Haberler

İBB "deprem" raporu hazır! İşte İstanbul'da acil dönüştürülmesi gereken 7 ilçe

Güncelleme:

İBB'ye bağlı İstanbul Planlama Ajansı tarafından hazırlanan "Rezerve ve Riskli Alanlar" raporunda dikkat çeken detaylar yer aldı. Son 11 yılda İstanbul'da bulunan ve 2000 yılı öncesi yapılmış 800 bin binanın yalnızca 84 bininin dönüştüğüne yer verilen raporda, dönüşüm için öncelik gerektiren ilçelerin ise Büyükçekmece, Güngören, Kartal, Küçükçekmece, Pendik, Tuzla ve Zeytinburnu olduğuna değinildi.

İstanbul Planlama Ajansı (İPA) "Kentsel Dönüşümde Rezerv Alan ve Riskli Alan Kavramlarına Dair Değerlendirme" raporu yayınladı. Raporda, 6306 sayılı "Kentsel Dönüşüm Yasası"nda geçtiğimiz Kasım ayında yapılan değişikliklerin ardından yeniden gündeme gelen rezerv alan ve riskli alan kavramları ile bu kavramların İstanbul'daki yansımalarını incelendi.

84 BİN RİSKLİ YAPI İLAN EDİLDİ

Rapora göre, İstanbul'da 6306 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği tarihten bu yana 70 adet riskli alan, 152 adet rezerv yapı alanı ve yaklaşık 84 bin riskli yapı ilan edildi. lan edilen riskli alanları çoğunlukla kamu mülkiyetinde bulunan, genellikle tek veya iki katlı düzensiz yapıların bulunduğu ya da rantı yüksek alanlardan oluştuğu belirlendi.

İBB 'deprem' raporu hazır! İşte İstanbul'da acil dönüştürülmesi gereken 7 ilçe

800 BİN BİNADAN 84 BİNİ DÖNÜŞTÜ

Son 11 yılda İstanbul'da bulunan ve 2000 yılı öncesi yapılmış 800 bin binanın yalnızca 84 bini dönüştü. Öncelikli ele alınması gereken Büyükçekmece, Güngören, Kartal, Küçükçekmece, Pendik, Tuzla ve Zeytinburnu'nda ilan edilenin 5 katı dönüşüme ihtiyaç olduğuna dikkat çekildi. Raporda "Sadece Tuzla ilçesinde bakanlığın ilan ettiğinin 38 katı büyüklükte bir alanda kentsel dönüşüm ihtiyacı mevcuttur" denildi.

İBB 'deprem' raporu hazır! İşte İstanbul'da acil dönüştürülmesi gereken 7 ilçe

KANAL GÜZERGAHINA 2 MİLYON NÜFUS

Rezerv alan konusuyla ilgili öne çıkan en önemli ve en tehlikeli alanların başında Kanal İstanbul güzergahının geldiğine dikkat çekilerek "Kanal İstanbul güzergahındaki rezerv alanlarda merkezi yönetim tarafından yapılan açıklamalara göre 500 bin, İPA'nın analizine göre 2 milyon yeni nüfus artışı öngörülmektedir" denildi.

Erdem Aksoy
Haberler.com - Ekonomi

İstanbul Deprem Ekonomi Güncel Haberler

500

Yorumlar (6)

Perwer:

CHP zihniyetinin en büyük icraati sadece rapor yayınlayıp bol bol konuşmaktır. Yine bunu yaptılar. Bu partinin geçmişini bilenler icraatlerinin raporlardan öteye geçmediğini bilirler.

42
84
yanıtYanıtla
Demir:

AKP NİN ZİHNİYETİ DEPREM GİBİ...RESMEN CAN YAKIYOR LOO

yanıt47
yanıt15
Ayberk Soylu:

AKP zihniyetinde ise imar affı ile hem paranı alıyorlar ,hem de canını. Sen ne diyorsun!!

yanıt28
yanıt9
Ahmet Yazıcı:

Hiçbirşey söylendiği gibi yapılmayacak. Yönetenlerin tuzu kuru. Maalesef İstanbul’un yıkılmasını seyredeceğiz . Kimse kimsenin umrunda değil o yüzden herkes kendi çaresine baksın.

17
0
yanıtYanıtla
Ahmet Develioğlu:

Esenler nerede olmamış bu rapor gidin yenisini yapın...

12
1
yanıtYanıtla
mahalle sakini:

Gelmeden önce 100 bin konut demişti şimdi 100 yıl sürer diyor. Her sene twitter'dan deprem seferberliği başlıyor diye tweet atıyor ortada hiçbirşey yok. Ağam bizle eğleniy.

9
2
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title