Haberler

ABD Başkanı Biden eleştiriler üzerine yangın felaketi ile sarsılan Hawii'yi en kısa sürede ziyaret edeceğini söyledi

Güncelleme:

ABD Başkanı Joe Biden, Hawaii'deki ölümcül yangınlar nedeniyle eleştirilere maruz kaldı. Biden, en kısa sürede Hawaii'ye seyahat edeceğini ve eyaletteki insanların ihtiyaç duydukları her şeye sahip olmalarını sağlamak istediğini belirtti. Yangınlarda ölü sayısı 10'e çıktı, yaklaşık 1.300 kişi kayıp durumda. Biden, felaketi ziyaret etmediğini çünkü bu durumun insani yardım çabalarını yönlendireceği ve dikkati dağıtacağı endişesiyle olduğunu ifade etti.

ABD Başkanı Joe Biden, Hawaii adalarındaki yangın felaketinden sonra seçimlerde HawaiiYi kesin kazanacağı, bu nedenle ziyaret etmediği tepkileri üzerine"en kısa sürede" Hawaii'ye seyahat edeceğini söyledi.

ABD Başkanı Biden eleştiriler üzerine yangın felaketi ile sarsılan Hawii'yi en kısa sürede ziyaret edeceğini söyledi

Salı günü Milwaukee'de konuşan Biden, eyaletteki insanların "ihtiyaç duydukları her şeye sahip olmalarını" sağlamak istediğini söyledi.

Yangınlardan ölü sayısı 106'ya 'e yükseldi ve yaklaşık 1.300 kişi kayıp durumda.

Hawaii sakinleri federal hükümetin felakete tepkisindeki hızıyla ilgili şikayetlerde bulundu.

Biden, Delaware'deki Rehoboth Beach'te hafta sonu bir muhabir tarafından Hawaii'deki artan ölü sayısının sorulması üzerine "Yorum yapmıyorum." şeklinde cevap vermişti.

Başkan, Salı günü felaketi ziyaret etmediğini çünkü bunun insani yardım çabalarını yönlendireceği ve dikkati dağıtacağı endişesiyle olduğunu belirtti. Jill Biden'ın ona Hawaii'de eşlik edeceğini söyledi.

ABD Başkanı Biden eleştiriler üzerine yangın felaketi ile sarsılan Hawii'yi en kısa sürede ziyaret edeceğini söyledi

Biden, "Yolun önünde olmak istemem. Çok sayıda felaket bölgesine gittim." dedi. "Devam eden kurtarma çabalarını bozmak istemem. Bunu yapmam."

Şu ana kadar 500'den fazla federal acil durum personeli yardım çalışmalarına katılmak üzere gönderildi, bunlardan 150 tanesi arama kurtarma uzmanı.

Daha fazla personelin Maui'ye gönderildiği ve oradaki görevlilere yardımcı olacağı da Biden tarafından eklenenler arasındaydı.

Başkan, "Bölgedeki tüm federal varlıklar"ın, ABD ordusu ve Sahil Güvenlik dahil, kurtarma çabaları için kullanılacağını belirtti.

"Bu dikkat gerektiren bir iş. Zaman alıyor ve sinir bozucu." dedi başkan.

ABD Küçük İşletme İdaresi ayrıca yerel sakinlerin yeniden inşa etmelerine yardımcı olmak için düşük faizli felaket kredileri sunmaya başladı.

Federal Acil Durum Yönetim Ajansı (FEMA), felaket sonrası acil ihtiyaçları karşılamak için hane başına bir seferlik 700 dolarlık ödemeleri onayladı.

Biden, "İhtiyaç duydukları her şey orada olacak." dedi. "Ve Maui'de ne kadar sürerse orada olacağız."

Salı günü yapılan bir video güncellemesinde Vali Josh Green, Biden'la sıkça konuştuğunu ve başkanın kaybedilenleri bulma konusundaki "yürek burkan çalışma" tamamlandığında ziyaret için bir zaman belirleyeceklerini söyledi.

Hawaii yetkilileri, Maui'nin en kötü vurulan bölgelerinden daha fazla ceset bulunarak ölü sayısının önümüzdeki günlerde artmasını beklediklerini söyledi. Etkilenen bölgenin sadece yüzde 25'i insan kalıntıları için şimdiye kadar tarandı.

Yaklaşık 12.000 nüfuslu Lahaina'nın yaklaşık yüzde 80'i alevler içinde yok oldu.

Maui'deki yerel halk, kurtarma çabalarının kapsamı ve hızından dolayı hayal kırıklığına uğradıklarını BBC'ye anlattı. Bir yer sakini olan Les Munn, şimdiye kadar Fema'dan 500 dolar aldığını, bu miktarın adadaki çoğu otel odasının bir gecelik fiyatından daha düşük olduğunu belirtti.

Haberler.com / Abdullah Teymur - Dünya

Joe Biden Hawaii Hawaii Dünya Güncel Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na 'Roma turu' tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na "Roma turu" tepkisi

İsrail, Refah'ta yine masum sivilleri vurdu: 21 kişi öldü, onlarca yaralı var

İsrail, Refah'ta yine masum sivilleri vurdu: 21 kişi öldü, onlarca yaralı var

'7 çocuğum aç' deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

"7 çocuğum aç" deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

Bakmadan Geçme

Sandık Kokusu Metin Akdülger neden ayrıldı? #128250 İstanbul'un Fethi otobüsler ücretsiz mi 2024? #129300 29 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 29 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! Survivor Yunus Emre elendi mi? #129300 29 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 29 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 29 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 29 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 29 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 29 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! #128220 29 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 29 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 29 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 29 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 29 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 AUZEF Çoçuk Gelişimi Bölümü kapatıldı mı, kapanacak mı? #129300
Başımıza taş yağacak! Tavuğa tecavüz etti, o anları başka bir vatandaş kayda aldı

Başımıza taş yağacak! Tavuğa tecavüz etti, o anları başka bir vatandaş kayda aldı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title