Balıkesirli Kadın Çiftçiler Yarıştılar

Balıkesirli Kadın Çiftçiler Yarıştılar

Balıkesir'de, Bu Yıl Beşincisi Düzenlenen, '^kadın Çiftçiler Yarışıyor' İsimli Bilgi Yarışmasının Birincisi Sındırgı İlçesi Oldu. Birinci Gelen Sındırgılı Hanımların Ödülünü Vali Hatipoğlu'nun Eşi Seyhan Hatipoğlu Verdi. Ayvalık İkinci Olurken, Balıkesir Merkez ve Bandırma Üçüncülüğü Paylaştı.

Balıkesirli Kadın Çiftçiler Yarıştılar

Balıkesir'de, bu yıl beşincisi düzenlenen, '^Kadın Çiftçiler Yarışıyor' isimli bilgi yarışmasının birincisi Sındırgı ilçesi oldu. Birinci gelen Sındırgılı hanımların ödülünü Vali Hatipoğlu'nun eşi Seyhan Hatipoğlu verdi. Ayvalık ikinci olurken, Balıkesir Merkez ve Bandırma üçüncülüğü paylaştı.

Tarım Bakanlığı'nın, kırsal kesimde yaşayan kadın çiftçilerin birbirleriyle tanışıp-kaynaşmaları, kendilerine güven sağlamaları, sosyal etkinlikte bulunmaları, Tarım Bakanlığınca yapılan eğitim ve yayım çalışmaları ile tarımsal konulardaki bilgi ve becerilerinin değerlendirilmesi amacıyla düzenlediği, 'Kadın Çiftçiler Yarışıyor' bilgi yarışmasının Balıkesir finalinde merkez ilçeyle birlikte toplam 16 ilçe yarıştı. Ticaret Borsası Toplantı Salonu'ndaki yarışmayı Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu'nun eşi Seyhan Hatipoğlu, Vali Yardımcı Kadim Doğan ve eşi, vali yardımcılarının eşleri, Tarım İl Müdürü Rüknettin Ceyhun, daire müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı. Final yarışıyla ilgili törenin açılış konuşmnasını yapan Tarım İl Müdürü Rüknettin Ceyhun, çiftçiyi kalkındırmadan tarımı kalkındırmanın, tarımı kalkındırmadan da ülkeyi rahata kavuşturanın mümkün olmadığını söyledi. Ceyhun, kadınların dünyadaki tarım iş gücünün yüzde 40'ını, Türkiye'de ise yüzde 76'sını oluşturduğunu belirtti. Kırsal alandaki kadınların daha ağır yük ve sorumluluk altında olduğunu ifade eden Rüknettin Ceyhun, ''Kadın çiftçilerimiz üretim aşamasında aktif rol almalarına rağmen kalkınmanın imkanlarından yeterli payı almazken, ekonomik özgürlükte kadınlara gereken önem de verilmemiştir. Bu proje kapsamında ilimizde yürütülen eğitim ve yayım çalışmaları ile kadın çiftçilerimize hayvan bakımı ve beslenmesi, sağım teknikleri ve sağır hijyeni, seracılık, arıcılık, el sanatları, gübreleme, sulama, bitki hastalık ve zararlıları, organik tarım gibi değişik konularda bilgiler verilmiştir. Bundan dolayıdır ki sizlerin tarımsal konularda bilgi ve becerilerinizin Avrupalı kadın çiftçilerden daha ileri bir düzeye ulaşmasını hedeflemekteyiz'' dedi.

Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu'nun eşi Seyhan Hatipoğlu da, kadın yarışmacıların heyecanını paylaştı. törende bir konuşma yapan bayan Hatipoğlu, 'Türk kadını tarihi boyunca her alanda eşlerinin yanında olarak üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmiştir. Tarımda, hayvancılıkta kadının yeri yadsınamayacak kadar çoktur. Kadınlarımızın tarımsal konulardaki performanslarının değerlendirileceği bu yarışma, kadınlarımızın kendilerine olan güven duygularını geliştirmek, birbirleriyle kaynaşmalarını sağlamak ve girişimcilik ruhunu aşılamak amacıyla düzenlenmiştir. Kadın çiftçiler yarışması ile çiftçi kadınlarımızın sosyal potansiyellerini sergileyebilmelerine fırsat tanınması yanında yılda bir defa da olsa bu yarışma heyecanını hep birlikte yaşamanın mutluluğunu taşıyorum. Bizim nazarımızda yarışmaya katılan tüm kadınlarımız birincidir' dedi.

Merkez ve 15 ilçeden toplam 32 çiftçi kadının katıldığı yarışmanın sonunda Sındırgı 1., Ayvalık 2. olurken, Balıkesir Merkez ve Bandırma ilçeleri de üçüncülüğü paylaştı. Birinciye Seyhan Hatipoğlu tarafından cumhuriyet altını takılırken, diğer tüm yarışmacılara da çeşitli hediyeler verildi. Yarışmanın birincisi olan Sındırgılı kadın çiftçilerin Çanakkale ilinde yapılacak bölge yarışmasında Balıkesir'i temsil edecekleri bildirildi.

(YU-) 04.03.2008 21:46 TSİ