Diyarbakır'ın 4 İlçesinde Narko-terör Operasyonu

Diyarbakır'ın 4 İlçesinde Narko-terör Operasyonu

Diyarbakır'ın 4 ilçesinde narko-terör operasyonuDİYARBAKIR'ın Kocaköy, Hani, Lice ve Çınar ilçeleri kırsalında düzenlenen narko-terör operasyonları kapsamında, el yapımı patlayıcılar, el telsizleri, silah ve mühimmatlar ile toplam 1 ton 37.8 kilo esrar maddesi ele geçirildi.

Diyarbakır'ın 4 ilçesinde narko-terör operasyonu

DİYARBAKIR'ın Kocaköy, Hani, Lice ve Çınar ilçeleri kırsalında düzenlenen narko-terör operasyonları kapsamında, el yapımı patlayıcılar, el telsizleri, silah ve mühimmatlar ile toplam 1 ton 37.8 kilo esrar maddesi ele geçirildi. Operasyonlarda ayrıca terör örgütünün kullandığı 2 doğal mağara ile 2 sığınak da kullanılmaz hale getirildi.

Valilik tarafından bugün sabah saatlerinde yapılan yazılı açıklamada, 11 Ekim günü 4 ilçede başlayan Bayrak-63 Şehit Güvenlik Korucusu İhsan Gür Operasyonu'nun 13 Ekim günü saat 22.00'da sona erdiği belirtildi. Valilik açıklamasında, operasyonda ele geçirilen silah, mühimmatlarla ilgili bilgiler verilerek, "Anılan operasyon kapsamında gerçekleştirilen temas aramaları sonucunda; 1'i bölücü terör örgütü işbirlikçisi, 1'i uyuşturucu madde imal ve ticareti yapma suçundan aranan olmak üzere 2 şüpheli yakalanmış, 208 araç ve 519 şahsın sorgulaması yapılmış, 18 ev ve eklentisinde adli arama faaliyeti icra edilmiştir. Bölücü terör örgütü mensuplarına ait 2 adet sığınak ve 2 adet doğal mağara tespit edilmeyi müteakip, kullanılamaz hale getirilmiştir" denildi.

El yapımı patlayıcı düzeneği, silah, mühimmat bulunduğu belirtilen valilik açıklamasında, şu bilgilere yerverildi:

"Hani ilçesi Kırım Köyü mülki sınırları içerisinde, mayın/EYP yapımında kullanılan 2 adet Tol serisi ateşleme sistemine monteli olmak üzere 5 adet el telsizi, 2 adet elektrikli fünye, 2 metre infilaklı fitil, 1 adet Alpha Fire ateşleme sistemi, 239 adet pil, 500 metre kablo ve 3 adet koli bantı ele geçirilmiştir. Lice ilçesi Gökçe Köyü mülki sınırlarındaki ağaçlar arasına gizlenmiş, 5 kg'lık yağ tenekesi içerisine hazırlanmış 1 adet el yapımı patlayıcı düzeneği, 1 adet Alpha Fire ateşleme sistemi, 10 metre kablo ve 1 adet büyük pil bulunmayı müteakip, Patlayıcı Madde Tespit ve İmha Timince (PAMİT) yerinde imha edilmiştir. Kocaköy ilçesi Gözebaşı Köyü Eldeğmez mezrası ile Hani ilçesi Yayvan Köyü'nde icra edilen adli arama faaliyeti neticesinde; 1 adet Kaleşnikof P.Tf., 2 adet şarjör, 213 adet 7,62 mm Kaleşnikof P.Tf.fişeği, 1 adet Bushnell marka 4x28 Keskin nişancı dürbünü ve 1 adet Magnum marka ruhsatsız av tüfeği ele geçirilmiş, 1 şüpheli şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır."

Çınar İlçesi'nde yapılan operasyonla ilgili olarak da açıklamada, "Öte yandan, Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı gereğince, Çınar İlçesi Başaklı Köyü'ndeki bir konut ile eklentilerinde gerçekleştirilen adli arama sonucunda; mayın/EYP yapımında kullanıldığı değerlendirilen 6 adet 12 Kg.?lık mutfak tüpü, 39 adet piknik tüpü, 4 adet Aselsan Kobra marka el telsizi, 2 adet şarj aleti ve adaptörü ele geçirilmiş, 1 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmıştır. Cumhuriyet Başsavcılığının talimatları gereğince, delil niteliğine haiz olan silah, mühimmat ve malzemeler muhafaza altına alınmış, diğer malzemeler yerinde imha edilmiştir" ifadeleri yeraldı.

Narko-terör operasyonu kapsamında ele geçirilen uyuşturucuyla ilgili olarak da şu bilgiler verildi:

"Narko-terörizmle mücadele faaliyeti kapsamında; Kocaköy ilçesi Şaklat Köyü ile Boyunlu Köyü mülki sınırları içerisindeki arazide icra edilen temas aramaları ile konut ve eklentilerinde gerçekleştirilen adli arama sonucunda, toplam 7 bin 756 kök kenevir bitkisi, 911.7 kg kubar, 126.1 kg toz olmak üzere 1 ton 37.8 kg esrar maddesi bulunmuş, Cumhuriyet Başsavcısının talimatı gereğince, kenevir bitkileri numune alınmasını müteakip usulüne uygun olarak yerinde imha edilmiş, esrar maddesi muhafaza altına alınmıştır.Bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması ve teröristle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlara artan bir azim ve kararlılıkla devam edilmektedir."