Dha Yurt Bülteni-12

Dha Yurt Bülteni-12
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

(YENİDEN)1)ÖZGÜR ÖZEL: CUMHURBAŞKANI TÜKENMİŞLİK SENDROMU İLE KARŞI KARŞIYA
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasette pek çok liderin başına gelen 'tükenmişlik sendromu' ile karşı karşıya olduğunu ileri sürdü.

(YENİDEN)

1)ÖZGÜR ÖZEL: CUMHURBAŞKANI TÜKENMİŞLİK SENDROMU İLE KARŞI KARŞIYA 

 

 CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasette pek çok liderin başına gelen 'tükenmişlik sendromu' ile karşı karşıya olduğunu ileri sürdü. Özel, "Cumhurbaşkanı'nın altında 5 uçak, bakanlarında 9 uçak varken, 4 şehide bir uçak verip, dolmuş çeker gibi 'tasarruf olsun' diye şehitlerinden bir uçağı esirgeyen Cumhurbaşkanı'na soruyoruz; hangi milliyetçilikten, hangi vatanseverlikten, hangi şehide saygıdan bahsediyorsun" dedi. CHP Manisa Genişletilmiş İl Danışma Kurulu toplantısı öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün MÜSİAD toplantısında kendilerine yönelik, "Nerede bölücü terör örgütü PKK varsa, bunlar da onların yanında" sözlerine tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'tükenmişlik sendromu' ile karşı karşıya olduğu görüşünü savunarak şunları söyledi:  "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın siyasette pek çok liderin başına gelen tükenmişlik sendromu ile karşı karşıya olduğunu ve bunu aşamadığını görüyoruz. Halkın yüzde 70'i, 'tarafsız cumhurbaşkanı istiyoruz' diyordu, onların iradesine rağmen partinin başına geçti. Çünkü partinin mum gibi eridiğini biliyordu. Bir yenilik getirmek istiyordu ama yeni bir söylemi yok. Sadece kendini tekrar eden ve geçmişteki argümanlardan medet umar bir halde. İki kişiden biri ona 'hayır' dediği halde, hala daha hayırcılara, hayırın bileşenlerinden CHP'ye hakarette bulunmaya çalışıyor. Her gün yeni bir gündem yaratmaya alışmış olan Cumhurbaşkanı, başka gündemlerin de peşinde koşmanın verdiği sancıyla artık sadece hakaret edebiliyor."

"4 ŞEHİT CENAZESİNE 1 UÇAK VERDİLER"

Şırnak'ta düşen helikopterde şehit olan askerlerin naaşlarının sadece bir uçakla taşındığını dile getiren CHP'li Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İftar yemeğini siyasete bulayan, küslerin barışması gerektiği bir ayda herkesin cumhurbaşkanı iken, halkın yüzde 50'sine hakaretler yağdıran Cumhurbaşkanına sormak istiyoruz: '5 tane uçağın var. Havuzda 9 uçak var. Bakanlar taksi gibi kullanıyor, biniyor gidiyor. Hatta gözümüz yok, şehit cenazelerinde bakanlar aldılar, uçakla gittiler. Ama GATA'dan otopsiden çıkan 4 şehidimiz var. Analar babalar bir gündür naaşların adli tıptan çıkmasını bekliyorlar. Ayakta duracak halleri yok. Ağızlarına 30 saattir yemek koymamış şehit anası, şehit babası. Bunlar 4 şehidimize bir uçak verdiler. Oradaydım. Önce iki uçak verildi, sonra teke indirildi. Sabaha kadar dolmuş çektiler. Amasya'ya gitti, Malazgirt'e indi. Balıkesir'den Manisa'ya geldi. Saat 22.00'da kalkan uçak 03.15'te Manisa Akhisar'a indi. O şehidin anası babası ayakta titreye titreye durdu. 4 şehide 1 uçak verip, dolmuş çeker gibi 'tasarruf olsun' diye şehitlerinden bir uçağı esirgeyen Cumhurbaşkanı'na soruyoruz; sen hangi milliyetçilikten, hangi vatanseverlikten, hangi şehide saygıdan bahsediyorsun. FETÖ'de, PKK'da şu anda oturup gerine gerine, mutlu mutlu Cumhurbaşkanı'nın onlar için yaptığı propagandaya seviniyor. Terörle mücadelede terör örgütünün adı anılmaz ki reklamı yapılmasın diye. 60 gün boyunca hep bunu yaptı: Şimdi ramazanda, 30 gün her iftarda çıkıyor, 'DAEŞ' diyor, 'PKK' diyor. İftar yemeklerinde dostluk, kardeşliği, birliği anlatacağına karşı karşıya kaldığımız durum Cumhurbaşkanı'nın hezeyanlarıdır."

EŞİNİ SEKRETER ATAYAN REKTÖRE TEPKİ

Denizli Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ'ın eşini İslami Bilimler Enstitüsü'ne sekreter olarak atamasını da eleştiren Özgür  Özel, "'Yeni Türkiye' dedikleri aslında hepimizi dünyaya rezil ettikleri böyle bir şey" dedi. Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Referandum sırasında kuvvetler ayrılığının önemine, liyakata vurgu yaptığımızda bir kişinin partili cumhurbaşkanı olduğunda bütün hakimleri, bütün savcıları atayacağında bunu söylemiştik. Bu tek adam rejimidir. Şimdi yaptığı seçime bakıyorsunuz, adam eşini seçmiş. Bu işlerde meselenin anası ne ise danası o olur. Meselenin anası Ankara'da Beştepe'de oturuyor, danası da Denizli'de kendi eşini bir makama getiriyor. Sonra diyor ki, 'layık olduğu için yaptım'. Tabi herkesin eşi en iyisine layıktır. Ama devlet bir kişinin eşinin gönlünü almak için, kırdığı kalbini almak, evlenme yıldönümü hediyesi olarak makam dağıtacağı bir yer değildir. Devlet ciddi bir yerdir. AKP'nin yeni tek adam rejiminin Denizli'ye yansıması bu olmuştur. 81 ilde partili savcıları hakimleri şu an seçiyorlar ve dağıtacaklar. 81 ilin bütün yöneticileri artık partilidir. Partili olmasa da partili olma şüphesi altındadır." .

