Haberi Paylaş

Avrupa'nın Türkiye'ye olası yaptırım hamlesine Rus tarafından jet yanıt: Asla kalkışamazlar

Ekonomi Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in sık sık bir araya gelmesi, Avrupa ve NATO tarafında endişe yarattı. Avrupa basını, "Türkiye bu görüşmelere devam ederse bir yaptırım kapıda olabilir" diye yazarken, bu iddiaya Rus cephesinden jet yanıt geldi. Rusya'da yayın yapan Rossiyskaya Gazeta, Avrupa'nın Türkiye'ye asla yaptırım uygulayamayacağını ifade ederek Türkiye'nin denge politikasını oldukça akıllı olarak değerlendirdi.

Orta Doğu bölgesinde son yıllarda oyun kurucu pozisyonunda rol alan Türkiye'nin hamleleri hem Batı hem de Doğu tarafından sıkıca takip ediliyor. Öyle ki Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son dönemde Rusya Devlet Başkanı Putin'le gerçekleştirdiği görüşmeler başta NATO olmak üzere Avrupa tarafında endişelere neden oldu.

ABD ve Avrupa'daki bazı siyasetçi ve yetkililer, Rusya ile çeşitli anlaşmalara imza attığı için Türkiye'nin derhal yaptırım yağmuruna tutulmasını istedi. Avrupa'daki birçok medya kuruluşu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında, gerçekleşen yakın tarihli görüşme sonrasında, Batılı ülkelerin Moskova ile Ankara arasındaki yakınlaşmayı önlemeye kararlı olduklarını yazdı.

Avrupa'nın Türkiye'ye olası yaptırım hamlesine Rus tarafından jet yanıt: Asla kalkışamazlar

Rus basınından Rossiyskaya Gazeta'ya göre ise ABD ve AB'nin Ankara'ya yaptırım uygulama ihtimali çok düşük. Gazetede yer alan bir makalede, özellikle de Batı'nın Rusya ile Türkiye arasındaki büyüyen bağlardan gerçekten fayda sağlayabileceği belirtiliyor. Orta Doğu Enstitüsü uzmanı Ivan Starodubtsev, "Türkiye, en azından ikna edici bir biçimde, iki oyuncu arasında denge kurmaya çalışan akıllı bir politika izliyor. Ayrıca Ankara, özellikle tahıl anlaşması yoluyla kendisini etkili bir şekilde tanıtıyor." dedi.

Batılı politikacılar, Türkiye'nin Rusya'ya yönelik yaptırımları aşmada rol oynayabileceği konusundaki endişelerini dile getirirken, Rossiyskaya'ya göre Avrupalı iş insanları karla ilgileniyor ve durumdan yararlanmaya çalışıyorlar.

Avrupa'nın Türkiye'ye olası yaptırım hamlesine Rus tarafından jet yanıt: Asla kalkışamazlar

Starodubtsev, "Birincisi, stratejik malları yaptırıma tabi olan ancak ülkenin kalkınması için çok az öneme sahip olanlardan net bir şekilde ayırmak gerekiyor. Bunları neredeyse hiçbir taraf kontrol etmeyecek. Türkiye muhtemelen Rusya'ya özel kontrol altında olmayan gerekli malları ithal etmesine yardımcı olacak. Batılı ülkelere gelince, görünürde Rusya'ya stratejik malların ihracatını engellemeye çalışacaklar, aynı zamanda hayatta kalma mücadelesi veren Avrupalı işletmeler yapınca da göz yumacaklar." diyor.

Starodubtsev'e göre, ikincil yaptırım tehdidinin durumu değiştirmesi pek olası değil. Yaptırımları sıkılaştıracak bir mekanizma kesinlikle ortaya çıkacak, ancak uygulama gösteriyor ki, insanları bunları çiğneyecek. Uzman, ayrıca Ankara'nın meşru şekilde para kazanmak ve pazarı genişletmek için çalışacağını, bunu yaparken de herhangi bir risk almayacağını belirtiyor.

Haberler.com - Ekonomi

Türkiye Rusya Politika Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (10)

Dr.Barış Paylan:

6 ay kaldi 20 euro ile sunu aliyoruy bunu aloyoruz denen avrupa kidin gaz kesilip maliyetler artinca ne kadar buyuk oöduklarini hepbirlikte izleyegiz

pinhani 01:

Ne Avrupa nede abd hiç bir halt yiyemez. Vanalar bizim elimizde. Kışın donmak istemiyorlar bizimle iyi geçinsinler

Hamit Gündoğdu:

Putin Avrupa'yı da Türkiye'yi de çok iyi analiz etmiş ve tanımış. Ancak bir konuda yani Esad konusunda Rusya'nın telkinleri ne evet demeden önce yıllardır bunu söyleyenlere kulak verseydi keşke.

Tüm 10 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title