15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
Haberler » Güncel » 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü - Haber

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Mersin'de belediye başkanları, meslek örgütleri ve derneklerin yöneticileri, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

'de belediye başkanları, meslek örgütleri ve derneklerin yöneticileri, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.


Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, mesajında, 15 Temmuz tarihinin bir demokrasi zaferi olduğunu aktararak, "15 Temmuz'da Türk milletinin birliğine ve dirliğine kast edilerek gerçekleştirilmesi planlanan hain darbe girişimi ülke sevdalılarının sayesinde başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Türk milleti, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı ruhunu 15 Temmuz gecesi bir kez daha göstermiştir." ifadelerini kullandı.


Belediye olarak 15 Temmuz şehidi Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir anıtını ilçeye diktiklerini vurgulayan Başkan Tuna, ülkenin birliği ve devletin bekası için canlarını feda eden şehitleri rahmetle ve minnetle andığını kaydetti.


Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ise, vatan için korkmadan canlarını veren asker, polis ve sivilleri andığını ifade ederek, "15 Temmuz akşamı ülke olarak bir asra yaklaşan laik cumhuriyetin temel ilkelerine, ağır bedeller ödeyerek elde edilen demokrasiye ve millet egemenliğine karşı hain bir kalkışma eylemine şahit olduk. Ancak Türk milleti demokrasisine ve cumhuriyetine sahip çıktı." değerlendirmesinde bulundu.


Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli de, Türkiye'yi "karanlık bir çukura" itmek isteyen FETÖ'nün, Türk milletinin kararlı duruşuyla püskürtüldüğünü vurgulayarak, mesajında şu sözlere yer verdi:


"Biz 16 Temmuz 2016 günü olduğu gibi sonrasında da üretimden vazgeçmeden, ülkemiz ve kentimiz için çalışmaya, mücadele etmeye devam ettik. Üretim hatlarımızın hiçbir zaman durmadığının net göstergesi, enerji tüketim rakamlarımızın sürdürülebilir bir artış göstermesidir. İstihdam rakamlarımız, ihracat rakamlarımızdaki grafikler hep üst seviyelere tırmanış gösterdi. Ülkemizin ekonomik anlamdaki kurtuluşunun üretimden geçtiği felsefesi ile hareket ederek kentimize yeni sanayi alanları kazandırmanın mücadelesi içerisinde olduk. Türkiye inancı ile hareket eden, üretimden ve yatırımdan hiçbir zaman vazgeçmeyen sanayicilerimize şükran borçluyuz."


Türk-Arap Ülkeleri İş İnsanları Derneği (TURAB) Genel Başkanı Canan Sunay, Türk milletinin, dünyada eşi ve benzerine rastlanmamış bir iradeyle ülkesine ve demokrasisine sahip çıktığını aktararak, "15 Temmuz, demokrasi ve milli birliğine, cumhuriyetine sahip çıkarak ülke özgürlüğünü, yaşamını ve ekonomisini felakete sürükleyecek bir kalkışmaya göğüslerini siper eden bir milletin tarihine yazılan şeref günüdür." ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler