Haberler

Muğla'da Su Krizi: Barajlar Doluluk Oranlarında Düşüş

Abone Ol

Muğla Su Kanalizasyon Genel Müdürü Baki Ülgen, su kaynaklarının azalması ve baraj doluluk oranlarının düşmesi nedeniyle su krizi yaşandığını belirtti. Ülgen, su tasarrufunun önemine vurgu yaparak, devlet politikası haline gelmesi gerektiğini söyledi.

Muğla'da su krizi kapıda

MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen, baraj doluluk oranlarının kritik seviyede olduğunu belirterek su tasarrufu uyarısında bulundu

MUĞLA - Muğla Su Kanalizasyon Genel Müdürü Baki Ülgen Muğla'da içme suyu kaynaklarının azaldığını ve herkesin suyu tasarruf etme konusunda hassas olması gerektiğini söyledi.

Yeraltı su kaynakları azaldı

Ülgen, iklim değişikliğinin etkileriyle tüm dünyada su konusunda büyük sıkıntıların yaşandığını ve önlem alınmazsa ilerleyen yıllarda bu sıkıntıların giderek artacağını söyledi. Ülgen ayrıca Muğla'daki yeraltı su kaynaklarının ve barajların seviyelerinde de düşüşler yaşandığına vurgu yaparken, su tasarrufunun bir devlet politikası haline gelmesi gerektiğini söyledi.

"Bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 27 azalma var"

Ülgen, "Özellikle bu dönemde su temininde, sağlıklı suya ulaşımda dünyanın birçok ülkesinde sıkıntılar yaşanıyor. 2022 yılında ortala aldığımız yağış 4.400 kg/m2 iken, 2023 yılında ise bu 3 bin 200 olarak ölçüldü. Bu da yüzde 27'lik bir azalma demek. Kış ayları gelmeden biz bir eylem planı hazırladık. Bu kuraklık eylem planında hem devletimizin bir eylem planı var, bizim de Muğla özelinde kendi ürettiğimiz bir eylem planı var. Özellikle bazı yarımadalarımızda çekilecek sıkıntılara karşı böyle bir eylem planı düzenlendi" dedi.

Barajlar SOS veriyor

MUSKİ Genel müdürü Baki Ülgen Muğla yöresinde bulunan içme ve kullanma suyu barajlarındaki doluluk oranları hakkında verdiği bilgide, "Geyik barajı yüzde 27'lerde, Mumcular barajı yüzde 25'lerde, Akgedik barajını kullanmıyoruz. Milas için yapılmış bir baraj. Önümüzdeki dönem kullanacağız. Marmaris Atatürk Barajı yüzde 70 seviyelerinde" dedi.

Turistik ilçelerde su tüketimi arttı

"Genel anlamda bir düşme var. Sakar'ın altında (Ortaca, Köyceğiz, Dalaman, Fethiye, Marmaris, Seydikemer) bu çok gazla hissedilmiyor. Rezervleri biraz daha uygun durumda. Batı Akdeniz havzasındaki su hacimleri. Ama üst plato dediğimiz Yatağan, Ula, Menteşe bölgesi, Yarımada bölgelerimiz Bozburun ve Datça Yarımadasında çok ciddi rezerv düşmeleri söz konusu yer altı suyundu. Tüketimimiz de Muğla'da inanılmaz derece artmış durumda. İlçeler bazında baktığımızda tüketim, 1 milyon nüfusumuza turizmi de dahil ettiğimizde geçen yıla öre tüm il genelinde yüzde 6,9 oranında su tüketiminde bir artış var. Bunun kaynağı birincisi sıcaklar çok etkili. İkincisi gelen turist sayısındaki artış, tarım, aynı zamanda bireysel ihtiyaçların arması nedeniyle su tüketiminde bir artış var. Bu artış yaşanan ilçelerin başında Milas, Bodrum, Marmaris, Köyceğiz ve Fethiye gibi ilçelerimizin su tüketiminde çok ciddi artışlar var. Bodrum'da yüzde 6.73, Dalaman'da 9,26, Marmaris'te 9,61. Geçen yılın aynı dönemine göre Seydikemer'de yüzde 23, Ula'da yüzde 18, Yatağan'da 13, Ortaca'da yüzde 16'lık gibi göze çarpan çok ciddi artışlar var. Bu direkt vatandaşımızın tüketimindeki artışlar" dedi.

MUSKİ Genel Müdürü Ülgen, Muğla'da 2022 yılının ilk 7 ayında 8 Milyon 484 Bin m3 su kullanılırken, 2023 yılının aynı döneminde bu rakam 10 Milyon 579 Bin m3 olarak ölçüldüğünü ve su kullanımında yüzde 25'lik bir atış olduğunu belirtti. Ülgen, Muğla'nın 13 İlçesinin eskiyen hatların yenilenmesi ve su kaçaklarının önüne geçilmesi amacıyla Dünya Bankasından sağlamış oldukları krediyi temin edemediklerini, güneş enerji tarlaları kurmak ve su kayıp kaçağını önlemek için anlaşmasını yaptıkları 63,5 Milyon Euro'luk kredinin onayı Cumhurbaşkanlığı tarafından verildiği takdirde projeleri uygulamaya koyacaklarını açıkladı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Marmaris Muğla Turizm Ekonomi Haberler

Bakmadan Geçme

6 Aralık MasterChef takım oyunu - dokunumazlık kim kazandı? MasterChef 2023 Mavi takım mı Kırmızı takım mı kazandı? Eltilerin Savaşı filmi oyuncuları kim? Eltilerin Savaşı filmi konusu, oyuncuları ve Eltilerin Savaşı özeti! Eltilerin Savaşı filmi konusu nedir? Eltilerin Savaşı oyuncuları ve Eltilerin Savaşı özeti! Eltilerin Savaşı nerede çekildi? Eltilerin Savaşı konusu ne, oyuncuları kimler? Eltilerin Savaşı ne zaman, hangi kanalda? Güneş delindi mi? Güneş yüzeyindeki kara delik nedir, Dünya'ya zararı var mı? Akaryakıt Fiyatları (GÜNCEL): 6-7 Aralık Benzine ve Motorine İndirim veya Zam var mı? Güncel akaryakıt fiyatları! Trabzonspor - Çorum FK maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Trabzonspor - Çorum FK maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Canlı maç anlatımı! Trabzonspor - Çorum FK maçı CANLI izle! Trabzonspor - Çorum FK maçı canlı yayın izle! Nereden, nasıl izlenir? 6 Aralık Kabine toplantısı kararları! SON DAKİKA! Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları! Ziraat Türkiye Kupası 5. tur kura çekimi ne zaman? ZTK KURA ÇEKİMİ TARİHİ Kabine toplantısı konuları! GÜNDEMDE NELER VAR? 6 Aralık Kabine toplantısı konuları neler? Kabine toplantısı bitti mi? SON DURUM! Kabine toplantısı gündeminde neler var? Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu kimdir? Kaç yaşında, nereli, hangi partiden milletvekili? Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu'nun hayatı! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık Antalya su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 6-7 Aralık Konya su kesintisi listesi!
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title