Almanya'da 17 Günlük Bebeğe Açık Kalp Ameliyatı Yapıldı

Almanya'da 17 Günlük Bebeğe Açık Kalp Ameliyatı Yapıldı

Almanya'nın Başkenti Berlin'de 900 Gram Ağırlığındaki Jonas Adlı 17 Günlük Bir Bebek, Açık Kalp Ameliyatıyla Hayata Döndürüldü.

Almanya'da 17 Günlük Bebeğe Açık Kalp Ameliyatı Yapıldı

Almanya'nın başkenti Berlin'de 900 gram ağırlığındaki Jonas adlı 17 günlük bir bebek, açık kalp ameliyatıyla hayata döndürüldü.

Almanya'nın Brandenburg eyaletinde, anne karnında kalp rahatsızlığı tespit edilen bebek, hamileliğin 30. haftasında sezeryanla dünyaya getirildi. Jonas adı verilen 825 gram ağırlığındaki bebek, 17 gün sonra 900 gram ağırlığa ulaştığında açık kalp ameliyatına alındı. Alman Kalp Merkezi'nde Başhekim Dr. Micheal Hübler tarafından yapılan ameliyat başarıyla sonuçlandı ve minik Jonas hayata döndürüldü. Dr. Hübler, erken doğan Jonas adlı bebeğe açık kalp ameliyatı yapmanın ve onu hayata döndürmenin sevindirici bir olay olduğunu ifade ederek, "Bebek hamileliğin 30. haftasında dünyaya gelmişti. Doğumun hemen ardından 825 gram ağırlığındaydı. Doğumdan itibaren çocuk bölümünde bakıma alındı. Ancak bebeğin sağlık durumu giderek kötüye gidiyordu. İlk 14 gün böyle geçti ve bebek 17 günlük olunca acil cerrahi müdahale gerekti. Bebekte kalp ile akciğer arası bağlantıda hata saptadık. Bu, çoğunlukla bebeklerde doğumun hemen ilk gününde dahi ölümle sonuçlanır. Bu konuda özel geliştirilmiş 150 bin euro değerindeki bir makine ile ameliyatı gerçekleştirdik. Ameliyat, bebeğin vücut sıcaklığı 15 dereceye indirilerek yapıldı. Bebeğin sağlık durumu şimdi oldukça iyi" dedi.

(SE-OYK-OYK-NÇ-D)

Kaynak: İHA