"27 Mayıs Darbesi" Konferansı

"27 Mayıs Darbesi" Konferansı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Davut Dursun, 27 Mayıs'ın Türk siyasal sistemi açısından son derece önemli bir etkinliğe sahip olduğunu belirterek, "27 Mayıs olmamış olsaydı, onu takip eden 12 Martlar, 12 Eylüller, 28 Şubatlar belki"...

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Davut Dursun, 27 Mayıs'ın Türk siyasal sistemi açısından son derece önemli bir etkinliğe sahip olduğunu belirterek, "27 Mayıs olmamış olsaydı, onu takip eden 12 Martlar, 12 Eylüller, 28 Şubatlar belki bu kadar rahat olmayabilirdi" dedi.

Dursun, Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nce Adapazarı Kültür Merkezi'nde (AKM) düzenlenen "27 Mayıs darbesi" konferansında yaptığı konuşmada, 12 Eylül ile ilgili bir takım değerlendirmelerin hızlı ve cesurca yapıldığını savundu.

12 Eylül ve 28 Şubat'ın adli soruşturma konusu olduğunu anımsatan Dursun,

"Bu, bir hesaplaşma ise evet, 'bu bir hesaplaşma' denebilir fakat bu işin bir bakıma başlangıcını oluşturan 27 Mayıs ile ilgili henüz bir adım atılmış değil. Parlamentoda buna ilişkin darbeler ve olağanüstü durumlarla ilgili bir komisyon oluşturuldu. Bu komisyon darbeler konusunda çalışma yürütüyor. 27 Mayıs'ın aktif aktörlerinden geriye kalan çok kişi olduğunu sanmıyorum ama en azından birkaç kişi de olsa Meclis'in böyle bir sürece girmiş olması, hesaplaşma anlamına gelmese de anlama açısından önemli bir adım olarak değerlendirilebilir" diye konuştu.

Hesaplaşmadan önce darbe süreçlerini anlamak gerektiğine dikkati çeken Dursun, 27 Mayıs'ın Cumhuriyet tarihinin ilk darbesi olduğunu hatırlattı.

"27 Mayıs olmamış olsaydı, onu takip eden 12 Martlar, 12 Eylüller, 28 Şubatlar belki bu kadar rahat olmayabilirdi" diyen Dursun, "Bir bakıma 27 Mayıs onu takip eden yıllardaki müdahalelere örnek olay olmuştur. Bu işe girişmiş insanlara cesaret vermiştir. Dahası bu işe kalkışacak olan kişiler açısından bir gerekçe oluşturmuştur. O sebeple Cumhuriyet dönemini dikkate aldığımızda bu bir örnek olaydır diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Dursun, Türkiye'de krizlerden sonra gelen müdahalelerin bir kısmının sistemi kendi içerisinde restore etmeye yönelik çabalar olduğununu ifade ederek, "27 Mayıs'a baktığımızda sistem köklü bir değişikliğe uğramıştır. Bu bakımdan örnek bir olaydır. 27 Mayıs Anayasa'yı değiştirmiş ve yeni bir anayasa yaparak yürürlüğe koymuştur. Parlamento dağıtılmış ve idamlar verilmiştir. 27 Mayıs'ın sonuçlarına baktığımızda ve diğerleriyle kıyasladığımızda köklü, etkin ve derinlemesine etkili olan bir süreç olduğunu görüyoruz" şeklinde konuştu.

27 Mayıs'ın ardından siyaset üzerinde vesayet kurulduğunu öne süren Dursun,"27 Mayıs, özgün bir darbedir, Türk siyasal sistemi açısından, Türk siyasal hayatı açısından son derece önemli bir etkinliğe sahiptir. O bakımdan diğerlerine örnek olma bakımından sembolik bir anlamı ve değeri vardır" dedi.

- SAKARYA