Haberler

Borusan Contemporary'de İki Yeni Sergi Açıldı

Türkiye'nin ilk ofis müzesi Borusan Contemporary'de, "teamLab: Sanat ile Fiziksel Mekanın Arasında" ve "Güverte Yolculuğu" isimli iki yeni sergi açıldı.

Türkiye'nin ilk ofis müzesi Borusan Contemporary'de, "teamLab: Sanat ile Fiziksel Mekanın Arasında" ve "Güverte Yolculuğu" isimli iki yeni sergi açıldı.

Rumelihisarı Perili Köşk'te açılan sergilerden "teamlab: Sanat ile Fiziksel Mekanın Arasında", Japon çağdaş sanatçı topluluğu "teamLab"in, dijital teknolojileri kullanarak sanatın kurgusal dünyası ile izleyicinin fiziksel dünyası arasında etkileşimi güçlendirmeye yönelik çalışmalarından oluşuyor.

Küratörlüğünü Necmi Sönmez'in yaptığı "Güverte Yolculuğu" ise, ağırlıklı olarak "Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu"na yeni eklenen eserlerden oluşan karma bir sergi.

Sönmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sanatta değişik algıların önünü açmak istediklerini belirterek, "Sergide farklı tekniklerle üretilmiş çağdaş sanat eserleri var. Heykel, video, fotoğraf, resim gibi tekniklerle yapılan bu eserler, buranın 9 katındaki farklı odalara, farklı kavramlar çerçevesinde yerleştirildi. Bu serginin tekniğini, disiplinler arası olarak nitelendirebiliriz. Türkiye'de yeni bir uygulama. Sergide, izleyicilerin tüm duyularına ve algılarına hitap edecek eserleri bir araya getirdik" diye konuştu.

"Temel amacımız, izleyiciyle sanat arasında çok daha farklı bir ilişki kurmak"

"teamLab" sanatçılarından Ikkan Sanada ise 15 yıldır ekip olarak çalıştıklarını vurgulayarak şunları söyledi:

"Çalışmalarımıza 5 üyeyle başladık. Şimdi bünyemizde 400 sanatçı var. Sanatın anlamını genişletmeye yönelik çalışan bir ekip teamLab. Oldukça yaratıcı, yenilikçi, dijital sanat odaklı çalışmalarımız var. Ziyaretçileri de dahil edebildiğimiz, interaktif dijital çalışmalara yoğunlaşıyoruz. Temel amacımız, izleyiciyle sanat arasında çok daha farklı bir ilişki kurmak. İzleyiciyi bir gözlemci yapmaktan çok, olayın içine dahil etme çabamız var."

"teamlab: Sanat ile Fiziksel Mekanın Arasında" Perili Köşk'ün geçici sergi alanlarında, yazar Tezer Özlü'nün "Yaşamın Ucuna Yolculuk" adlı kitabından yola çıkarak hazırlanan "Güverte Yolculuğu" ise, geçici sergi alanları dışında kalan mekanlarda sergileniyor.

Japon kültürünün unsurlarını barındıran "teamLab: Sanat ile Fiziksel Mekanın Arasında" ve François Morellet, Boo Moon, Herbert Brandl gibi sanatçıların eserlerinin bulunduğu "Güverte Yolculuğu", Borusan Contemporary'de 21 Ağustos'a kadar yalnızca hafta sonları gezilebilir.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Necmi Sönmez Türkiye Kültür Sanat Haberler

Bakmadan Geçme

Sarı kod uyarısı nedir? İşte MGM Sarı kod uyarısının anlamı Yalı Çapkını 67. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 19 Nisan Yalı Çapkını yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? Arka Sokaklar 671. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 19 Nisan Arka Sokaklar yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? Ateş Kuşları 52. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 19 Nisan Ateş Kuşları yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? Kara Ağaç Destanı 9. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 19 Nisan Kara Ağaç Destanı yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? 19-20 Nisan Akaryakıt Fiyatları: Benzine ve motorine indirim veya zam var mı? NO Pelicans Sacramento Kings NBA maçı CANLI izleme linki var mı, maç nereden nasıl izlenir? 19 Nisan Basketbol NBA CANLI İZLE! Miami Heat Chicago Bulls NBA maçı CANLI izleme linki var mı, maç nereden nasıl izlenir? 19 Nisan Basketbol NBA CANLI İZLE! 19-20 Nisan hava bugün ve yarın nasıl olacak? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? Survivor dokunulmazlık oyununu kim kazandı? 19 Nisan Cuma 2024? Survivor kim kazandı? 19 Nisan Cuma Mavi Takım mı kazandı, Kırmızı Takım mı kazandı? Survivor CANLI izle! 19 Nisan Cuma TV8 Survivor HD izleme linki! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 19-20 Nisan 2024 Bursa su kesintisi listesi! Gaddar CANLI izle! Fox TV Gaddar 13. Bölüm tek parça HD izle 19 Nisan Cuma! Kızılcık Şerbeti 59. Bölüm Canlı İzle! Show TV'de Neler Oldu?
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title