Ankara'da Nükleer Şok!

11.04.2012 14:29 | Son Güncelleme: 11.04.2012 22:07
Ankara'da Nükleer Şok!

Ankara'da nükleer silah yapımında da kullanılan radyoaktif madde ele geçirildi.

Ankara'da 2 cam tüp içerisinde, nükleer silah yapımında da kullanılan, 500 gram 'Sezyum 137' radyoaktif maddesi ele geçirildi.

Ankara İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı İstihbarat Şube ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekipleri, yurt dışından kaçak yollarla 'Sezyum 137' radyoaktif maddesinin Türkiye'ye sokulduğu bilgisi üzerine çalışma başlattı.

Jandarma ekipleri, Gürcistan'dan Türkiye'ye, Almanya plakalı lüks bir otomobille giriş yapan şüphelileri takibe aldı ve şüphelilerin içinde bulunduğu aracı, Yenimahalle ilçesi Hurdacılar Sitesi'nde durdurdu.

Aramalarda 1 cam tüp içerisinde, peçeteye sarılı halde uçuk sarı renkli madde, plastik kutu içerisinde muhafaza edilen, 2 cam tüp içerisinde 500 gram 'Sezyum 137' radyoaktif madde, Baretta marka ruhsatsız tabanca ile tarihi eser niteliğinde olduğu tahmin edilen 18 sikke ele geçirildi.

Araçta bulunan K.Ö., N.A. ve H.S.M. gözaltına alındı. Gözaltına alınan ve Türk vatandaşı olan şüphelilerin, Almanya ve Gürcistan'da yaşadığı, daha önce de kaçakçılık suçundan sabıkaları bulunduğu belirlendi.

NÜKLEER SİLAH YAPIMINDA DA KULLANILIYOR

Şüphelilerin, Rusya'dan temin ederek Türkiye'ye soktukları 'Sezyum 137' radyoaktif maddesinin, nükleer silah yapımında da kullanıldığı belirtildi. Jandarma ekiplerinin başvurduğu Türkiye Atom Enerjisi Kurumu da ele geçirilen maddenin, radyoaktif ve yasaklı olduğunu belirledi. Şüphelilerin Rusya'dan getirdikleri 'Sezyum 137' maddesini milyon dolarlar karşılığında satmaya çalıştıkları öne sürüldü. Gözaltına alınan şüpheliler, jandarmadaki ifadelerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Ankara'da Nükleer Şok!
Ankara'da Nükleer Şok!
Ankara'da Nükleer Şok!

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title