Haberler

Kırıkkale haberi: Dünyada sadece 10 tane vardı, 11.'si Kırıkkale'ye kuruldu: Uçak, tank ve roket parçaları üretilecek

Güncelleme:

Gelen Kırıkkale haberlerine göre AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, 7 bin tonluk dev serbest dövme presi atölyesinin dünyada sadece 10 tane olduğunu ve 11.'sinin Kırıkkale'ye kurulduğunu söyledi.

Ak Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, 7 bin tonluk dev serbest dövme presi atölyesinin dünyada sadece 10 tane olduğunu ve 11.'sinin Kırıkkale'ye kurulduğunu söyledi. Can, "Savunmanın bel kemiği olan ilimiz artık dünyanın sayılı serbest dövme presi merkezlerinden biri olmasının yanı sıra Türkiye'de de tek olma özelliği taşıyor. Dünyanın bir kaç ülkesinde üretilebilen uçak, tank ve roket parçaları artık ilimizde üretilecek" dedi.

Ak Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu A.Ş. Çelik ve Pirinç Fabrikası'nda yapılan yatırımlarla ilgili Genel Müdür Yardımcısı Ali Keskin Kılıç'tan bilgi aldı. Tesisteki yapılan çalışmaları yerinde inceleyen AK Parti Milletvekili Can, 7 bin tonluk dev serbest dövme presi hakkında yaptığı açıklamada, "10 yıl önce girişimlerimiz neticesinde sıvı demir çelik ve hassas çelik üretimiyle ilgili 79 milyon avroluk yatırım ihale edilmişti" dedi.

"Dünyada bu presten 10 tane varken 11'icisi ilimize kuruldu"

Türkiye'de ilk kez 7 bin tonluk dev serbest dövme presi yeni atölyesinin Kırıkkale'ye kurulduğunu ifade eden Can, "135 bin ton kapasiteli fabrika üretime başlamıştı. 400 bin ton ithal ettiğimiz çeliğin yaklaşık 3'de 1'i ilimizde üretiliyor. Ancak bu tesisin entegre bir tesis olması gerekiyordu. İşte MKE'deki yeni statü bu işe ilaç oldu. 7 bin tonluk dev serbest dövme presi yeni atölyemize kuruldu. Dünyada bu presten 10 tane varken 11'icisi ilimize kuruldu. Dünya da 11'incisi dev dövme pres işletmesi ilimizde MKE'de kuruldu. Savunmanın bel kemiği olan ilimiz artık dünyanın sayılı serbest dövme presi merkezlerinden biri olmanın yanı sıra Türkiye'de de tek olma özelliği taşıyor" diye konuştu.

"Bu pres, Ukrayna'dan 40 gemi ile getirildi"

Serbest dövme presi sayesinde uçak, tank ve roket parçalarının da üretilebileceğinin altını çizen AK Parti Milletvekili Can, "Bu serbest dövme presi sayesinde çelik haddehaneleri, sıvı demir çelik hassas çelik üretimi ile MKE ve ilimiz farklı bir üst kulvara geçmiştir. Dünyanın bir kaç ülkesinde üretilebilen hassas parçalar; uçak, tank ve roket parçaları ilimizde üretilecek. İlimizde yakın zamanda yan sanayi ciddi yatırım yapacaktır. İlimize ve ülkemize dünya çapındaki bu yatırım hayırlı olsun. Bu pres, Ukrayna'dan 40 gemi ile getirildi. Dünyanın en büyük vinçlerinden biri ile kurulduğunu söylersem ne kadar büyük olduğunu anlarsınız" şeklinde konuştu.

"İlimize MKE, yeni statüsü ile birlikte 1 milyar 74 milyon TL yatırım yaptı"

AK Parti Milletvekili Can, "Alüminyum tesisinin de işletmeye alıyor ve külçe alüminyum üretimine başlıyor. MKE ve ilimiz alüminyumda ülkemizde önemli bir merkez oldu. Yüzlerce kişiye ekmek kapısı aralandı. MKE yapılan yatırımlar ve Roketsan ve jandarma yatırımları ile Kırıkkale adeta yeniden kuruluyor. İlimize MKE, yeni statüsü ile birlikte 1 milyar 74 milyon TL yatırım yaptı. Kurulacak fişek fabrikası ve barut fabrikası ile birlikte MKE ciddi istihdam oluşturacak" ifadesini kullandı.

AK Parti Milletvekili Ramazan Can'a kurum ziyaretlerinde AK Parti İl Başkanı Mustafa Kaplan, İl Genel Meclis Başkanı Murat Çaykara ve ilgili kurum personeli eşlik etti. - KIRIKKALE

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Milletvekili Kırıkkale AK Parti Haberler

Fahiş fiyatlar tepki çekmişti! Elazığ'da deprem köy konutları için yapılan iki ihale iptal edildi

Fahiş fiyatlar tepki çekmişti! Elazığ'da deprem köy konutları için yapılan iki ihale iptal edildi

BDDK, Marin Yatırım Bankası, Aytemiz Yatırım Bankası ve Adil Katılım Bankası'na faaliyet izni verdi

BDDK, Marin Yatırım Bankası, Aytemiz Yatırım Bankası ve Adil Katılım Bankası'na faaliyet izni verdi

Mezuniyet töreninde protesto! Öğrenciler kendilerini tehdit eden müdüre sırtlarını döndü

Mezuniyet töreninde protesto! Öğrenciler kendilerini tehdit eden müdüre sırtlarını döndü

Bakmadan Geçme

İnci Taneleri hangi kanalda? İnci Taneleri dizisi ne zaman, nerede yayınlanıyor? İnci Taneleri hangi gün yayınlanıyor? Whatsapp çöktü mü? Whatsapp'ta sorun mu var, neden açılmıyor? 25 Mayıs Cumartesi Whatsapp sorunları! FA Cup Finali hangi kanalda? FA Cup Manchester City - Manchester United maçı nereden izlenir? Bridgerton 3. sezon 2. kısım ne zaman? Bridgerton 3. sezon 2. kısım hangi tarihte yayınlanacak? Trendyol Express Pazar günü çalışıyor mu? Trendyol Express Pazar günü dağıtım yapıyor mu, açık mı 2024? Pril boykot mu? Pril İsrail malı mı, boykot listesinde var mı? Pril Türk malı mı, sahibi kim? Aras Kargo Cumartesi çalışıyor mu? Aras Kargo Cumartesi günü dağıtım yapıyor mu, kargo kabul ediyor mu 2024? Elazığspor - Orduspor maçı hangi kanalda, saat kaçta? Elazığspor - Orduspor maçı nereden izlenir? Bingo boykot mu? Bingo İsrail malı mı, boykot listesinde var mı? Bingo Türk malı mı, sahibi kim? Osman Beşel olayı ne? Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel neden darp edildi? Osman Beşel kimdir? Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel hangi partiden seçildi? KURBAN BAYRAMINA KAÇ GÜN KALDI 25 MAYIS 2024: Kurban bayramı ne zaman, hangi tarihe denk geliyor? Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 25 Mayıs Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? 25 Mayıs hangi burç? 25 Mayıs'ta doğanlar hangi burç oluyor? 25 Mayıs tarihi hangi burç olur? 25 MAYIS BİM AKTÜEL ÜRÜNLER KATALOĞU! Bu hafta BİM'de neler var, hangi ürünler geldi?
Ağırlaştırılmış müebbetle yargılanacağını öğrenince cezaevinde intihar etti

Ağırlaştırılmış müebbetle yargılanacağını öğrenince cezaevinde intihar etti

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title