Haberler

Bu köyde herkes milyoner! Her şeylerini kaybetmemeleri için muhtarın tek şartı var

Güncelleme:

Çin'deki Huaxi Köyü, dünyanın en zengin köyü olarak biliniyor. Köyde herkesin banka hesaplarında milyon dolarlar bulunuyor ve gelir herkese eşit olarak dağıtılıyor. Ancak köyde yaşayanları bekleyen zorlu bir şart var. O şart; köyün iyiliği için haftanın yedi günü çalışmak.

Çin'in Huaxi Köyü, dünyanın en zengin köyü olarak biliniyor ve bu özelliğiyle oldukça ilgi çekiyor. 1950'lerin başında Wu Renbao'nun köy komünist parti komitesi sekreteri olarak atanmasıyla başlayan süreç zaman geçtikçe ilginç bir hal aldı. 1969 yılında köye fabrika kuran Renbao, köyde tekstilden çeliğe kadar 12 şirket kurdu ve köyü 1998'de Çin borsasına soktu.

KÖYLÜLERİN BANKA HESAPLARINDA MİLYONLARCA DOLAR VAR

Fabrika kurulana kadar çiftçilikçe geçinen yaklaşık 600 kişilik köy halkı, bu ekonomik hamleyle birlikte tarımı bırakıp sanayiye atıldı. Köyün yerlileri yalnızca işçi sınıfı olarak fabrikada çalışmadı. Huaxi'de yaşayan herkes "Huaxi Village Corporation" adlı şirketin hissedarı oldu. Köyde kurulan tüm şirketlerin gelirleri yüzde 20'lik bir payla yıl sonu tüm köylülere dağıtıldı. Bu yöntemle köyde tek bir fakir kalmadı. Herkesin banka hesabında ise 250 bin dolar olduğu tahmin ediliyor.

Bu köyde herkes milyoner! Her şeylerini kaybetmemeleri için muhtarın tek şartı var

KÖYDE HERHANGİ BİR EĞLENCE NOKTASI YOK

Şu anda Huaxi Köyü'nde lüks hayat yaşayan 2 bin kişi bulunuyor. Ancak köylüler, katı sosyal kurallara uymak zorunda. Kumar ve uyuşturucu kesinlikle yasak. Bar, kulüp, internet kafe veya karaoke salonu ise bulunmuyor. Bu köyün tasarım amacı eğlence noktalarına yer vermeden insanların sadece çalıştıktan sonra eve gitmesine yönelik.

KÖYÜ TERK EDENLER SERVETLERİNİ YANINA ALAMIYOR

Bir hukuk firmasından Yuan Yulai adlı bir avukat, AFP'ye verdiği bir demeçte, "Köylüler zengin olsalar bile, köyü terk ederken kişisel varlıklarını alamazlar, bu nedenle varlıkların köylülere ait olup olmadığı şüphelidir" ifadelerini kullandı. Köylülerin bankadaki paralarını da kullanmak için izin almaları gerekiyor. Paralarını çekseler bile yine, köy içinde bir mülk ya da arsa almak için kullanmak zorundalar. Eğer böyle kullanmazlarsa bankalarından para çekmelerine izin verilmiyor. Burada ne kadar zengin olursanız olun, mal varlığı köyden dışarı çıkartılamıyor.

Bu köyde herkes milyoner! Her şeylerini kaybetmemeleri için muhtarın tek şartı var

HAFTANIN 7 GÜNÜ ÇALIŞMAK ZORUNLU

Köy sakinleri için zorlu bir şart bulunuyor. Herkes "Köyün iyiliği için" hafta sonları dahil haftanın yedi günü çalışmak zorunda özellikle de şehrin sanayi fabrikalarında.

DIŞARIDAN GELENLER ZENGİNLİKTEN PAY ALAMIYOR

Dünyanın en zengin köyünün şu anda 80 fabrikası var ve komşu köyleri de içine alacak şekilde genişlemiş durumda. Üstelik işçilerin hepsi bölge sakini değil. On binlerce kişi, çelik ve tekstil fabrikalarının yanı sıra turizm endüstrisinde çalışmak için Huaxi'ye geliyor. Dışarıdan gelenler bu köyün yerlilerine sunduğunu iddia ettiği muhteşem lükslerden paylarını almıyorlar. Her yıl tahminen 2 milyon turist bu küçük Çin köyüne "Örnek sosyalist köyü" görmek için geliyor.

Haberler.com / Eymen Dursun - Dünya

Banka Yaşam Dünya Ekonomi Haberler

Orta Doğu'da yeni savaşa 24 saat kaldı! Hizbullah'tan İsrail'e son uyarı

Orta Doğu'da yeni savaşa 24 saat kaldı! Hizbullah'tan İsrail'e son uyarı

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-7 Zirvesi'nde yanına gelen Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-7 Zirvesi'nde yanına gelen Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü

Bakmadan Geçme

Hamster Combat ne zaman listelenecek? Kurban bayramının arefesinde oruç tutulur mu 2024? Kurban bayramı teşrik tekbirleri ne zaman başlar, nasıl yapılır 2024? Kurban kestikten sonra kılınan namaz nedir, var mıdır 2024? Kurban etinin kaçta kaçı dağıtılır 2024? 15-16 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 15-16 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 15 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 15 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 15 Haziran 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 15 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 15 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 15-16 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 15-16 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 15-16 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 15-16 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 15-16 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi!
Sinan Ateş cinayetinin kilit ismi Tolgahan Demirbaş, savcıyı açık açık tehdit etti: Onlarla aynı safta olmayın

Sinan Ateş cinayetinin kilit ismi Tolgahan Demirbaş, savcıyı açık açık tehdit etti: Onlarla aynı safta olmayın

500

Yorumlar (15)

İlyas Özel:

öyle zenginlikmi olur ??

252
4
yanıtYanıtla
emin gormecikli:

olur teraziyi doğru tutatsan tabi

yanıt3
yanıt10
Mahmut DEĞERLİ:

Bence de ne işe yarar ki kullanamadığın para

yanıt7
yanıt0
Muhammed Dursun:

Daha çok zorunlu kölelik gibi geldi

212
6
yanıtYanıtla
White Turk:

Hesaplarında para yok ki rakamlae var.

198
5
yanıtYanıtla
sade vatandaş:

bu neye benziyor biliyormusunuz ülkemizde milli geliri kişi başına yirmi bin dolar ilan edip sadece bundan zenginlerin yararlanmasına fakirlerin havalarını almasına benziyor harcayamadıkları parayla o köydeki enayileri esir almışlar bizimkiler?? bu memleketin kıymetini bilsin istedikleri ülkelere gidip gönlünce istakoz karides yiyorlar cafcaflı kol saati çanta alıyorlar gidemedin yer istediğin gibi harcayamadığın para senin değildir

112
20
yanıtYanıtla
Martin Sikertel:

Saplayayım öyle köye; ne yapayım öyle parayı kullanamadıktan sonra...

106
2
yanıtYanıtla
Turgut Aydoğdu:

Para nerde bankada, banka nerde köyde, para nerde...

103
2
yanıtYanıtla
DODOK DODOK:

Tek cümleyle "parasal esaret..."

89
1
yanıtYanıtla
Mengele:

Ohoooo bizim köyde herkesin hesabinda milyar dollar var calismalarinada gerek yok meyhanemiz var pavyonumuz var casinomuz var varda var

9
17
yanıtYanıtla
Tüm 15 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title