ABD'den Türkiye'ye Kritik İki Ziyaret! Gelecek Hafta Tillerson, Hafta Sonu McMaster Geliyor - Haberler
Haberi Paylaş

ABD'den Türkiye'ye Kritik İki Ziyaret! Gelecek Hafta Tillerson, Hafta Sonu McMaster Geliyor

Haberler.com - Haberler | Güncel

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson gelecek hafta, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster ise hafta sonu Türkiye'ye gelecek.

ABD'den Türkiye'ye iki önemli ziyaret gerçekleşecek. Hafta sonu ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Herbert Raymond McMaster Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştirecek. Gelecek hafta ise ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın Türkiye'ye gelmesi bekleniyor.

Görüşmelerin ana gündem maddesinin Suriye'de devam eden iç savaş ve Türkiye'nin Afrin'e yönelik yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı olması bekleniyor.

Görüşmelerde Münbiç'teki ABD askeri varlığının da ele alınacağı tahmin ediliyor. Bilindiği gibi Türkiye, Afrin'den sonraki hedefin Fırat'ın batısında bulunan Münbiç şehri olduğunu söylemiş, ABD Savunma Bakanlığı ise Amerikan güçlerinin Münbiç'ten çekilmek gibi bir niyeti olmadığını açıklamıştı.

İki ülke arasında, ABD'nin terör örgütü YPG'ye verdiği silahlar nedeniyle yaşanan kriz uzun süredir devam ediyor. Ankara, ABD'nin terör örgütü YPG'ye DEAŞ'la mücadele bahanesiyle verdiği silahları geri toplamasını istiyor.

AK Parti'nin grup toplantısı çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erdoğan, ABD'nin PKK'ya silah yardımı konusunda Türkiye'nin hukuki açıdan da adım atacağını açıkladı. Erdoğan açıklamasında "Bize düşen hak arama mücadelesini yapmaktır zaten ulusal ve uluslararası alanda suç teşkil ediyor. Her iki alanda adım atılacak arkadaşlarımız incelemelerini yapıyor" ifadelerini kullandı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Herbert Raymon McMaster

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson

ABD'den Türkiye'ye Kritik İki Ziyaret! Gelecek Hafta Tillerson, Hafta Sonu McMaster Geliyor

Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title