Altın Palmiye, Fransız Filmine Gitti

Altın Palmiye, Fransız Filmine Gitti

61. Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye Ödülünü, Fransız Yönetmen Laurent Cantet'in "Entre Les Murs" İsimli Filmi Kazandı. Film, Eğitim Konusuna Fransız Toplumunu Bakışını Yansıtıyor.

Altın Palmiye, Fransız Filmine Gitti

61. Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye ödülünü, Fransız yönetmen Laurent Cantet'in "Entre les Murs" isimli filmi kazandı. Film, eğitim konusuna Fransız toplumunu bakışını yansıtıyor.

Ödülü, yönetmen Laurent Cantet'e, Robert de Niro verdi.

Nuri Bilge Ceylan'ın "Üç Maymun" isimli filmi de 61 Cannes Film Festivali'nde en iyi yönetmen ödülü aldı.

Festivalde, en iyi senaryo ödülünü Jean Pierre Luc Dardenne'nin "Le Silence de Lorna" isimli filmi kazandı. Ödülü, geçen yıl bu ödülü kazanan Fatin Akın takdim etti.

Yarışmada jüri, en iyi erkek oyuncu ödülünü, yönetmen Steven Soderbergh'in "Che" filmindeki rolüyle Benicito del Toro'ya verdi. Ödülü, ünlü Fransız oyuncu Valerie Lemercier takdim etti.

En iyi kadın oyuncu ödülünü, Walter Salles'in yönettiği, "Linha de Passe" isimli filmdeki rolüyle Sandra Corbeloni kazanırken, ödülü Fransız oyuncu Jean Reno verdi.

Jüri ödülünü, Paolo Sorrentino'nun, "Il Divo" filmi aldı. 22 filmin Altın Palmiye için yarıştığı 61. Cannes Film Festivali'nde Catherine Deneuve ile Clint Esatwood'a özel ödül verildi.

Kaynak: AA