Haberler

Suudi Arabistan ve Çin arasında 10 milyar doları aşan yatırım anlaşmaları imzalandı

Abone Ol

Suudi Arabistan'ın ev sahipliğinde düzenlenen 10. Arap-Çin İşadamları Konferansı'nda teknoloji, yenilenebilir enerji kaynakları, tarım, emlak, tedarik zincirleri, turizm ve sağlık alanlarında 30 anlaşma yapıldı. Anlaşmaların değeri 10 milyar doları aştı. Suudi Arabistan Yatırım Bakanlığı ile Çinli şirket Human Horizons arasında elektrikli araç üretimine dair 5,6 milyon dolarlık bir anlaşma yapıldı. Suudi Arabistan'ın ASK International Group firması ile Çin Ulusal Jeoloji ve Madencilik Şirketi arasında, ülkede bir bakır madenciliği projesi geliştirilmesi ve finanse edilmesi için 500 milyon dolar değerinde anlaşma ile yine Suudi Arabistan Demiryolları Şirketi ile Çin hükümetine ait tren vagonu üreticisi olan CRRC arasında tren vagonu üretmeyi amaçlayan 250 milyon dolar değerinde bir anlaşma da yer aldı.

Suudi Arabistan'ın ev sahipliğinde düzenlenen 10. Arap-Çin İşadamları Konferansının ilk gününde, 10 milyar doları aşan yatırım anlaşmaları imzalandı.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'nın haberinde, konferansın ilk gününde teknoloji, yenilenebilir enerji kaynakları, tarım, emlak, tedarik zincirleri, turizm ve sağlık alanlarında 30 anlaşma yapıldığı belirtildi.

Söz konusu anlaşmaların değerinin 10 milyar doları aştığı kaydedilen haberde, Suudi Arabistan Yatırım Bakanlığı ile Çinli şirket Human Horizons arasında elektrikli araç üretimine dair 5,6 milyon dolarlık bir anlaşma yapıldığı aktarıldı.

Haberde, anlaşmalar arasında, Suudi Arabistan'ın ASK International Group firması ile Çin Ulusal Jeoloji ve Madencilik Şirketi arasında, ülkede bir bakır madenciliği projesi geliştirilmesi ve finanse edilmesi için 500 milyon dolar değerinde anlaşma ile yine Suudi Arabistan Demiryolları Şirketi ile Çin hükümetine ait tren vagonu üreticisi olan CRRC arasında tren vagonu üretmeyi amaçlayan 250 milyon dolar değerinde bir anlaşmanın da yer aldığı ifade edildi.

Kamu ve özel sektör arasında bir dizi anlaşmanın yapıldığı belirtilen haberde, konferansın bugünkü kısmında petrol ve gaz sektörleri için tedarik zincirleri, inovasyon ve araştırma ortaklıkları ile gıda sektörüyle ilgili ortaklıkların ele alınacağı kaydedildi.

Konferansa 23 ülkeden 3 bini aşkın kişi katılıyor

Suudi Arabistan'ın ilk kez ev sahipliği yaptığı 10. Arap-Çin İşadamları Konferansı, "refah için işbirliği" sloganıyla iki gün boyunca 23 ülkeden 3 bini aşkın kişinin katılımıyla başkent Riyad'da gerçekleştiriliyor.

Konferansın Suudi Arabistan Yatırım Bakanlığı tarafından Arap Birliği Genel Sekreterliği, Çin Uluslararası Ticareti Teşvik Konseyi ve Arap Odalar Birliğinin ortaklığıyla düzenlendiği aktarılmıştı.

Ayrıca Çin ve Arap ülkelerinin büyük şirket yöneticileri ve bakanlarından 150'den fazla konuşmacının katılacağı konferansta, 8 diyalog oturumu ve 18 çalıştayın yanı sıra özel toplantılar ve etkinliklerin de yapılacağı kaydedilmişti.

Kaynak: AA / Ekonomi

Çin Halk Cumhuriyeti Suudi Arabistan Ekonomi Haberler

Bakmadan Geçme

Tarih belli oldu! GTA 6 FRAGMAN YAYINLANDI MI? Gta 6 fragman yayınlanma tarihi belli oldu! Gta VI (6) fragman izle! Dursun Ali Erzincanlı kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? Dursun Ali Erzincanlı şiirleri! Güneş doğduktan sonra sabah namazı kılınır mı DİYANET? Sabah namazı güneş doğduktan kaç dakika sonra kılınır DİYANET? CUMARTESİ GÜNÜ ECZANELER AÇIK MI? 2 Aralık 2023 Eczane çalışma saatleri! Tesla Cybertruck Türkiye fiyatı ne kadar, belli oldu mu? Cybertruck özellikleri neler, içi nasıl? Yalı Çapkını YENİ BÖLÜM (48. BÖLÜM) İZLE! Yalı Çapkını yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Ümit Özdağ hakkında neden soruşturma başlatıldı? Porshce CEO'su Nazif Mehmet Yazıcı kimdir? 2 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Amardeep Anand kimdir? MasterChef Şef Amardeep Anand kaç yaşında, nereli, mesleği ne? 2 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 2 Ağustos 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 2 Ağustos Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 2 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 2 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title