Yaza fit ve sağlıklı girin - Haberler
Haberi Paylaş

Yaza fit ve sağlıklı girin

Bültenler - Haberler | Güncel
Yaza fit ve sağlıklı girin

Yaza fit ve sağlıklı girmenin sırları bu haberde!

Yaz tatiline sağlıklı ve fit girmek için herkesin farklı yöntemler araştırmaya başladığı bu günlerde bir çok insan ağır diyetler uygulamayı düşünüyor. Sağlıklı Zayıflama ve Doğru Beslenme Danışmanı Dr.Mustafa Töken, ağır diyetlere başvurmadan, zorlanmadan, normal ve doğal gıdalarla hazırlanan menülerle yaza fit girmenin sırlarını paylaştı.

Bu günlerde tüm tur şirketleri yaz tatili için erken rezervasyon teklifleri sunarken bizler ise mutlu bir tatil yapma telaşındayız. Telaşlarımızın başında ise fit bir görünüm kazanma arzusu gelmektedir. Bu telaşla fazla kilolarımızdan kurtulmak için birçok yöntem veya çözüm yolu aramaktayız. Elmalife Sağlıklı Zayıflama ve Doğru Beslenme Danışmanı Dr. Mustafa Töken, "Bugüne kadar denenen tüm yöntemler sizi hep başarısız kılıp yo-yo etkisi denilen (verilen kiloların hızla geri alınmasına)neden olmakta ve kalıcı çözüm olmamaktadır. Uzun vadede ise bu yanlış yöntemler, sağlıksız rejimler sağlığınız için birçok tehdit oluşturmaktadır" dedi.

YAĞLI VE TUZLU YİYEREK ZAYIFLAYIN

Fit bir vücuda sahip olmak için sağlığımızdan vazgeçmeye gerek yok olmadığını söyleyen Dr. Mustafa Töken, şunları söyledi:

"Bilinen ilk hekimlerden Dr.Hipokrates'in 2500 yıl önce söylemiş olduğu sözden yola çıkarak; "Gıdanız ŞİFA'nız olsun, Şifanız ise GIDA'nız" Yediğimiz her lokma bize şifa olabileceği gibi , sağlığımızın bozulmasına neden olan birçok metabolik sorunun da tetikleyicisi olabilir. O nedenle sağlığımızı tatilde fit bir görünüm için tehlikeye atmamalıyız. Çünkü yaza kadar fazla kilolarımızı çok rahat verebiliriz, üstelik sağlıklı ve doğal gıdalarla beslenerek zayıflarken; yağ-tuz-salça gibi lezzet veren ve vücudumuz için gerekli olan gıdaları da kısmayarak bu mümkün.

DOĞAL YAĞLAR; vücudumuzdaki birçok metabolik süreç için gerekli olan, hem kilo durumunu hem de şeker, enerji- yağ metabolizmasını etkileyen A, D, E, K vitaminlerinin emilebilmesi için mutlak gereklidir. Ayrıca lezzetten ödün vermeyenler içinde ( ki vermeyin zaten) vazgeçilmesi zor bir gıdadır. Zeytinyağı ve tereyağı ile hazırlanan menüleri tavsiye ediyorum.


DOĞAL TUZ; sinir sistemi, kas-iskelet sistemi, sindirim sistemi ve barsak motilitesi hem de tüm hücresel aktiviteler için mutlak gerekli olup, lezzetin ta kendisidir.


SALÇA ve BAHARATLAR ise hem lezzet hem de özellikle baharatlar şifa kaynağıdır. O nedenle sağlıklı, doğal, lezzetli menülerle, doğru beslenme ve hafif tempolu yürüyüş ile destekleyerek tüm fazla kilolarınızı verebilirsiniz.


GÜNDE SADECE 3 ÖĞÜN; İnsanlar tarih öncesinden beri günde sadece 2 veya 3 öğün ile beslenmiştir. İnsanlar günde sadece 3 öğün ile milyonlarca yıldır beslenirken; son 20-30 yılda ise çok farklı bir noktaya gelmiştir. 3 ana öğün ve aralara serpiştirilmiş ara öğünlerle doğru beslenmeden uzaklaşmış durumdadır.Ekonomik kalkınma ve endüstriyel gıdaların her an elimizin altında olması,yönlendirici reklamlar ve fastfood tarzı yieyecek-içeceklerden kaynaklanan yanlış beslenme;obezite ve buna bağlı birçok metabolik hastalığa neden olmuştur. Obezite ile mücadele de maalesef bilinçli veya bilinçsiz hep geçici çözümler sunulmuştur. Mevsimlik rejimler, ara öğünlü yağsız-kalorisiz diyetler, aşırı spor ve egzersiz, lezzetten yoksun bırakan beslenme programları ile insanlara asıl "çözümsüzlük" çözüm olarak sunulmuştur.

ZAYIFLARKEN SAĞLIĞINIZI KAZANIN

"Bizim savunduğumuz; ''bilimsel gerçeklerle metabolizmanın dengelenmesi, hafif fiziksel aktivite, kişiye özel doğru beslenme ve sağlıklı yaşam programı ise kesin-kalıcı çözümün tek yoludur.'' Yani mutlaka yaşam tarzı (lifestyle) değişikliği gerekmektedir. Böylece hem yaz aylarında fit olur mutlu bir tatil geçiririz, hem de kışın gittiğimiz davet ve etkinliklerde üstümüze istediğimizi giyeriz. Hem mevcut sağlık sorunlarımızdan kurtulur, birçok metabolik hastalığı kontrol altına alırız, hem de bu hastalıkların neden olabileceği komplikasyonlardan kurtuluruz."

Bültenler - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500