UNICEF araştırmasına göre; Türkiye'de 15 yaşındaki çocukların yarısı hayatından memnun değil
BBC

UNICEF araştırmasına göre; Türkiye'de 15 yaşındaki çocukların yarısı hayatından memnun değil

03.09.2020 14:27 | Son Güncelleme: 03.09.2020 16:21
UNICEF araştırmasına göre; Türkiye'de 15 yaşındaki çocukların yarısı hayatından memnun değil

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) araştırmasına göre, Türkiye'de 15 yaşındaki çocukların neredeyse yarısı hayatlarından memnun değil.

UNICEF'in yaptığıçocuk refahına ilişkin araştırmasına göre, 15 yaşındaki Türk çocuklarının neredeyse yarısı yaşadığı hayattan memnun değil. Araştırma tablosunda ilk sırada yer alan çocukların yüzde 90'ı hayatından memnun.

HOLLANDA DA YAŞAYAN ÇOCUKLAR MUTLU

UNICEF'e bağlı Innocenti Araştıma Merkezi (IRC), gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde, 18 yaşına kadar olan çocukların refahını belirleyen etkenleri araştırdı. Araştırmada Türkiye son sıralarda yer alırken, Hollanda ise ilk sırada yer aldı. Araştırmada, çocukların eğitim olanakları, sosyal becerileri ile zihinsel ve fiziksel sağlığı gibi konulara ilişkin veriler sıralandı.

MUTLULUK SIRLAMASINDA HOLLANDAYI, DANİMARKA VE NORVEÇ TAKİP EDİYOR

Avrupa Birliği (AB) ve Ekonomik İşbirliği Örgütü (OECD) ülkelerindeki çocukları kapsayan araştırmaya göre, 18 yaşına kadar olan çocuklar ve gençler, en iyi Hollanda'da büyüyor. Hollanda'yı, Danimarka ve Norveç izlerken; ABD, Bulgaristan ve Şili, en düşük puana sahip oldu. Değerlendirmeyi içeren bazı göstergelere ilişkin veri bulunmadığı için Türkiye, bu listede yer almadı. Ancak 15 yaş ve civarındaki çocukların memnuniyetini içeren değerlendirmede, Türkiye en son sırada yer aldı. Araştırmaya göre, Türkiye'deki çocukların sadece yüzde 53'ü hayatlarından memnun olduğunu söyledi. Hayattan memnuniyet sıralamasında Türkiye'den sonra yüzde 62 ile Japonya ve yüzde 64 oranıyla İngiltere yer aldı.Hayatından en memnun olanlar ise yüzde 90 oranla Hollandalı çocuklar oldu.

OBEZİTE GENÇLER VE ÇOCUKLARA ARASINDA EN ÖNEMLİ SORUN

UNICEF'e göre, aşırı kilo ve obezite, çocuklar ve gençler arasındaki en önemli sorunlar arasında. Araştırmaya katılan 41 ülkedeki her 3 çocuktan birinin aşırı kilolu ya da obez olduğu belirlendi. Aşırı kilo sorunu en fazla ABD'deki çocukları etkiliyor. ABD'deki çocukların yüzde 42'si obezite ve kilo sorunu yaşarken, Türkiye'deki çocuklar arasında bu oran yüzde 30 civarında. Aşırı kilo sorununun en az yaşandığı ülke ise yüzde 14'le Japonya. Araştırmaya göre, 5 - 14 yaş kuşağındaki çocuklar arasındaki ölüm oranları bakımından Türkiye, Meksika'dan sonra ikinci sırada yer aldı. Bu yaşlar arasındaki ölüm oranlarının en düşük olduğu ülkeler ise Lüksemburg, Danimarka ve Finlandiya olarak sıralandı.

TÜRKİYE'DEKİ GENÇ VE ÇOCUKLAR İNTİHAR ETMİYOR

Türkiye, çocuk ve gençler arasındaki intihar vakalarının oranı açısından ise en iyi durumdaki ülkeler arasında yer aldı. Litvanya, Yeni Zelanda ve Estonya, çocuk ve gençler arasında intiharın en fazla görüldüğü ülkeler olurken; Türkiye, listede sondan beşinci sırada yer aldı. UNICEF Hollanda Müdürü Suzanne Lazslo'ya göre, okul baskısı ve eğitim stresi, gençlerin daha fazla duygusal sorun yaşamasına ve hayattan daha az zevk almasına neden oluyor. UNICEF yetkilileri, çocuklar ve gençlerin koronavirüs salgını krizinden zihinsel olarak çok fazla etkilendiğini belirterek, tüm dünyada hükümetlerin koronavirüs önlemleri konusunda karar alırken, çocukları da göz önünde bulundurmasını istiyor.

BBC
Haber Yorumları (13)
ERGENLİK: 15 yaşında banada sorsalar bende memnun değilim derdim şimdi 15 yaşıma dönmek için herşeyimi veririm
BEY: Avrupa ve Amerikada yasiyan insanlari bir sorun hayatlarindan oralarda memnunlar mi, veya irkciliklen ve dümanliklan nasil müdahle ediyorlar? Ama yoook, böyle konular UNICEFIN hic isine gelmiyor malasef!
ADONİS: Yettiniz be kardeşim sürekli bir düşman yaratma peşindesiniz. Salla sen unicef niyetini ya da başka ülkelerin mutluluğunu kendi ülkene bak. Diyebiliyor musun bu ülkede insanlar mutlu ? Bu veri kesin yalan diyebiliyor musun? Kör olma bak etrafına insanlar çıldırmak üzere bunalımda , gençler de öyle. Avrupa''daki akranlarının imkanlarını görüyorlar. Siz bu kafada oldukça bu ülke bir arpa boyu yol almaz zaten alamıyor da.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: UNICEF araştırmasına göre; Türkiye'de 15 yaşındaki çocukların yarısı hayatından memnun değil - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 30.10.2020 08:31:18. #1.14#
title