Devletin Zirvesi'nden Türkmenistan'a Başsağlığı

Devletin Zirvesi'nden Türkmenistan'a Başsağlığı

Dışişleri, Cumhurbaşkanı Sezer, TBMM Başkanı Arınç, Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Gül'ün Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurat Türkmenbaşı'nın Vefatından Duyulan Üzüntüyü Muhataplarına Gönderdikleri Taziye Mesajlarında İfade Ettiklerini Bildirdi.

Devletin Zirvesi'nden Türkmenistan'a Başsağlığı

Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurat Türkmenbaşı'nın vefatından duyulan üzüntüyü muhataplarına gönderdikleri taziye mesajlarında ifade ettiklerini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurat Türkmenbaşı'nın vefatının "büyük bir üzüntüyle" öğrenildiği belirtildi. Açıklamada, Cumhurbaşkanı Sezer, Meclis Başkanı Arınç, Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Gül'ün muhataplarına taziye mesajı gönderdiği ifade edildi. Açıklamada, Türkmenbaşı'nın, egemenlik ve bağımsızlığın korunması ve güçlendirilmesi, halkının gelişmesi yönünde ülkesine önderlik yaptığı anlatıldı. Dışişleri, Türkmenbaşı'nın iki ülke arasındaki işbirliğini güçlendirmek için yaptığı hizmetlerden ötürü Türkmenistan'ın yanı sıra Türkiye'de ve Türk dünyasında her zaman saygı ve sevgiyle anılacağını da vurguladı.

Türkiye ve Türkmenistan arasındaki ilişkilerin güçlenerek devam edeceği belirtilen açıklamada şunlar dile getirildi:

"Yüzyıllar sonra kazandığı bağımsızlığının bugün 15'inci yıldönümünü kutlayan Türkmenistan ve kardeş Türkmen halkı, ayrıca bütün Türk dünyası, bu tarihi ve hassas dönemin, sağlıklı, sorunsuz ve sıkıntısız bir şekilde aşılabilmesi nedeniyle merhum Türkmenbaşı'na minnettarlık duymaktadır."(ANKA)

Kaynak: ANKA