Çözüm Süreci

Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel
Çözüm Süreci

Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz Bölgesi Grubu Başkanı Yusuf Şevki Hakyemez, "Türkiye'de insanlar, artık gelinen noktada sorunlarını çözmek için çok karşıt görüşlere sahip olsalar da oturup konuşabiliyorlar."

Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz Bölgesi Grubu Başkanı Yusuf Şevki Hakyemez, "Türkiye'de insanlar, artık gelinen noktada sorunlarını çözmek için çok karşıt görüşlere sahip olsalar da oturup konuşabiliyorlar. Bu,mükemmel bir ortamdır" dedi.

Hakyemez, grup üyeleri Kürşat Bumin, Oral Çalışlar, Yıldıray Oğur ve Bendevi Palandöken'le Karabük Valisi İzzettin Küçük'ü ziyaret etti.

Ziyaretin ardından Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz Bölgesi Grubu, Büyük Kulüp'te sivil toplum örgütleri temsilcileri ve kanaat önderleriyle bir araya geldi.

Burada konuşan Hakyemez, çözüm süreci kapsamında Karadeniz'deki bütün illeri ziyaret edeceklerini söyledi.

Süreci niçin desteklediklerini toplantılarda anlattıklarını belirten Hakyemez, Türkiye'nin, son yıllarda yapısal olarak karşılarına çıkan sorunları çözme noktasında önemli adımlar attığını vurguladı.

Hakyemez, bunlar için de eleştirecekleri değişik boyutların olabileceğini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Ama özde olumlu gördüğümüz nokta, bu işin siyaset kurumu aracılığıyla yürütülmesidir. Türkiye'de insanlar artık gelinen noktada sorunlarını çözmek için çok karşıt görüşlere sahip olsalar da oturup konuşabiliyorlar. Bu, mükemmel bir ortamdır. Bunu, yeni anayasa sorunu bağlamında da terör sorunu bağlamında da görüyoruz. Eskiden ifade edildiği zaman çok büyük tepkilerle karşılaşılabilecek olan görüş ve önerileri, şu anda birbirine 'karşıt' gibi görünen çok farkı kesimlerce rahatlıkla dinlendirilebiliyor ve bir masanın etrafında sorunlar rahatlıkla konuşulabiliyor. Bunu anayasa sürecinde yaşıyoruz. Bunu, aynı zamanda terör sorununun çözümü noktasında da görüyoruz."

Hakyemez, protestoların olabileceğini, bundan rahatsızlık duymadıklarını anlatarak, "Buna saygı duyuyoruz. Hiçbir şekilde bunu farklı yorumlamıyoruz" ifadesini kullandı.

-"Şehitlerimizin bizim gözümüzdeki yeri farklıdır"

Sorunun son derece önemli, güncel ve hassas olduğuna işaret eden Hakyemez, sözlerini şöyle sürdürdü:

"30 yıllık bir terör sorunu ve büyük kayıplar, şehitler var. Şehitlerimizin bizim gözümüzdeki yeri farklı. Halen de öyledir. Bu süreç dolayısıyla biz farklı düşünmüyoruz. Farklı düşünemeyiz. Çünkü bunlar çok ulvi bir değer uğruna bedel ödemiş insanlardır. Bizim bu sürece destek vermemizin bir nedeni de bundan sonra böyle acılar yaşanmamasıdır. Bunu yaparken hiçbir zaman farklı düşünceye sahip olmuyoruz. Büyük Türkiye için ülkemizin geleceği için hep birlikte bir arada yaşamak için bunu yapıyoruz. En önemli ortak noktamız, akan kanın durmasıdır. Onun için burada hesaplaşma mantığıyla hareket edersek, aslında çok fazla mesafe kat edemeyiz."

-"Kürtlerle ve PKK'yı aynı kefeye koymamak gerek"

Hakyemez, Kürtlerle ve PKK'yı aynı kefeye koymamak gerektiğini vurgulayarak, ikna ve karar merci olmadıklarını, karar vericinin hükümet olduğunu söyledi.

Hükümet bu süreci başlattığına dikkati çeken Hakyemez, sürece ilişkin bildiklerinin, kamuoyunun bildikleri olduğunu ifade etti.

Hakyemez, "Süreci başlatmak noktasında, 'pazarlıkmış, bölünmez bütünlük noktasında tavizler verilmesiymiş.' Böyle bir şey ben sezmiyorum, düşünmüyorum" diyerek, böyle bir endişe taşıması durumunda heyette yer almayacağını vurguladı.

Bu heyetin çok tartışıldığını anlatan Hakyemez, "Keşke bir sivil toplum, bu süreci sahiplense, desteklese de böyle bir heyete ihtiyaç olmasa. Bu olmadığı için böyle bir yol denendi. Bu, hükümet adımı olduğu için önemlidir. AK Parti değil, başka bir parti olsa bu süreci başlatsaydı, yine aynı önemde olacaktı. Bunun bilinmesi önemlidir." - KARABÜK

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title