSİ