Barış Kartalı HİK uçaklarının lojistiği yerli sanayii ile sağlanacak

Barış Kartalı HİK uçaklarının lojistiği yerli sanayii ile sağlanacak

30.10.2020 10:40 | Son Güncelleme: 30.10.2020 14:16

Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan 4 adet Barış Kartalı HİK uçağının lojistik destek hizmeti, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. arasında imzalanan sözleşme ile yerli sanayii ile sağlanacak. HİK uçakları Türkiye'den başka Avustralya, Kore ve İngiltere'de kullanılıyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. arasında Havadan Erken İhbar ve Kontrol Sistemi Lojistik Destek Hizmeti Sözleşmesi imzalandı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan 4 adet Barış Kartalı HİK uçağı görev ve yer sistemleri için lojistik destek hizmetini kapsayan projede alt yüklenici olarak TUSAŞ, HAVELSAN ve Boeing görev alacak.

"GELİŞMİŞ RADAR VE SENSÖRLERLE TSK İÇİN ÇARPAN ETKİSİ OLUŞTURUYOR"

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Havadan Erken İhbar ve Kontrol Sistemi, gelişmiş radar ve sensörlerle yüksek irtifada görev yaparak ve düşman hedefleri uzak mesafelerden tespit ederek terörle mücadele ve sınır ötesi harekatlarda Türk Silahlı Kuvvetlerimiz için çarpan etkisi oluşturuyor. HİK uçaklarımızın lojistik destek hizmetleri yerli sanayimizin kabiliyetleriyle kesintisiz sağlanmaya devam edecek. HİK Sistemi Lojistik Destek Projesi'yle THY Teknik'in malzeme tedarik/tamir/bakım konusunda edindiği uluslararası tecrübenin ülkemiz savunmasının hizmetine sunulması sağlandı. THY Teknik'in sivil havacılıkta sahip olduğu birikim, proje yönetiminde maliyet etkinlik açısından önemli kazanım oldu. Ayrıca alt yüklenici olarak görev yapacak TUSAŞ ve HAVELSAN'ın HİK Sistemi geliştirme sürecinde elde ettikleri tecrübelerden de istifade edilecek. Uçak üreticisi Boeing de malzeme tedarik, dokümantasyon ve teknik hususlarda destek verecek" şeklinde konuştu.

Barış Kartalı HİK uçaklarının lojistiği yerli sanayii ile sağlanacak

THY TEKNİK'TEN SÜREKLİ LOJİSTİK DESTEĞİ

THY Teknik A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Karaman ise, "Hava Kuvvetleri Komutanlığı'mız envanterinde bulunan 4 Havadan Erken İhbar ve Kontrol uçağının üs bakımlarını ilk olarak 2015 yılında gerçekleştirmiştik. HİK uçaklarımızın sürekli lojistik desteğinin de Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. tarafından sağlanacak olması bizler için bambaşka bir gurur kaynağı olmakla birlikte bu hizmeti ileride üretilecek proje ve stratejilerin öncüsü olarak görüyoruz" ifadelerini kullandı.

YAZILIM VE DONANIMDA HAVELSAN

HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar, "HİK Sistemi geliştirme sürecinde görev sistemleri yazılım ve donanımları konusunda bilgi ve tecrübenin oluşturulduğu yer olan HAVELSAN, HİK görev sistemlerinin ve yer sistemlerinin donanım ve yazılımlarının bakım, idame ve iyileştirme faaliyetlerinde görev alacak" şeklinde konuştu.

Barış Kartalı HİK uçaklarının lojistiği yerli sanayii ile sağlanacak

TUSAŞ'IN KRİTİK ROLÜ

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, HİK Sistemi'ne yönelik Barış Kartalı Projesi'nin içerisinde en başından itibaren kritik misyonlar yerine getiren TUSAŞ'ın rolü hakkında, "Savunma Sanayii Başkanlığı inisiyatifinde oluşturulan idame işletme kurgusunda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Bu misyon çerçevesinde Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığımıza HİK Sistemi'nin idame ve işletmesinde uçak görev sistemlerinin sahada teknik desteğinin verilmesi, teknik dokümantasyonların üretimine ve yönetimine devam edilmesi, ihtiyaç duyulması halinde kullanıcı personelin görev sistemlerine yönelik eğitimlerinin verilmesi konularında bugüne kadar edinmiş olduğu bilgi birikimini de kullanarak en üst seviyede tüm hassasiyetimiz ile bu hizmetleri yerine getireceğiz" diye konuştu.

