Ege Üniversitesi'nden Akhisar Japon Bahçesi'ne Ziyaret...

Ege Üniversitesi'nden Akhisar Japon Bahçesi'ne Ziyaret...

Manisa'nın Akhisar İlçesinde Hüsnü Kahraman Kültür Parkı İçinde Japonlar Tarafından Yapılan Bahçe Çalışmalarını Yerinde Görmek İçin Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlık Bölümü 1. Sınıf Öğrencilerinden Oluşan 60 Kişilik Grup Akhisar'a Geldi.

Ege Üniversitesi'nden Akhisar Japon Bahçesi'ne Ziyaret...

Manisa'nın Akhisar ilçesinde Hüsnü Kahraman Kültür Parkı içinde Japonlar tarafından yapılan bahçe çalışmalarını yerinde görmek için Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlık Bölümü 1. sınıf öğrencilerinden oluşan 60 kişilik grup Akhisar'a geldi.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlık Bölümü 1. sınıf öğrencileri Akhisar Belediyesi Park Bahçeler Müdürü Seval Yumukoğlu ve Japon Türk Kültür Değişim Dernek Başkanı Kanji Ishimoto tarafından karşılandı. Prof. Dr. Engin Nurlu ve araştırma görevlisi Çiğdem Kaptan Ayhan ile birlikte 60 kişilik öğrenci grubu, Japon Bahçesi'ni gezerek incelemelerde bulundular. Japon Bahçesi hakkında bilgiyi Japon Türk Kültür Değişim Derneği Başkanı Kanji Ishimoto yaptı. Kanji Ishimoto, "Akhisar'da dünyadaki ilk 7 kiliseden birisi var, bundan dolayı Japon kültürünün her zaman ilgisini çekmiş bir şehirdir. Buradaki oluşturduğumuz yapıt ile bunu daha da geliştirip ilgi odağı olacağına inanıyorum" dedi. Ziyarete katılan Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı ise "Bizim amacımız Türk-Japon dostluğunu sağlayabilmek, aynı anlamda da Akhisar' daki 4 bin yıllık medeniyeti buradaki arkeolojik güncellemelerle birleştirerek turizm amacı kapsamında geliştirmek. Bir de müze çalışmamız var, tüm bu çalışmalar bir araya geldiğinde bir turizm etkinliği oluşturup, Akhisar'a ekonomik anlamda katkı sağladığı gibi tanıtım anlamında da katkı sağlayacak. Bütün bu yaptığımız çalışmalar ön hazırlıktır. Tepe Mezarımız da bunlarla bağlantılı olarak şehrimize gelen Japon turistlerimizin güzergahını buraya da aktararak bir zemin hazırlamak istiyoruz." diye konuştu. Öğrenci grubu daha sonra Akhisar Belediyesi Park Bahçeler binası yanındaki bitki havuzunu gezdikten sonra Akhisar' da bulunan Tepe Mezarı olarak adlandırılan tarihi yapıtlar gezildi.

Bu arada, Japon Türk Kültür Değişim Derneği Başkanı Kanji Ishimoto, dernek sekreteri Chieko Ishimoto bahçıvanlar Sadazo Takahashi, Aise Takaki ve Ryuzo Takahashi, mimar Kumiko Sugata çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

(KŞ-ÖA-YK)

20.03.2007 16:07 TSİ