Yunanistan'da Türban Sorunu Çözüldü

Yunanistan'da Türban Sorunu Çözüldü

Yunanistan'da 13 Yaşındaki Mısırlı Fatma Rahat'ın Türban Taktığı Gerekçesiyle Okula Alınmamasıyla İlgili Sorun Çözüldü.

Yunanistan'da Türban Sorunu Çözüldü

Yunanistan'da 13 yaşındaki Mısırlı Fatma Rahat'ın türban taktığı gerekçesiyle okula alınmamasıyla ilgili sorun çözüldü.

Yunanistan'ın başkenti Atina'nın Redi semtinde ortaokula giden Mısırlı Fatma isimli 13 yaşındaki kız çocuğunun okul müdürü tarafından türbanlı olarak okula alınmamasının ardından Yunanistan Din ve Eğitim Bakanı Euripidis Stilyanidis'in, bu konuda okul müdürünün hatalı olduğu ve demokratik bir ülke olan Yunanistan'da öğrencilerin kıyafetlerini seçme özgürlüğü olduğunu söylemesi, ülkedeki tartışmayı derinleştirdi. Stilyanidis, "Demokratik bir Avrupa ülkesinde yaşıyoruz. İnsanlar özgürce kendi dinini

seçebilir ve seçtikleri din doğrultusunda kendi rızaları ile kıyafetlerini belirler. Okulda türban takmanın hiçbir sakıncası yoktur" demişti. Okul müdürü ise, Stilyanidis'in açıklamasından sonra, "Ben böyle bir şey söylemedim. Elbette ki okula istediği şekilde gelebilir" sözleriyle geri adım atarak, 13 yaşındaki Fatma'nın okula türbanla girmesine izin verdi.

Konuyla ilgili İHA'ya özel açıklamada bulunan Fatma adlı kız öğrenci, "Redi İlköğretim Okulu'na gidiyorum. Okul müdürü şu anda benim okula türbanla girmeme izin verdi. İlk önce okula türbanla gitmememizi söylemişti, ancak şu anda sorun yok. Okul arkadaşlarımın bana karşı tavrı çok iyi. Herhangi bir sorunum yok. Müslüman olmamdan rahatsızlık duymuyorum, aksine gurur duyuyorum" dedi.

Fatma'nın babası Muhammed Rahat ise, "Allah'a şükürler olsun problem sona erdi. Kızım okula gidiyor" diye konuştu.

Yunanistan Müslümanlar Birliği Başkanı Naim Al . M ise, "Bu sorun Yunan halkının tamamını temsil etmiyor. Yunanistan vatandaşları, komşularımız, gazeteciler bizlere destek oldu. Tahsilli ya da tahsilsiz kim olursa olsun Fatma'nın okula türbanla gitmesine karşı çıkmadı. Allah'a şükürler olsun okul müdürü de konuyla ilgili geri adım attı ve böylelikle bu sorun büyümeden çözüldü" dedi.

Ortaokul öğrencisi Katerina Çoukaki, "Benim için hiçbir sakıncası yok. Karşı çıksaydım bu çok ırkçı bir tavır olurdu. Ben de okula giderken türban takmıyorum, ne olacak ki?" ifadelerini kullandı. Yunan vatandaşı bayan Polikseni Tairidou ise, "Türban takıp takmaması beni ilgilendirmez. Ancak takmasa daha iyi olur. Çünkü, öğrencilerin birbirlerinden farklı olduklarını gösteren kıyafetler giymelerinin uygun olmadığını düşünüyorum. Tüm çocukların aynı ve eşit olmasından yanayım" dedi.

(ES-OYK-OYK-NÇ-D)

Kaynak: İHA