Haberler

Tesla, Her Sattığı Araçta 4 Bin Dolar Kaybediyor

Güncelleme:

Lüks otomobil markası Tesla'nın nakit sıkıntısı analistleri ve yatırımcıları endişelendiriyor. Şirket 3 ayda 359 milyon dolar kaybetti.

Sattığı her 'Model S' elektrikli sedan otomobilde 4 bin dolar kaybı olan Tesla Motors'da, lüks araç satışlarının tavan yaptığı son çeyrekte 359 milyon dolar buhar oldu.

Şirket geçtiğimiz çarşamba günü, bu yıl ve gelecek yıl için üretim hedeflerini azalttı. Şirketin "dahi" olarak görülen CEO'su Elon Musk, sermayesinin artırılması seçeneklerini değerlendirdiklerini söyledi.

ŞİRKETİN HEDEFİ

2010 yılında halka açılan şirket, 2016 yılının ilk çeyreğinde daha ucuz araçların seri üretimini ve elektrik enerjisi depolama sistemleri üretiminin genişletilmesini finanse etmeye yetecek kadar kaynak elde etmeyi amaçlıyor.

HİSSELERİ DÜŞTÜ

Analistlerin ve yatırımcıların Tesla'nın otomobil ve enerji depolama işlerini genişletme planında yaptıkları risk değerlendirmesi ile Tesla'nın hisseleri perşembe günü yaklaşık yüzde 9 ve cuma günü yüzde 2 oranında düştü. Tesla'nın 30 Haziran itibarıyla kasasında 1,15 milyar dolar bulunuyor. Geçtiğimiz yıl bu rakam 2,67 milyar dolardı.

BİR OTOMOBİLE EN AZ 1 MİLYAR DOLAR NAKİT GEREKİYOR

Otomobil üreticilerinin montaj hattını finanse etmek için nakite ihtiyaçları bulunuyor. Her türlü ekipmanın yanı sıra güvenlik ve emisyon standartlarını karşılamak için yapılan testler gibi pek çok harcama bütçeye dahil. Yeni bir aracın üretimi 1 milyar dolar veya üzeri bir miktara mal oluyor.

47 MİLYON DOLAR ZARAR

Örneğin General Motors yılda 9 milyondan fazla araç satarken, araçlarının çoğunu doğrudan sipariş ile üreten Tesla, bu yıl 50 bin ile 55 bin arasında otomobil üretmeyi planlıyor. İkinci çeyrekte 47 milyon dolar faaliyet zararı yazan Tesla'nın teslim ettiği araç başına kaybı 4 bin dolara geliyor.

GÜÇLÜ DOLAR ONU DA VURDU

2015'in ikinci çeyreğinde Tesla'nın elektrikli araç vergi indirimleri öncesi fiyatı ortalama 70 bin dolardan başlayan Model S satışları daha ucuz modellerin tercih edilmesi ve dolardaki değerlenme ile yüzde 1 oranında geriledi. Model S'in 106 bin dolar veya daha fazla fiyatlarda farklı versiyonları bulunuyor.

PİYASAYA YENİ ARAÇ SÜRMEYECEK

Tesla önümüzdeki yıl piyasaya yeni bir araç sürmeyeceği için sermaye harcamalarının düşmesi bekleniyor. Tesla Motors, 2017 yılında fiyatları yaklaşık 35 bin dolardan başlayacak değişik modelleri piyasaya sürmeyi ve 3 yıl içinde bu araçlardan 500 bin adet satmayı hedefliyor.

HARCAMALARI DAHA DA ARTACAK

Barclays analisti Brian Johnson, şirketin bu hedeflerini tutturmasının zor olduğunu çünkü pil fabrikası ve Model 3 çalışmalarının 2016 ve 2017 yıllarında sermaye harcamalarını artıracağını söyledi.
Demir Adam (Iron Man) lakabıyla anılan Elon Musk, bu hafta Tesla'nın gelecek yıl 1 milyar dolar civarında nakite sahip olmasını beklediğini söyledi.

TESLA İKİ YILDA YÜZDE 70 DEĞER KAZANDI

Tesla'nın hisseleri hâlâ iki yıl öncekinden yaklaşık yüzde 70 ve 1 Ocak tarihindeki değerinden yüzde 8 daha yüksek. Piyasa değeri 31 milyar dolar olan Tesla, bu haliyle Grand Cherokee jiplerin üreticisi Fiat Chrysler Automobiles NV'den daha değerli. Tesla eylül 2012'de nakit krizi ile karşı karşıya kalmış ancak hisse satışı ve kredi yeniden yapılandırması ile bu sorunu çözmüştü. Model S üretimi 2012 ortasında başlamıştı. (Kaynak:Habertürk)

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Tesla Motors Nicola Tesla Elon Musk Otomobil Ekonomi Ekonomi Ekonomi Güncel Haberler

Adı uyuşturucu ve rüşvetle anılan hakimin yasak aşk yaşadığı iş adamı sessizliğini bozdu: Kocası bu ilişkiye rıza gösteriyordu

Adı uyuşturucu ve rüşvetle anılan hakimin yasak aşk yaşadığı iş adamı sessizliğini bozdu: Kocası bu ilişkiye rıza gösteriyordu

Görüntü Mardin'den! 'Beni siz delirttiniz' diyerek sokakta üstsüz halde yürüdü

Görüntü Mardin'den! "Beni siz delirttiniz" diyerek sokakta üstsüz halde yürüdü

Özel'in 'Belediyelerimizde akraba ataması yok' sözlerine AK Parti cephesinden yanıt: Özel, vatandaşı kandırıyor

Özel'in "Belediyelerimizde akraba ataması yok" sözlerine AK Parti cephesinden yanıt: Özel, vatandaşı kandırıyor

İstanbul'da Halk Ekmek'e yüzde 60 zam

İstanbul'da Halk Ekmek'e yüzde 60 zam

500

Yorumlar (12)

Suriyeli:

açlıktan veya varil bombasından ölmüyorsunuz en azından. .

17
2
yanıtYanıtla
Bu ne Yaman çelişki anne:

Namuslu ol git savaş sen de ekradlar gibi Ahi.

yanıt5
yanıt1
4555:

git lan hapşo savaş suriye için korkak tavuk

yanıt4
yanıt0
aslı urfalı:

sen gel türkiyeye senin aç dediğin milletini gör hepsi keyif çatıyor burda ne olnuş size şikayet senden geliyor sadece hepsi burda yerli olmuş adam olmuş kadınlarınız mekyajlarını eksiltmiyor maşalllah

yanıt3
yanıt0
Bingöl:

napalım şimdi bu gavurlara mı acıyalımmm. . . yesinler birbirini birbirini batırıp duruyorlar işte

10
0
yanıtYanıtla
teknoby:

ne batıracak birbirini her yazılan inanmayın. . satış stratejisi yapıyorlar sadece. . batan geminin malları hesabı gibi. . .

yanıt0
yanıt0
satırlı dan ahmet:

359 dolar gönderiyim ben ayıpsınız. . . hesap numarası yazıverin.

9
0
yanıtYanıtla
Dadaş:

Ceolari seytan gibi bir adam.bir cozumunu bulur elbet:))

7
1
yanıtYanıtla
funda:

Sermaye arttırımı düşünüyorlarmış. . İşte bizim zenginlerden birisi gitsin hemen ortak olsun fabrikayı da Türkiye ye taşısın al sana yerli otomobil hem de en üst sınıf. .

7
0
yanıtYanıtla
LİCELİ:

ARABAYA BAK YA ALLAHIM ALLAHIM

6
0
yanıtYanıtla
Tüm 12 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title