CANKURTARAN: AKIL DIŞI BİR DURUMDUR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran da, terör ile CHP'nin asla yan yana getirilemeyeceğini söyledi. Cankurtaran, "CHP'nin herhangi bir şekilde bir terör örgütü ile isminin yan yana aynı cümlede konulması bile akıl dışı bir durumdur. Bugün eğer Türkiye'de terör örgütleri ile adı anılacak, yan yana koyulması gereken bir isim varsa o da AKP'nin tam da kendisidir. 2002'deki şehit sayısı 7 iken bugün her hafta şehit haberlerine bakıldığında terörle mücadelede ne kadar zayıf kalındığını gözler önüne sermektedir. FETÖ'yü 2002'den itibaren devletin bütün kurumlarına yerleştiren bizzat AKP'nin kendisidir" dedi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Oda ve Dernekler Binası Konferans Salonu'nda yapılan CHP Genişletilmiş İl Danışma Kurulu toplantısına CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, CHP Parti Meclisi Üyesi Mustafa Moroğlu, CHP Manisa İl Başkanı Halil Tokul, ilçe başkanları ve partililer katıldı.

Görüntü Dökümü

----------------------:

-CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in konuşması

-CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran'ın konuşması

-İzmir Marşı'nın okunması

-Genel ve detay görüntüler

( Haber: Nermin UÇTU - Kamera: İlker KILIÇASLAN/ MANİSA, DHA)

======================================================

2)FABRİKADA TUTUŞAN SPREY BOYALAR KORKU YARATTI

KOCAELİ'nin Gebze İlçesi'nde araç katkı ve temizlik ürünleri üretimi yapan bir fabrikada atık sprey boyaların atıldığı alanda yangın çıktı. Fabrikadan yükselen dumanlar korku yaratırken, yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü. Dumandan etkilenen 2 işçiye 112 Acil ekibi müdahalede bulundu.Saat 17.00 sıralarında, Gebze Pelitli mevkiinde bulunan bir araç katkı ve temizlik ürünleri üretimi yapan fabrikada yangın çıktı. Atık sprey kutularının atıldığı alanda kutuların tutuşması sonucu yangın çıktı. Kutuların yanmasıyla fabrika sahası dumanlarla kaplandı. Fabrikadan yükselen dumanları görenler paniğe kapılarak itfaiyeye haber verdi. Olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Yangının fabrikanın dışında olduğu anlaşılınca takviye ekiplerin geri dönmesi istenildi. Olay yerine gelen itfaiyeciler yangına müdahale ederken, özel kıyafetler giyen 112 Acil ekipleri dumandan etkilenen 2 işçiye müdahalede bulundu. Yangın bir süre sonra kontrol altına alınarak söndürülürken, yanan sprey boya kutuları etrafa dağıldı. Kutuların bulunduğu alan hasar gördü.

Aynı fabrikada, 26 Mayıs günü de kaynak yapılırken sıçrayan kıvılcımlar yangına neden olurken, yangın itfaiye ekiplerince büyümeden söndürülmüştü.

Görüntü Dökümü

-------------------------

Yanan alandan görüntü

İtfaiye ekiplerinin söndürme çalışmaları

Fabrikadan görüntü

112 Acil ekipleri

Haluk TURGUT/GEBZE(Kocaeli), - 

=====================================================

3)44 GÜNDÜR ARANAN 15 YAŞINDAKİ KIZ, İSTANBUL'DA BULUNDU

 İZMİR'in Karabağlar İlçesi'nde, kendisinden 44 gündür haber alınamayan 15 yaşındaki  Duygu T., İstanbul Kadıköy'de polis tarafından sahte kimlikle bulundu.Geçen 22 Nisan'da, Duygu T., babasından boşanan annesi 39 yaşındaki Filiz Aslan ile birlikte alışverişe çıktı. Filiz Aslan bir markete girdiği sırada dışarıda bekleyen kızı Duygu T., ortadan kayboldu. Kızının telefonuna ulaşamayan Aslan, polise giderek polise başvurdu. Yapılan aramalardan bir sonuç alınamadı. Duygu T.'nin hayatından endişe eden Aslan, sokak sokak gezerek kızını aramaya devam etti.

Soruşturmayı derinleştiren Çocuk Şube Müdürlüğü Kayıp Çocuklar Büro Amirliği ekipleri, 44 gündür kayıp olan Duygu T.'nin gidebileceği arkadaşlarını ve kaybolduğu bölgedeki güvenlik kameralarını incelemeye aldı. Yapılan teknik ve fiziki takip sonucunda Duygu T., İstanbul Kadıköy'de bulundu. Üzerinden kendi fotoğrafının yapıştırıldığı sahte kimlik çıkan Duygu T., polis merkezine götürüldü. Uzun süre evladını arayan Filiz Aslan'ın, mutlu haberi alır almaz kızına kavuşmak için İstanbul'a gittiği öğrenildi.

 Mehmet CANDAN/İZMİR,

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title