Büyükşehir'den 'Melen Suyu' Açıklaması

Büyükşehir'den 'Melen Suyu' Açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kentte Musluklardan Akan Tüm İçme Sularının, Ulusal ve Uluslararası Kurumların Kriterlerine Uygun Olduğunu Bildirdi.

Büyükşehir'den 'Melen Suyu' Açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kentte musluklardan akan tüm içme sularının, ulusal ve uluslararası kurumların kriterlerine uygun olduğunu bildirdi.

Büyükşehir Belediyesinden, CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin'in ''Melen suyu analizi sonucunda 1000 oranında koli basili çıktı'' iddiasına ilişkin yapılan açıklamada, Melen ham suyunun, yönetmeliklerde belirtilen parametrelere göre analiz edilip değerlendirildiği belirtildi.

Açıklamada, Melen suyunun ham su olarak şehre verilmesinin söz konusu olmadığı dile getirilerek, suyun, Ömerli İçme Suyu Arıtma Tesislerinde arıtıldıktan sonra şehre verildiği ve bununla ilgili su analiz sonuçlarının da internet sitesinden yayınlandığı aktarıldı.

www.iski.gov.tr adresinden ilan edilen su kalite raporlarından Haziran 2008'e ait sonuçlara da ulaşılabileceği ve Haziran ayı raporunda koliform bakteri oranının sıfır çıktığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''İstanbul'un musluk suları her gün 350 ila 400 noktadan numune alınarak bilimsel platformlarda analiz edilmektedir. İstanbul'da musluklardan akan tüm içme suları Türk Standartları Enstitüsü, Avrupa Birliği, ABD Çevre Koruma Kurumu ve Dünya Sağlık Örgütünün belirlemiş olduğu kriterlere uygundur.''