Yunanistan Dışişleri Bakanı Bakoyıanni Batı Trakya'da

Yunanistan Dışişleri Bakanı Bakoyıanni Batı Trakya'da

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyıanni, Batı Trakya Temasları Sırasında Gümülcine'de, İktidardaki Yeni Demokrasi Partisi'nin Batı Trakya'da Bulunan Azınlığın Refahı ve Yunanlılar'la Eşit Haklara Sahip Olması İçin Çeşitli Projelerin Hazırlığı İçinde Olduğunu Belirtti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Bakoyıanni Batı Trakya'da

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyıanni, Batı Trakya temasları sırasında Gümülcine'de, iktidardaki Yeni Demokrasi Partisi'nin Batı Trakya'da bulunan azınlığın refahı ve Yunanlılar'la eşit haklara sahip olması için çeşitli projelerin hazırlığı içinde olduğunu belirtti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Bakoyıanni, Batı Trakya'nın Gümülcine Kenti'nde yaptığı basın açıklamasında, Batı Trakya'daki azınlığın eğitim düzeyinin artması için Yunanistan Eğitim Bakanı Marietta Gianakou'nun çeşitli girişimlerde bulunduğunu, ayrıca bölge halkının kalkınabilmesi için tarım alanında devletten destek alabileceği ve bölgeye yapılacak yatırımların artacağını belirtti. Gazetecilerin çeşitli sorularını cevaplandıran Bakoyıanni, vakıflar konusundaki bir soruyu, bu konuda çeşitli değişiklikler yapmayı planladıkları şeklinde cevaplandırdı. Bakoyıanni, vakıflar konusunda vergi borçlarının silinmesi, devlet ipoteklerinin iptal edilmesi ve gayri menkullerin vergiye dahil edilmemesi konusunda yeniliklere gidileceğini, ancak bu kararın son halinin kesin hatlarıyla henüz netliğe ulaşmadığı şeklinde açıklamada bulundu.

Türkiye ile Güney Kıbrıs arasında son dönemde meydana gelen gerginliğin Yunan-Türk ilişkilerini etkileyip etkilemeyeceği sorularına da cevap veren Bakoyıanni, "Güney Kıbrıs egemen bir devlettir. Kendi çıkarları doğrultusunda kararlar alacaktır. Bizim şu anki gündemimiz ve tartışma konumuz Yunanistan'ın dış politikası değil, Batı Trakya halkı ve bölgede hayata geçmesi planlanan yeni projelerdir" dedi.

(ES-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA