Haberler

  1.5 Milyon Esnafın Gözü Ankara'da

  Güncelleme:

  16 yıl sonra ilk kez toplanacak Esnaf Şûrâsı iki gün sürecek, gündemde Perakende Yasası ile tüccar, esnaf, sanatkar gibi tanımların netleştirilmesi var.

  Ankara'da iki gün sürecek 4. Esnaf Şürası'nda; odalar, birlikler, federasyonlar ve konfederasyon çatısı altında toplanan esnaf ve sanatkarlar sorunlarını gündeme getirerek, çözüm önerilerini hükümetle tartışacak. 16 yıl sonra düzenlenecek şüraya ilk kez Cumhurbaşkanı da katılıyor.

  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen 4. Esnaf ve Sanatkarlar Şürası'nda görüşmeler öncesinde beş ana başlık belirlendi: mevzuat-tanım değişiklikleri, vergi ve sosyal güvenlik, mesleki eğitim, finansman ve yenilikçilik.

  "ESNAF, UZUN ZAMANDIR HAKSIZ REKABET İLE BOĞUŞUYOR"

  İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz, toplantılar sonrasında çıkacak sonuçtan umutlu. Al Jazeera'ye konuşan Yılmaz'a göre en önemli gündem maddeleri 'Perakende Yasası' ve esnaf sanatkar tanımı olacak: "Esnaf uzun zamandır, haksız rekabet ile boğuşuyor. Perakende Yasası, esnafın süper marketlerle, AVM'lerle giriştiği rekabette acil ihtiyaç duyduğu bir yasadır. Esnafın malını daha ucuza temin etmesi, AVM'lerin şehir dışına çıkartılması, esnafa AVM'lerden yer ayrılması gibi konuların yasanın içinde yer almasını bekliyoruz."

  Esnafın tanımı konusunun da önemli olduğunu vurgulayan Yılmaz, kimin esnaf, kimin tüccar olduğunun belirlenmesinin şüra gündemine taşınacağını ifade etti.

  "TİCARET ODALARI VE ESNAF ODALARI KAOS YAŞIYOR"

  Al Jazeera'ye bilgi veren Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu ustalık tanımı konusunun kritik önemde olduğunu anlattı:

  "Esnaf ve sanatkar olmak için birçok meslekte 'Ustalık Belgesi' istiyorlar. Örneğin bir berberin ustalık belgesi olmadan dükkan açamaması lazım ama ticaret odalarına belgesiz üye olup işletme kuruyorlar. Ticaret odaları ve esnaf odaları arasında kaos var. Berber, taksici, terzi tüccar sayılamaz. Ticaret odalarına da belge şartı konmalı."

  ESNAFA FAİZSİZ KREDİ

  Al Jazeera'ye konuşan Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Genel Sekreteri Ramazan Tuncer de küçük odaların büyük bir çatı altında birleşerek, daha güçlü teşkilatlar haline gelmesi gerektiğini vurguladı. Şüradan olumlu sonuç bekleyen Tuncer'e göre, esnaf için kredi ve finansman şartlarının iyileşmesi de büyük önem taşıyor:

  "Esnafı yaşatmak adına faizsiz krediler verilmesini istiyoruz. Vergi ve istihdam yükünü azaltma, eğitim, yenilikçilik ve girişimcilik olanaklarının geliştirilmesi, kümelenme ve ortaklıkların desteklenmesi de taleplerimiz arasında."

  "ÇALIŞAN EMEKLİNİN MAAŞ KESİNTİSİ ÖNLENMELİ"

  Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kadir Durmuş, emekli olup da çalışmaya başlayan esnafa yapılan maaş kesintisinin kaldırılması gerektiğini söylüyor:

  "Emekli olan esnaf zaten işini kıt kanaat yürütüyor. Eğer çalışıyorsanız maaşınızdan yüzde 15 kesinti yapılıyor. Bunu istemiyoruz."

  Toplantıyı Anadolu Ajansı'na değerlendiren Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli de sektörün tıkanan damarlarını açabilen önerilerin gündeme geleceğini söylemişti. Canikli, "Vergi de gündemdeki konuların başında olacak" diyor:

  "Esnafımıza daha az, daha düşük maliyetle bir vergilendirme mekanizması rejimi alternatif olarak ikame edilebilir mi, bunlar da tartışılacak. Vergisel konuların yanı sıra mesleki eğitim, mevzuat ve yenilikçilik konuları da masaya yatırılacak"

  ATO Congressium'da yapılacak Şura için, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, tüm partilerin milletvekillerine davetiye gönderdi. Şüra'ya ilgili kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile birlikte TESK'e bağlı 13 federasyon, 82 birlik, 3 bin 063 oda başkanı davet edildi.

  Kaynak: Aljazeera / Ekonomi

  Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı Nurettin Canikli Faik Yılmaz Ekonomi Haberler

  Merkez Bankası yıl sonu dolar ve enflasyon tahminini düşürdü

  Merkez Bankası yıl sonu dolar ve enflasyon tahminini düşürdü

  Ülkede turist istemiyorlar! 10 bin kişi dev pankartlarla sokağa indi

  Ülkede turist istemiyorlar! 10 bin kişi dev pankartlarla sokağa indi

  Üsküdar'da çöp sorunu bitmiyor! Vatandaş şikayet etti, belediye ekipleri soluğu mahallede aldı

  Üsküdar'da çöp sorunu bitmiyor! Vatandaş şikayet etti, belediye ekipleri soluğu mahallede aldı

  Obama da aralarında! Biden'ın yerine aday gösterdiği Kamala'ya kritik isimlerden destek çıkmadı

  Obama da aralarında! Biden'ın yerine aday gösterdiği Kamala'ya kritik isimlerden destek çıkmadı

  500

  Yorumlar (5)

  Dursun Mobil-IOS:

  Esnaf şûrâsı sadece bir gösteriş toplantısı Olmasın esnafa gerçekten faydalı olmak istiyorlar sa Kira ve işci ssk stopajlarnı ya hep kaldırsınlar ya da en fazla yüzde on olsun esnafa en büyük iyiliği yapmış olurlar

  4
  0
  yanıtYanıtla
  Al jezeereMobil-IOS:

  Yahu Anadolu ajansı , dha , cihan, ihlas ajansı çöpe mi gitti de el cezire türkiye medyasında top koşturuyor.

  3
  0
  yanıtYanıtla
  ÇETO:

  25 YIL ÖDE ÖDE ÖDE. ONDAN SONRA YAŞ TUTMASIN ÖDE ÖDE ÖDE. ANASININ, MEZARA KADAR ÖDE. ESNAFSAN EĞER. EMEKLİ OLMAYA ÖMRÜN YETTİ, KARİ EN DÜŞÜK MAAŞI ALANDA ESNAF EMEKLİSİ DEĞİLMİ.

  0
  0
  yanıtYanıtla
  fatma acar:

  esnafın vergı kayıt surelerının bagkurlu yapılmasını ıstıyoruz vergısını odıyen esnaf neden bagkurlu olamıyor bu haksızlıgın en kısa zamanda gıderılmesını beklıyoruz SAYGILARIMLA

  0
  0
  yanıtYanıtla
  TORANAGA:

  ESNAFIN DURUMU BERBAT. AYAĞI VERGİ DAİRESİNDEN GERİ GELMİYORKİ İŞ YAPSIN VERGİ MEMURLARININ BAKIŞI İSE TAM BİR FELAKET. POTANSİYEL HIRSIZ NAZARIYLA BAKAYOR. KENDİLERİ ÇOK DÜRÜSTMÜŞ GİBİ

  0
  0
  yanıtYanıtla
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title