Haberi Paylaş

Şırnak Valisi Bilgin öncülüğünde kritik köprüye çözüm

Yerel Haberler

Şırnak Valisi Bilgin öncülüğünde kritik köprüye çözüm Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ile Şırnak Valisi Osman Bilgin, Irak'a günübirlik giden vatandaşların serzenişlerine kayıtsız kalmayarak Habur Sınır Kapısı ile Irak arasındaki köprüye giderek sorun ve sıkıntıları yerinde dinledi.

Şırnak Valisi Bilgin öncülüğünde kritik köprüye çözüm

ŞIRNAK - Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ile Şırnak Valisi Osman Bilgin, Irak'a günübirlik giden vatandaşların serzenişlerine kayıtsız kalmayarak Habur Sınır Kapısı ile Irak arasındaki köprüye giderek sorun ve sıkıntıları yerinde dinledi.

Şırnak Valisi Osman Bilgin, geçtiğimiz hafta Habur Sınır Kapısı'nda son zamanlarda yaşanan sıkıntıları çözmek için yerinde incelemelerde bulunup muhataplarla toplantı gerçekleştirdikten sonra yetkili merci ve Bakanlıklar ile iletişime geçmişti. Vali Bilgin'in talepleri üzerinde Habur Sınır Kapısı'nda incelemelerde bulunmak üzere gelen Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Habur Sınır Kapısı'nda yetkililer ile toplantı gerçekleştirdi.

Gerçekleşen toplantının ardından sorunların çözümü için Iraklı yetkililer ile görüşmek üzere Irak İbrahim Halil Sınır Gümrüğüne geçildi. İbrahim Halil Sınır Kapısı'nda gümrük müdürü Fersad Ali tarafından karşılanan heyet, Türk vatandaşların taleplerini ve sorunlarının çözümü için ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Toplantının ana maddelerinden biri Irak'ta Türkiye plakalı araçlardan alınan 55 Amerikan dolarının alınmaması ya da devam edildiği takdirde karşılıklı olacağı iletilerek Türkiye'den gelen günübirlikçiler ile Iraklı günübirlikçilerin eşit şekilde davranılarak işlemlerin hızlandırılması oldu.

Bakan Yardımcısı Turagay Iraklı yetkililere, "Irak bizim çok önemli ticaret ortağımız. Yaklaşık 12 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğimiz ortağımız. Bizim için ekonomik anlamda önemli Pazar. Yerinde istişarelerde bulunduk. Burada vatandaşlarımızın herhangi bir mağduriyetle karşılaşmasını istemiyoruz. Yasal yollar içinde ticaretin mümkün olduğu kadar etkili ve verimli yapılmasına gayret ediyoruz. Bu gayretlerin karşılıklı olması gerekliliğine inanıyoruz" dedi.

Bakan yardımcısı Turagay ile Şırnak Valisi Bilgin'den jet çözüm

Vali Bilgin öncülüğünde tarafların yetkililerinin bir araya gelmesiyle Irak'taki toplantının ardından Irak İbrahim Halil Gümrük müdürü Fersad Ali'de Turagay'a eşlik ederek sürekli sorunların ve uzun beklemelerin olduğu köprüde günübirlikçileri birebir dinleyerek beklemenin minimize edilmesi için gereğinin yapılması kararlaştırılarak köprü üzerindeki her üç sırada ayırım yapılmadan eşit bir şekilde Türkiye'ye giriş yapılması kararlaştırıldı.

Bakan Turagay, gezi aracı ile gümrük içindeki bina ve peronlarda incelemede bulundu, Türkiye'ye giriş yapan günübirlikçiler ve TIR şoförleri ile sohbet ettikten sonra Ankara'ya doğru yola çıkmak üzere Şırnak havalimanına geçti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Halil Azizoğlu - Yerel

Yerel Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title