İpek Grup Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Aslan Teşvik Belgesinin Cumhurbaşkanının Elinden Aldı - Haberler
Haberi Paylaş

İpek Grup Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Aslan Teşvik Belgesinin Cumhurbaşkanının Elinden Aldı

İhlas Haber Ajansı - Ekonomi
İpek Grup Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Aslan Teşvik Belgesinin Cumhurbaşkanının Elinden Aldı

Hükümet, stratejik yatırım kapsamında yaklaşık 130 milyar liraya ulaşan yatırım teşvikini onayladı.

Hükümet, stratejik yatırım kapsamında yaklaşık 130 milyar liraya ulaşan yatırım teşvikini onayladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen törenle Türkiye sanayisi açısından kritik öneme sahip yatırımları açıkladı. Projelerde enerji, petro-kimya, madencilik, tarım, haberleşme, sağlık başta olmak üzere 12 sektörde yatırım öngörülürken, 'Proje Bazlı Teşvik Sistemi'nden yararlanacak büyük yatırımların, Türkiye'nin yüksek açık verdiği hammaddelerin yanında, sanayinin sürdürülebilirliği için kritik olan ürünler ve yüksek teknolojili ürünleri kapsaması hedeflendi. Projeden faydalanacak firmalar arasında ilimizin güzide kuruluşlarından ' İPEK MOBİLYA' da yer aldı. Çinko Külçe üretimi için 1 milyar 101 milyon lira teşvik alacak olan firma bin 20 kişiye doğrudan, 4 bin 590 kişiye ise dolaylı olarak istihdam sağlayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen törenle Türkiye sanayisi açısından kritik öneme sahip yatırımları açıkladı... Yeni teşvik sisteminden yararlanacaklar arasında Türkiye'nin önde gelen üç enerji üretim şirketi, beşe yakın petro-kimya şirketi, maden şirketi, savunma ve haberleşmede 8 dev, sağlıkta iki büyük sağlık sunucusu bulunuyor. Turizm teşviklerinden iki büyük havayolu şirketi, tarım, ulaşım, çelik, emlak, çimento, cam sektörlerinde de yatırım teşvik belgesi alan firmalar bulunuyor.

Bu yatırımlar için gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası prim teşviki, yatırım yeri tahsisi gibi başlangıç maliyetleri düşürülecek. Faiz desteği gibi finansal kolaylık sağlamaya yönelik destekler sağlanacak. Sigorta prim desteği 7 yıl süreyle verilecek, yatırım altıncı bölgedeyse bu süre 10 yıla çıkacak. Yine aynı bölgedeyse 10 yıl süresince gelir vergisi stopaj desteği sağlanacak. Yatırım kapsamında kullanılan Türk Lirası kredilerin faizlerinin 5 puanı, yabancı para cinsinden kredilerin faizlerinin 2 puanı devlet tarafından karşılanacak. Sabit yatırım tutarının yüzde 50'sine ulaşıncaya kadar yüzde 90 uygulanan vergi indirimi yüzde 100'e kadar çıkarılabilecek.

Teşviklerin kapsamında destek manasında neredeyse yok yok. 10 yıla kadar sigorta primi işveren hissesi desteği verilecek. Gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, 10 yıl süreyle gelir vergisi stopajı desteği sağlanacak. Bina inşaat harcamaları için KDV iadesi uygulanacak. Enerji tüketim harcamalarının yüzde 50'si kadarına en fazla 10 yıla kadar enerji desteği verilecek. Yatırım tutarının yüzde 49'unu geçmemek üzere, edinilen payların 10 yıl içerisinde yatırımcıya satışı şartıyla sermaye katkısı verilecek. Aylık, beş yılı geçmemek üzere brüt asgari ücretin 20 katına kadar nitelikli personel desteği sağlanacak. Yatırım tutarının 2 katına kadar kurumlar vergisi indirimi veya 10 yıla kadar kurumlar vergisi istisnası öngörülüyor. Kamu alım garantisi ve altyapı desteği ile lisans ve tescillere istisna getirilecek. Yatırımın finansmanında kullanılan yatırım kredisi için 10 yıla kadar faiz veya kar payı desteği ya da hibe verilecek. 49 yıl süreyle bedelsiz yatırım yeri tahsisi ve yatırımın tamamlanmasını müteakip öngörülen istihdamın 5 yıl sağlanması şartıyla söz konusu taşınmaz bedelsiz olarak yatırımcıya devredilecek. Yurt genelinde 23 kuruluşun faydalanacağı teşviklerden ilimizden de İpek Mobilya madencilik sektöründeki yatırımları ile teşvik almaya hak kazandı. Çinko Külçe üretimi için 1 Milyar 101 milyon lira teşvik alacak olan firma bin 20 kişiye doğrudan, 4 bin 590 kişiye ise dolaylı olarak istihdam sağlayacak. İpek Grup Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Arslan teşvik belgesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden aldı. - KAYSERİ

İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Recep Tayyip Erdoğan İpek Mobilya Türkiye Ekonomi Haberler

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title