Haberler

Piyasaların Gözü Jackson Hole Zirvesinde

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) her yıl gerçekleşen Jackson Hole zirvesi 24-26 ağustos tarihleri arasında yapılacak.

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) her yıl gerçekleşen Jackson Hole zirvesi 24-26 ağustos tarihleri arasında yapılacak.

Nişantaşı Üniversitesi Ekonomi Masası Direktör Yardımcısı Kutay Gözgör, "B toplantıda AMB başkanı Draghi ve FED başkanı Yellen'in açıklamalarının ön plana çıkacağını ifade etti. Gözgör "FED başkanı Yellen'in bilanço küçültme ve faiz artışına yönelik, Draghi'nin ise konuşma yapması halinde varlık alım programı hakkındaki ifadelerinin ön plana çıkabileceğini ifade etti.

Gelişmiş ülke merkez bankası başkanlarının vereceği mesajlar açısından önem taşıya Jackson Hole zirvesi 24-26 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşeceğini ifade eden Gözgör,"Özellikle Amerika Merkez Bankası başkanı Janet Yellen ile birlikte Avrupa Merkez Bankası(AMB) başkanı Mario Draghi'nin açıklamaları takip edilecek. Jackson Hole zirvesinin geçmişine baktığımızda son birkaç yılda merkez bankası başkanlarının önemli mesajlar verdiğini gördük. AMB başkanı Draghi varlık alım programının başlayabileceğine yönelik ilk mesajı bu zirvede vermişti aynı zamanda FED başkanı ve üyeleri faiz artışının yapılabileceği mesajları buradan çıkmıştı. Şimdide gözler AMB başkanı Draghi'nin varlık alım programının azaltma konusunda vereceği mesajda olacak. Bazı kaynaklar Draghi'nin yeni bir mesaj vermeyeceğini ifade etse de yine de piyasalar takipte olacaktır. Dün AMB'nin yayınladığı tutanaklarda üyelerin Euro'nun aşırı güçlendiğine yönelik endişeleri olduğunu görmüştük. Eğer varlık alım programının azaltılabileceğine veya Euro'nun gücüne yönelik mesajlar ile karşılaşırsak Euro varlıklarında oynaklık yükselebilir. Ancak, Euro Dolar paritesinin görüntüsünden piyasaların böyle bir beklentiyi zaten önceden satın aldığını da görebiliyoruz. Aynı zamanda FED başkanı Janet Yellen'in "finansal istikrar" başlıklı bir konuşma yapması bekleniliyor. Bu konuşmada özellikle FED'in bilanço küçültme süreci ve faiz artışına yönelik açıklamalarda takip edilecek. Başkan Yellen'in ağzından çıkabilecek yeni bir sözle yönlendirme piyasalarda farklı fiyatlamalara sebep verebilir. Öte yandan Kuzey Kore -ABD ile yaşanan gelişmelerin merkez bankalarına etkisine yönelik açıklamalarda ön plana çıkabilir" diye konuştu. - İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Janet Yellen Mario Draghi Ekonomi Haberler

İsrail savaş uçakları Yemen'e saldırdı, Husilerden korkutan açıklama geldi: Savaş başladı

İsrail savaş uçakları Yemen'e saldırdı, Husilerden korkutan açıklama geldi: Savaş başladı

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

10 yıldır kayıp olan şahsın cesedi depremin yıktığı evin temelinde bulundu

10 yıldır kayıp olan şahsın cesedi depremin yıktığı evin temelinde bulundu

Bakmadan Geçme

21-22 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 21-22 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21-22 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Ümraniye, Küçükçekmece, Beyoğlu elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Büyükçekmece hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Büyükçekmece nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Masterchef Yudum kimdir, kaç yaşında? Yudum Kıvanç Kaya kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Alper kimdir, kaç yaşında? Alper Öztamur kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Enes Şahin kimdir, kaç yaşında? Enes Şahin kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Ayşe kimdir, kaç yaşında? Ayşe Ekiz kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Şirin kimdir, kaç yaşında? Şirin Sadegzade kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Umut kimdir, kaç yaşında? Umut Arkın Tuzcu kim, yaşı, aslen nereli, evli mi?
Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title