Bakan Eker, Adana'da Balık Avı Sezonunun Açılışını Yaptı

Bakan Eker, Adana'da Balık Avı Sezonunun Açılışını Yaptı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Adana'nın Karataş İlçesi'nde 2014-2015 balık avı sezonunun açılışını yaptı.

Bakan Eker, Adana'da Balık Avı Sezonunun Açılışını Yaptı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Adana'nın Karataş İlçesi'nde 2014-2015 balık avı sezonunun açılışını yaptı. Bakan Eker, sezonun ilk mezadına katılıp balık sattı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, her yıl 31 Ağustos'u 1 Eylül'e bağlayan gecede balıkçıların, Vira Bismillah diyerek tekneleriyle denize açıldığını belirterek, yeni sezonun hayırlı ve uğurlu olmasını diledi. Bu törenlerin her yıl İstanbul ve Marmara Bölgesi'nde yapıldığına hatırlatan Bakan Eker, Türkiye'de sadece bir yerde balık avlanmaması nedeniyle diğer yörelerde de düzenlenmesi gerektiğini düşündüklerini söyledi.

Bu yıl Karataş'ta hep birlikte 'Vira Bismillah' dediklerini belirten Bakan Eker, Balıkçılığı daha iyi bir noktaya taşımak, denizleri, denizdeki kaynakları doğru kullanıp korumak için bir takım politikalar uyguladık. Denizdeki balıklar elbette ki avlanacak. Ama biz bu kaynağı bugün kurutursak, bugünkü balıkçılarımızın yarın çocukları avlanacak balık bulamayacaklar. Onun için kaynaklarımızı kullanırken aynı zamanda korumamız gerekiyor dedi.

KÜLTÜR BALIKÇILIĞINDA ÜRETİM 4 KATINA ÇIKTI

Türkiye'de balık ihtiyacının karşılanması için geliştirilen kültür balıkçılığının 60 bin tondan 240 bin tona çıktığını kaydeden Bakan Eker, şunları söyledi Bizim hükümetimiz kültür balıkçılığını destekleme kapsamına aldı. Ondan önce destekleme yoktu. Kültür balıkçılığını destekleme kapsamına aldık daha sonra kültür balıkçılığı üretimi 60 bin tondan yaklaşık 240 bin tona çıktı. Yani 4 kat artırdık. Hem alabalıkta iç sularda, hem denizdeki kültür balıkçılığında. Kültür balıkçılığı yapan üreticiye bugüne kadar 950 milyon lira destek verdik. Hem kendimiz tüketiyor, hem dışarıya ihraç ediyoruz. Bizim balık ihracatımız yaklaşık 600 milyon dolar. Geçen sene Türkiye, 600 milyon dolarlık balık ihraç etti.

'BALIKÇIYA UCUZ MAZOT'

Balıkçılara indirimli mazot uygulaması kapsamında 1 milyar liraya ulaşan destek sunduklarını vurgulayan Bakan Eker, Balıkçılığın gelişmesi için 2011'de Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü'nü kurduk. Geçen hafta da 28'i kıyı ili, balık üretim kapasitesi olan iç bölgelerdeki iller de dahil olmak üzere 43 ilde Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü kurduk. Bu da önemli bir adım. Balıkçılar, tarım il müdürlüğüne gittiklerinde karşılarında artık orada onların lisanını konuşan; 'Rastgele', 'Vira Bismillah', 'Tayfa' ve balık nedir bilen şube müdürü, yetkili, mühendis olacak diye konuştu.

BAKAN BALIK SATTI

Karataş'ta sezonun ilk mezadına getirilen küçük kefal, büyük kefal, büyük karides ve kırma mercan mezadına katılan Bakan Eker, mezatta balık sattı. Mezatta 7 kilogram kefal 300 liraya, 10 kilogram büyük kefal 500 liraya, 10 kilogram kırma mercan 500 liraya, 7 kilogram büyük karidesi 800 liraya satıldı. Tören alanındaki stantları da gezen Bakan Eker, balıkçı barınağında düzenlenen törende kurdele keserek sezonu açtı. Daha sonra bir tekneye binen Eker, bir süre deniz üzerinde tekneyi kullandı.

Kaynak: DHA