Haberler

Son dakika haberi! Açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmıştı... O yolun ikinci etabında ilk kazma vuruldu

Güncelleme:

Edinilen son dakika haberine göre Açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmıştı.

Açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmıştı... O yolun ikinci etabında ilk kazma vuruldu

Göbü- Muslu güzergahında ilk kazma vuruldu

ZONGULDAK - Zonguldak'ta ilk etabını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı Zonguldak- Filyos yolunun ikinci etabında ilk kazma vuruldu. Göbü-Muslu güzergahının ardından tamamlanması planlanan 36 kilometrelik yol ile Filyos'a ulaşım modern hale gelecek.

Kent merkezinden Kilimli ilçesine olan yolu 5 dakikaya indiren Zonguldak-Kilimli güzergahının ardından Muslu- Filyos arasındaki tünel çalışmalarında ilk kazma vuruldu. Batı Karadeniz sahil yolunun 13,8 kilometrelik bölümünü kapsayan Muslu- Filyos arasındaki 7 adet çift tüp tünel, 2 adet aç-kapa, 2 adet tek köprü, 2 adet farklı seviyeli kavşak çalışmalarında ihaleyi kazanan firma çalışmalarına hızlı bir şekilde başladı.

Göbü köyünde çalışmalara başlayan iş makinesi ile tünelin yapılacağı güzergahta hafriyat boşaltma çalışmaları sürüyor. Dron ile havadan görüntülenen bölgede bazı evlerin kamulaştırılacağı öğrenildi. İhaleyi kazanan firmanın Muslu- Filyos, Muslu-Çatalağzı güzergahındaki çalışmaları belirtilen sürede tamamlaması bekleniyor. Tamamlanan yollar Zonguldak-Kilimli güzergahında hayata geçirilen ve ulaşımı modern hale getiren Prof. Dr. Teoman Duralı tünelleri ve Kilimli Sahil Yolu ile birbirine bağlanacak.

Filyos Limanı'na ulaşım kolaylaşacak

11. Kalkınma Planı kapsamında Filyos Limanı'na ulaşım sağlayacak şekilde projelendirilen 34 kilometre uzunluğundaki Zonguldak-Kilimli yolunun 6,5 kilometrelik kesimi, bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol standardında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca tamamlanarak hizmete açılmış oldu. Zonguldak-Kilimli kesimi ile zamandan 135 milyon lira, akaryakıttan 20,2 milyon lira olmak üzere yılda toplam 155,2 milyon lira tasarruf sağlanacak. Karbon salınımı 4 bin 225 ton azaltılacak. Projenin tamamının hizmete sunulmasıyla Filyos Limanı'na yüksek standartlı erişim imkanı tesis edilecek. Batı Karadeniz Sahil Yolu projesinin önemli bir bölümünü oluşturan güzergah ile Sinop, Bartın ve Zonguldak, Düzce, Sakarya, Kocaeli ve İstanbul'a ulaşım kolaylaşacak.

"İnsanlar araçlarıyla denize uçuyordu"

Köy sakinlerinden 68 yaşındaki Mehmet Aydın yapılacak olan yolla birlikte ulaşımın kolaylaşacağını anlatarak şöyle dedi:

"Ben 68 yaşındayım. Buralıyım. Eski yoldan Zonguldak'a gidiyoruz. Yol bozuktu, arabaların çoğu denize uçuyordu. İnsanlar ölüyordu. Burada çalışmalar başladı. Buradan arabaya bindiğin zaman 5 dakikada Çatalağzı'ndasın. 20 dakikada Zonguldak'tasın. Bu yol Filyos'a da gidiyor.Sanayi kurulacak. Mevcut kulladığınız yol biraz düzenlendi. Fakat bu yeni yol yapıldığı zaman ulaşım daha da kolaylaşacak. Filyos'un da buraya katkısı olacak. Göbü köyünün vatandaşı olarak çok memnunuz. Bir kaç ev kamulaştırılsa da çok iyi olacak. Memnunuz."

"Göbü'de yıllarca hayalini kurduk"

Yapımı tamamlanarak faaliyete geçen Zonguldak-Kilimli yolunun ardından Göbü köyünden ikinci etap çalışmalarının başlandığını hatırlatan Göbü Köyü Muhtarı Burhan Oral, "Şu anda bulunduğumuz yer Kilimli'de biten yer. Yolun ikinci kısmı bizden tarafa devam ediyor. Yeni bir yükleniciye verildi. İlk kazma vuruldu. Tünel çalışmaları başlıyor. Göbü'de yıllarca beklediğimiz hayalini kurduğumuz bir şeydi. Yolların tamamlandıktan sonra birleştirilmesi köyüm adına çok güzel bir şey. Köyüm zaten turizm köyü. Belirli bir bütünleşme olacak. Zonguldak merkez ve Kilimli'deki vatandaşlarımızın Göbü sahillerini kullanma şansı daha fazla olacak. Bir an önce bitirilip faaliyete geçmesini bekliyoruz" dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Recep Tayyip Erdoğan Zonguldak Filyos Muslu Ekonomi Haberler Son Dakika

Ünlü oyuncu Gülşah Çomoğlu hayatını kaybetti

Ünlü oyuncu Gülşah Çomoğlu hayatını kaybetti

Rekabet Kurumu'ndan 4 ünlü beyaz et firmasına 1,2 milyar lira ceza

Rekabet Kurumu'ndan 4 ünlü beyaz et firmasına 1,2 milyar lira ceza

İsrail'e meydan okuyan Kassam Tugayları, roketleri nasıl üretiyor? Görüntüleri ilk kez yayınladılar

İsrail'e meydan okuyan Kassam Tugayları, roketleri nasıl üretiyor? Görüntüleri ilk kez yayınladılar

Bakmadan Geçme

Şahane Hayatım 30. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 29 Mayıs Şahane Hayatım yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? #128250 Akran zorbalığı nedir? Akran zorbalığı ile nasıl başa çıkılır? KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 29-30 Mayıs 2024 Konya su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 29-30 Mayıs 2024 İzmir su kesintisi listesi! Almanya-Türkiye Milletler Ligi maçı canlı izle! ALMANYA- TÜRKİYE VOLEYBOL MAÇI (HD) İZLEME LİNKİ BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 29-30 Mayıs 2024 Bursa su kesintisi listesi! Bittin Sen filmi oyuncuları kim, konusu ne? Bittin Sen filmi ne zaman, nerede çekildi? #128250 Rekabet Kurumu'ndan beyaz et firmalarına ceza! Hangi firmalar ceza aldı, neden ceza aldılar? Hansi Flick kimdir, kaç yaşında? Barcelona'nın yeni teknik direktörü kim? Hababam Sınıfı ne zaman, nerede çekildi? İlk Hababam Sınıfı kaç yılında çekildi? #128250 ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 29-30 Mayıs 2024 Antalya su kesintisi listesi! SON DAKİKA: Az önce deprem mi oldu? Deprem nerede oldu, kaç şiddetinde oldu? AFAD/Kandilli Rasathanesi Deprem İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 29-30 Mayıs 2024 İstanbul su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 29-30 Mayıs 2024 Ankara su kesintisi listesi! Avrupa'da sokak hayvanları ne yapılıyor? Avrupa'da köpek sorunu nasıl çözüldü?
Okul tuvaletinde skandal görüntüler! Arkadaşlarını darbedip bir de kayda aldılar

Okul tuvaletinde skandal görüntüler! Arkadaşlarını darbedip bir de kayda aldılar

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title