Barış Kartalı HİK uçaklarının lojistiği yerli sanayii ile sağlanacak

"BARIŞ KARTALI UÇAKLARINI DESTEKLEMEKTEN GURUR DUYUYORUZ"

Boeing Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçakları Program Direktörü Binoy Varughese, imzalanan lojistik destek sözleşmesiyle birlikte Türkiye ile Boeing arasındaki işbirliğinin büyümesinden duydukları memnuniyeti ifade ederek, Boeing olarak Türk Hava Kuvvetleri'nin Barış Kartalı HİK uçaklarını desteklemekten gurur duyduklarını ve bu kapsamda THY Teknik ile birlikte çalışmak için sabırsızlandıklarını belirtti.

Boeing Türkiye Genel Müdürü ve Ülke Temsilcisi Ayşem Sargın da, "Türkiye ile ortak üretimimiz olan Barış Kartalı uçaklarımızın lojistik desteğinde de Türkiye ile birlikte çalışmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Türkiye ile stratejik ortaklığımızın çerçevesini oluşturan Boeing Türkiye Milli Havacılık Planı kapsamında THY Teknik ile ticari uçakların servis ve bakımındaki başarılı işbirliğimizi askeri uçakları da kapsayacak şekilde güçlendiriyoruz" dedi.

Barış Kartalı HİK uçaklarının lojistiği yerli sanayii ile sağlanacak

HİK SİSTEMİ İÇİN GEREKLİ TEDARİK EKSİKSİZ SÜRECEK

Proje kapsamında Konya 3. Ana Jet Üssü'nde konuşlu HİK Sistemi'nin idamesi için sahada verilen desteğin yanında uçakların depo seviyesi bakımları Türk Hava Yolları'nın bir iştiraki olan THY Teknik A.Ş.'nin Esenboğa Havalimanı tesislerinde gerçekleştirilecek. Alt yüklenici olarak görev yapacak TUSAŞ ve HAVELSAN'ın HİK Sistemi geliştirme sürecinde elde ettikleri tecrübelerden de istifade edilecek. Malzeme tedarik, dokümantasyon ve teknik hususlarda ise uçakların üreticisi Boeing'den destek alınacak. Projeyle HİK Sistemi için ihtiyaç duyulan tüm lojistik destek kesintisiz sağlanmaya devam edilecek.

Türkiye'den başka Avustralya, Kore ve İngiltere'nin kullanıcısı olduğu HİK uçaklarının lojistik destek faaliyetleri uçak üreticisi olan Boeing firması sorumluluğunda sağlanıyor.

Barış Kartalı HİK uçaklarının lojistiği yerli sanayii ile sağlanacak

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / UTKU ŞİMŞEK

Haber Yorumları (9)
INANAKMI?: 66 YASINDAYIM HIC BIR DEVIRDE BU KADAR BULDUK YAPTIK YALANI SÖYLENMEDI RAHMETLI ERBAKAN BILE HER GÖRDÜGÜ CUKURA SANAYI TEMELI ATARDI ELINDE KÜREK YARIM TORBA CIMENTO KUMLA GEZERDI YINEDE BU KADAR SALLAMADI SAVAS UCAGI YAPTIK DIYE MOTORSUZ HURDAYA BINIP POZ VERMEDI 20 YIL ÖNCE FALIYETE GECMIS HATTA IFLAS ETMIS YERLERIN ACILISINI YAPMADI 32 DEFA DOGAL GAZ PETROL MÜJDESI VERMEDI KARDESIM ÖNCE SU BULDUGUNUZ GAZLARI PETROLÜ YÜZDE YÜZ YERLI OLAN TANKI HELIKOPTERI UCAGI OTOMOBILI CIKARIN BI GÖRELIM
NACİ DEMİR: 16 yil once ulke nasuldi simdi nasil nankorler
NACİ DEMİR: Ulan nankorler 10tl ilaci alamiyorduk simdi 5000tl ilaci bedava veriyor Allah cc sizi kininizle bogsun me yapsalar yaranmiyor herkeste 5000tl telefon var
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title