Son Dakika! EPDK, Isparta'da günlerce devam eden elektrik kesintisine 15 milyon 583 bin lira ceza kesti - Haberler
Haberi Paylaş

Son Dakika! EPDK, Isparta'da günlerce devam eden elektrik kesintisine 15 milyon 583 bin lira ceza kesti

Haberler.com - Erdem Aksoy - Ekonomi
 - Güncelleme:

Son dakika! Isparta, geçtiğimiz şubat ayında yoğun kar yağışı nedeniyle toplamda 7 gün elektriksiz kalmıştı. EPDK, Isparta'da yaşanan kesintiler için elektrik dağıtım şirketine toplam 15 milyon 583 bin 459 lira tazminat cezası verdi. Tutar, tüketicilere ödenecek.

Isparta'da 3 Şubat Perşembe günü başlayan yoğun kar yağışı nedeniyle kentte elektrik kesintisi yaşanmıştı. 11 saat aralıksız yağan karda metrekareye 55,6 kilogram yağış düşmüştü. Hayatın felç olduğu Isparta'da merkezde 4 gün, çevre ilçelerde ise 7 günü bulan elektrik kesintileri meydana gelmişti.

Mesken abonelerinin her birine 109 Türk Lirası, diğer abone gruplarına ise bağlantı anlaşma gücüne bağlı olarak bin 307 Türk Lirasına kadar değişen tutarlarda tazminat ödenecek. Toplamda 15 milyon 583 bin 459 Türk Lirası tüketicilerin cebine girecek. Akdeniz elektrik dağıtım anonim şirketi ayrıca 3 milyon 236 bin 666 Türk Lirası ceza ödeyecek.

Açılan soruşturma sonucunda Akdeniz Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi'nin gerekli iyileştirme, yenileme ve kapasite artırımı yatırımlarını zamanında yapmayarak bölgedeki elektrik dağıtım hizmetinin niteliğini ve kalitesini kabul edilemeyecek düzeyde düşürdüğü tespit edildi. Akdeniz Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi hakkında Kanun'un 16'ncı maddesinde öngörülen 1 milyon 618 bin 333 TL idari para cezası verildi.

Bu cezaya ek olarak Akdeniz EDAŞ merkezinde icra edilen denetimler esnasında şirket kayıtlarını denetime hazır bulundurmaması ve ihtiyaç duyulan bilgi ve belgeleri zamanında sunmaması ile ilgili olarak da 1 milyon 618 bin 333 TL tutarında idari para cezası uygulanmasına karar verildi. Böylece toplam ceza 3 milyon 236 bin 666 TL'ye ulaştı.

Hatırlanacağı üzere EPDK; enerji kesintilerine maruz kalan kullanıcıların mağduriyetini bir ölçüde de olsa telafi edebilmek için -Elektrik Piyasasında Dağıtım Ve Perakende Satış Faaliyetlerine İlişkin Kalite Yönetmeliği uyarınca- elektrik dağıtım şirketlerini kesinti tazminatı ödemekle yükümlü kılmıştı. Soruşturma kapsamında Isparta'daki tüm kesinti kayıtları detaylı olarak incelendi ve 2022 yılı Şubat ayında 10 saat ve üzerinde gerçekleşen 19 adet uzun süreli kesintiden 27 bin 850 abonenin etkilendiği tespit edildi.

Bu sebeple Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. söz konusu uzun süreli kesintilerden etkilenen mesken abonelerinin her birine 108,96 TL, diğer abone gruplarına ise bağlantı anlaşma gücüne bağlı olarak 1307,52 TL'ye kadar değişen tutarlarda olmak üzere toplam 15 milyon 583 bin 459 TL tutarında uzun süreli kesinti tazminatı ödeyecek.

İlgili şirkete yönelik cezalar bunlarla da sınırlı kalmayacak. Ayrıca bilindiği üzere Dağıtım Faaliyeti Kalite Faktörü Uygulaması kapsamında öngörülen ödül-ceza sistemi çerçevesinde elektrik dağıtım şirketlerinin tedarik sürekliliği performansındaki iyileşmeler ilgili şirketin kalite faktörü puanına ve nihayetinde tarifesine olumlu etki ederken aksi bir durum ise olumsuz etki ediyor. Isparta'daki kesintiler de ilgili şirketin; tedarik sürekliliği performansı üzerindeki olumsuz etkileri hesaplanarak tarife mekanizması içerisindeki sistem işletim gelir tavanına yansıtılacak

Konuyu değerlendiren EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz; "Isparta'daki kesintiler konusunun yasal soruşturma süreci beklenmeden hemen bir siyasi malzemeye dönüştürüldüğünü ve bunun doğru bir yaklaşım olmadığını vurguladı. EPDK'nın ilk günden itibaren süreci yakından takip ettiğini ve soruşturma sürecini sessizce yürüttüğünü belirten Yılmaz: "Hep söylüyoruz tüketiciyi mağdur eden bunun bedelini öder. Burada da öyle oldu" dedi.

EPDK Başkanı şunları kaydetti: "Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu yasalar ve yönetmeliklerle hareket eden bir kurumdur. Siyasi değerlendirmelerin hep dışında kalmaya gayret ediyoruz ve işimize bakıyoruz.Soruşturma sürecimizi de bu hassasiyetle ve titizlikle yürüttük.Savunmaları aldık… Gerekli incelemeleri ve değerlendirmeleri yaptık. Elbette bu yasal süreç biraz zaman alıyor. Soruşturma sonucu Kurulumuzun aldığı bu karar tüketicilerimize yönelik hizmet kalitesindeki düşüklük sebebi ile bir dağıtım şirketine verilmiş en büyük ceza. Umuyorum sektörümüz de gereken mesajı alacaktır. Kurum olarak, tazminat ödeme süreçlerinin eksiksiz bir biçimde yürütülüp yürütülmediğini de yakından takip edeceğiz"

Erdem Aksoy
Gündem Editörü Haberler.com - Ekonomi

Isparta Ekonomi Haberler Son Dakika

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (2)

Heno Can:

CEZA SANKİ HALKA DAĞITILACAK CEBİNİZE KAR YATTIĞINIZ DA CABASI

Eğrioturdoğrukonuş:

Dağıtım şirketleri bir gün gecikmeye bile faiz alırken elektrik vermediği her gün için de ceza ödemesi çok çoook normal.

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title