ABD Savunma Bakan Yardımcısı Edelman, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Apakan ile Görüştü

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Edelman, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Apakan ile Görüştü

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Eric Edelman, Amerikan Yönetiminin Sözde Ermeni Soykırım Karar Tasarısının ABD Kongresi Temsilciler Meclisi'nden Geçmemesi İçin Kararlı Olduğunu Belirterek, "Öncelikle Uzun Vadeli ve Her İki Tarafın da Paylaştığı Çıkarlara Odaklanmamız Gerekiyor" Dedi.

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Edelman, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Apakan ile Görüştü

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Eric Edelman, Amerikan yönetiminin sözde Ermeni soykırım karar tasarısının ABD Kongresi Temsilciler Meclisi'nden geçmemesi için kararlı olduğunu belirterek, "Öncelikle uzun vadeli ve her iki tarafın da paylaştığı çıkarlara odaklanmamız gerekiyor" dedi.

Edelman, son dönemde artan terör olaylarının ardından gündeme gelen 'sınır ötesi operasyon' konusunu da Dışişleri yetkilileriyle ele aldıklarını ifade ederek, "Türk hükümetinin, Türk kamuoyunun göstermiş olduğu sabrın artık taşmak durumunda olduğunu görüyoruz. Bize dile getirilen kaygıları kesinlikle Iraklılara ileteceğiz" diye konuştu.

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Edelman, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Apakan iile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını da cevapladı. Edelman bir gazetecinin, 'Böyle bir tasarı Temsilciler Meclisi'nde kabul edilirse İncirlik Üssü'nün kapatılması gibi önlemler düşünülürse ABD yönetimin tavrı ne olur. Türkiye ile ittifakınız zarar görebilir mi?' sorusu üzerine, "Evet anlıyoruz ki bir şekilde bir tepki gösterilecek buna. Kamuoyunun ve hükümetin tepkisini görüyoruz. Dolayısıyla öncelikle

uzun vadeli ve her iki tarafın da paylaştığı çıkarlara odaklanmamız gerektiğini düşünüyorum. Bunlara odaklanmamız gerekiyor. Bu zor dönemi geçirerek bütün bu çıkarlara, ortak çıkarlara odaklanmamız gerekiyor. Aynı şekilde birlikte çalışma yeterliliğimizin daha fazla üstüne gitmemiz gerekiyor. Dolayısıyla her iki tarafın da özellikle Bush yönetimi olarak bizim kararlı olmamız gerekiyor ki bunun Temsilciler Meclisi'nden de geçmesini önleyebilelim" değerlendirmesini yaptı.

İttifakın korunmasına yönelik Türk tarafına bir mesajının olup olmadığı konusunda ise Edelman, "Hayır öyle birşey olmadı. Verilebilecek tepkilere yönelik bizim önceden birşeyler söylememiz sözkonusu değil" dedi. Uzun vadede her iki tarafın ilişkilerindeki kalıcı çıkarlara odaklanması gerektiğinin altını çizen Edelman, aynı zamanda pek çok alandaki ortak başarıların görüşülmesinden yana olduklarını bildirdi. Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğinde ve NATO ittifakında iki ülkenin oynadığı rola işaret eden

Edelman, soğuk savaştan bu yana iki ülke ilişkilerinin zengin bir tarihi olduğunu söyledi. Bu potansiyelin gözönüne alınmasını isteyen Edelman, ancak bu şekilde daha fazla şeyin başarılacağını kaydetti.

'TÜRK HÜKÜMETİNİN SABRININ TAŞTIĞINI GÖRÜYORUZ'

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Edelman, görüşmelerde sınır ötesi operasyon konusunun gündeme gelip gelmediğine yönelik bir soruya da, "Sınır ötesi operasyon ile ilgili olarak meslektaşlarımız Şırnak'taki olayları dile getirdiler. Biz de kaygılarımızı dile getirdik bununla ilgili olarak. Tabiki meslektaşlarımızdan duyduğumuz şeyleri Iraklı meslektaşlarıma ileteceğim" şeklinde karşılık verdi. Irak yönetimine bir mesaj götürüp götürmeyeceklerinin sorulması üzerine Edelman, "Evet kesinlikle bir mesaj

iletileceğini düşünüyorum. Bize iletilen kaygıları biz de ilgili taraflara dile getireceğiz. Türk hükümetinin, Türk kamuoyunun göstermiş olduğu sabrın artık taşmak durumunda olduğunu görüyoruz. Bu da zaten bugün bize dile getirildi. Kesinlikle bunu Iraklılara ileteceğiz" diye konuştu. Edelman açıklamalarının ardından gazetecilere Türkçe 'iyi akşamlar, iyi bayramlar' dedi.

(DA-ÖK-Y)