Haberler

Gayrimenkul Kiraları Geriliyor

Güncelleme:

Emlak Uzmanı Özkan Aydemir, yüksek konut faizleri sebebiyle satılamayan mülklerin kiraya çıkartılmasının gayrimenkul kiralarının gerilemesine sebep olduğunu belirtti.

Fahiş kira fiyatları geriliyor

BURSA - Son 2 yılda rekor seviyelere ulaşan gayrimenkuldeki fahiş kira fiyatlarının gerilediğini ifade eden Emlak Uzmanı Özkan Aydemir, bunun yüksek konut faizleri sebebiyle satılamayan mülklerin, kiraya çıkartılmasından kaynaklandığını söyledi.

Kiracı, mülk sahibi ve yatırımcının gözü kulağı her geçen gün artan ve tarihinin rekor seviyelerine ulaşan gayrimenkul fiyatlarına çevrildiğini belirten Elfi Gayrimenkul Kurucusu ve Broker'ı Özkan Aydemir, "3-4 ay öncesi Bursa genelindeki kiralık daire verme ortalaması en fazla 1 haftaydı. Son 20-25 günlük süreçte bu ortalama 1-1,5 aya çıktı. 3 ay önce 23 bin liraya verilen dairelerin fiyatları da şu anda 20 bin liranın altına düştü. Ama buna rağmen tutan yok. Bunun sebeplerinden birisi yüzde 25 sınırının kalkacağını düşünen kesimin boş tuttukları dairelerini de kiralık olarak piyasaya sundu. 1,5 ay öncesinde Türkiye genelinde emlak portalında 580 bin konutun satış ilanı vardı. Bu konut ilanları 1,5 aylık süreçte yüzde 20'nin üzerinde azalarak 500 bin kadar düşmüş durumda. Çünkü, konut kredi faizlerinin yüksek olması sebebiyle satış yapamayacağını anlayan birçok müşteri dairelerini kiraya çevirdi. 1,5 ay öncesinde ofisimizde 7-8 tane kiralık daire olurken, şuan listelerimizde 40-45'e yakın kiralık daire portföyümüz var. Kiralık daire için gelen müşteri kesiminde aşırı bir düşüş var. Talep iyice azaldı. Ocak ve Şubat aylarında bu talebin daha da aşağı düşeceğini ve fiyatların bir basamak daha geriye geleceğini öngörmekteyiz. Konut piyasasında 2 yıllık süreçte bir köpük oluşmuştu. Rakamlar yukarı çok hızlı çıkmıştı. Bu hem satış hem de kiraları etkiledi. Bunun 2 aylık süreçte bu köpüğün yavaş yavaş eridiğini, kiralık dairelerde normal seviyelere geldiğini fiyatların bir basamak geri düşeceğini görmekteyiz" diye konuştu.

1 Eylül itibariyle de arabuluculuk zorunluluğu geldiğini belirten Aydemir, "Kiralık dairelerin ve gayrimenkulün hukuk üzerinde adliyelerde çok fazla dosya birikmesine sebep olmuştu. Arabuluculukta bugüne kadar gelen 605 bine yakın dosya süreci var. Bunların yüzde 20'sini arabulucu ile çözüldüğünü görmekteyiz. Bir taraftan adliyenin üzerindeki yük azaltılmış oldu. Piyasanın 2-3 aylık süreçte hem satış hem de kiralama olarak önceki parlak yıllardan daha aşağıda olacağını öngörmekteyiz" dedi.

Bursa genelinde şuanda 4 bin 300'e yakın kiralık daire olduğunu ifade eden Aydemir, "Bunların 2 bin 200'e yakını Nilüfer bölgesinde. Görükle bölgesi en çok öğrencilerin yaşadığı 1+1'lerin olduğu bölgelerden birisi. 1+1 daireler 10 bin liraya kadar çıkmıştı. Oradaki meslektaşlarımızla konuştuğumuzda dairelerin kiraya verilmediğini, 1.5 ay öncesinde 1+1'lerin 10 bin liraya kadar çıktığını ama şuanda bu fiyatların 8 bin liraya kadar geldiğini söyledi. Ama yine de tutulmadığını söyledi. Buradaki etkenlerden birisi de en son çıkan 100 gün altı dairelerin kiraya verilmemesi. Günlük kiraların şirketler haricinde verilmemesi nedenlerinden birisi. Önceden dairelerini boş tutup kiraya verenler, 10 günlük ya da 1 aylık kiraya verenler vardı. Bu zorunluluk şimdi 100 güne çıktı. 1 Ocaktan itibaren 100 günün altına dairelerin kiraya verilmesi piyasada artık olmayacak" diye konuştu.

Bursa'daki kiralık daire fiyatlarının geriye geleceğini son 1 aydır dillendirdiklerini belirten Aydemir, "3+1 dairelerin 25-30 bin liraya çıktığı yerlerde alım gücünün yavaş yavaş düştüğünü görmekteyiz. O yüzden kiralar geriye gelecekmiş gibi görünüyor. İşyerlerinde yüzde 25 sınırı sadece konutlarda olduğu için birçok bölgede fiyatların sanayide ve işyerlerinde dahil yukarı çıktığını görmekteyiz. Bu da sektörü biraz handikaplı duruma getirmiş durumda. İşyeri kiralarında da 2 yıllık konutta verilen yüzde 25 sınırı işyerlerine verilmediği için bölgelere baktığınız zaman işyeri kiralarının yukarı çıktığını görmekteyiz" dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Bursa Adliye Emlak Ekonomi Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Okulların kapanmasına kaç gün kaldı? (21 Şubat) 2024 eğitim-öğretim yılı takvimi açıklandı? Rüyada siyah at görmek ne anlama gelir? Rüyada siyah at sevmek, rüyada siyah at binmek ne ifade etmektedir? Ronaldinho neden hapse girdi, nerede hapis yattı, suçu neydi? Sağlık Bakanlığı 27 hemşire-ebe alımı ne zaman, şartları ne? 21 Şubat 2024 Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? Şans Topu sonuçları açıklandı mı? Şans Topu sonuçları ne zaman açıklanır? 21 Şubat 2024 Çarşamba Şans Topu sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 21 Şubat 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 21 Şubat İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? İstanbul'da elektrik kesintisi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 21 Şubat AFAD ve Kandilli deprem listesi! 21 Şubat Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 21 Şubat Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21 Şubat 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21 Şubat Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21 Şubat 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 21 Şubat Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 21 Şubat İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Bugün İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! Ronaldinho kimdir? Ronaldinho nereli, hangi takımlarda oynadı?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title