Haberler

Şişecam, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılını cam eserlerle kutluyor

Güncelleme:

Şişecam, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü yılını, cumhuriyetin kuruluş felsefesinin ve gelişiminin izlerini cam eserlere yansıttığı 'Gururla Koleksiyonu' ile kutluyor. Paşabahçe Mağazaları'nda tarih ve sanat tutkunlarının beğenisine sunulan koleksiyon, sınırlı sayıda üretilen 26 farklı üründen oluşuyor.

Şişecam, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü yılını cumhuriyetin kuruluş felsefesinin ve gelişiminin izlerini cam eserlere yansıttığı "Gururla Koleksiyonu" ile kutluyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Şişecam, küresel büyüme yolculuğuna devam ediyor. Şişecam Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü yılını, cumhuriyetin kuruluş felsefesinin ve gelişiminin izlerini cam eserlere yansıttığı "Gururla Koleksiyonu" ile kutluyor.

Paşabahçe Mağazaları'nda tarih ve sanat tutkunlarının beğenisine sunulan "Gururla Koleksiyonu" sınırlı sayıda üretilen 26 farklı üründen oluşuyor.

Türkiye Cumhuriyeti'nin 1923'te tam bağımsızlığa kavuşmasının üzerinden geçen 100 yılın anısına hazırlanan "Gururla Koleksiyonu"ndaki birbirinden güzel cam eserlerin tamamı müzeler, arşivler ve çeşitli koleksiyonlardaki tarihsel objelere, belgelere, fotoğraflara ve tarihi bilgilere dayanarak özel olarak tasarlandı.

"Gururla Koleksiyonu"nun her bir objesi tarihte önemli bir olaya işaret eden bir hikayeye sahip. Sadece "2023" adet üretilen koleksiyon eserleri "Yankı Gramofon", "İstiklal Mikrofon" ve "1935 Şekerlik"ten oluşuyor.

Yankı Gramofon, Cumhuriyet Müzesi'nde sergilenen bir gramofondan ilham alınarak tasarlandı. Cumhuriyet aydınlanmasının sesini, sözünü, nostaljik bir yaklaşımla camın saflığı ile birleştirerek müzikseverlerle buluşturuyor. Akıllı telefonlarla uyumlu bu eser, favori çalma listesini anlamlı bir gramofonda dinlemek isteyenlere özel bir deneyim sunuyor.

İstiklal Mikrofon da Atatürk'ün 1933'te Ankara Hipodromu'nda yapılan cumhuriyet töreninde 10'uncu Yıl Nutku'nu okuduğu mikrofondan esinlenerek geliştirildi. Açıklamada, bu mikrofonun Türk milletinin özgürlük ve bağımsızlık aşkını yansıtan özel bir ürün olduğuna dikkati çekildi. El imalatı camdan üretilen eserin üzerindeki rölyef desenlerin tümü, el işçiliğiyle yapıldı ve eser 24 ayar altın ile dekorlandı.

Türkiye'nin ilk şişe ve cam fabrikasının temelleri Mustafa Kemal Atatürk'ün direktifleriyle, 1934'te dönemin Başbakanı İsmet İnönü ve Ekonomi Bakanı Celal Bayar tarafından Beykoz Paşabahçe'de atıldı. 1935'te Paşabahçe Fabrikası'nda üretilen camdan ilk şekerlik ise Atatürk'e hediye edildi. 1935 Şekerlik ise Atatürk'e hediye edilen Paşabahçe Fabrikası üretimi ilk şekerlikten ilham alınarak tasarlandı.

Cumhuriyet'in 100. yılına özel tasarlanan "Gururla Koleksiyonu", Cumhuriyet'in aydınlığı ve tarihini, Paşabahçe Mağazaları'nın özgün tasarımları, cam ve cam işçiliğinin ustalığı ile buluşturuyor.

Kaynak: AA / Ekonomi

Paşabahçe Mağazaları Türkiye Cumhuriyeti Paşabahçe Şişecam Türkiye Ekonomi Haberler

Seferberlik ve Savaş Hâli Yönetmeliği'ni yayımladı

Seferberlik ve Savaş Hâli Yönetmeliği"ni yayımladı

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

Manken Tuğba Özay'dan milli yas kararına tepki: Ateşleri bol olsun

Manken Tuğba Özay'dan milli yas kararına tepki: Ateşleri bol olsun

Bakmadan Geçme

22 MAYIS 2024 TV YAYIN AKIŞI | Bu akşam TV'de ne var? Hangi diziler yayınlanacak? Kanal D, TRT 1, ATV, Star TV, NOW, TV8, Show TV 22 Mayıs hangi burç? 22 Mayıs'ta doğanlar hangi burç oluyor? 22 Mayıs tarihi hangi burç olur? İran'da seçimler ne zaman 2024? İran'da seçimler nasıl olur? GELİNİM MUTFAKTA 22 MAYIS 2024 CANLI İZLE Gelinim Mutfakta yeni bölüm tanıtımı yayınlandı mı? MÜGE ANLI CANLI İZLE! 22 Mayıs Müge Anlı canlı izleme linki! Müge Anlı son bölüm neler oldu? Şaban Ataş'ın katilleri tutuklandı! Bu akşam Survivor var mı? Bu akşam Survivor All Star yeni bölüm yayınlanacak mı? 22 Mayıs Çarşamba Survivor yeni bölüm! Dün gece deprem oldu mu? İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? 22 Mayıs dün gece deprem mi oldu? Hakim ve Savcılar ATAMA kararı Resmi Gazete'de yayımlandı! Resmi Gazete bugün (22 Mayıs) kararları neler? Yeni seferberlik kanunu tam metni OKU İNDİR - PDF 2024! Seferberlik mi çıktı, seferberlik nedir? Sefer görev emri nedir? Sefer görev emri e-devlet üzerinden nasıl sorgulanır? Seferberlik Kararnamesi 22 Mayıs Salı 2024! Yeni seferberlik kararları neler? 22 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 22 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 22 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi!
CHP'li Bozbey belediyeye akraba atamalarını savundu: Arkadaşlarımızın tümü liyakatlı

CHP'li Bozbey belediyeye akraba atamalarını savundu: Arkadaşlarımızın tümü liyakatlı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title