Ulaşımda Aktarmalı Binişlere Yüzde 50 İndirim

Ulaşımda Aktarmalı Binişlere Yüzde 50 İndirim

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kara, deniz ve tramvay ulaşım araçları arasında aktarmalı binişte yüzde 50 indirim sağlıyor.

Ulaşımda Aktarmalı Binişlere Yüzde 50 İndirim

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kara, deniz ve tramvay ulaşım araçları arasında aktarmalı binişte yüzde 50 indirim sağlıyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne ait toplu taşıma araçlarında aktarmalı yolculuklarda yüzde 50 indirim uygulaması yapılıyor. Belediye otobüsleri ve deniz ulaşımı ile seyahat eden yolcular, aktarmalı olarak gidecekleri yer için tekrar farklı bir hattaki toplu taşıma aracına bindiklerinde ulaşım ücretinin yarısını ödüyor. Uygulama, belediye ve UlaşımPark'a ait otobüsler ile deniz ulaşımı araçlarında geçerli. Yüzde 50 indirim aktarma yapılan araçlardan ücreti düşük olan hat üzerinden yapılıyor.

90 dakika içerisinde ikinci araca binildiğinde ücrette yüzde 50 indirim olması toplu taşımayı hem teşvik ediyor, hem de yolcuların daha ekonomik bir ulaşım yapmalarını sağlıyor. Uygulama ile toplu taşımanın tercih edilmemesinden kaynaklanan ve giderek artan bireysel araç sahipliği oranının düşürülmesi, dolayısıyla trafiğe çıkan araç sayısının azaltılması hedefleniyor.

Aktarmalı binişlerde 250 numaralı Sabiha Gökçen hattında tamamlayıcı fiyat uygulaması yapılıyor. Örneğin Karamürsel'den belediye otobüsü ile İzmit'e gelen bir yolcunun kartından 6 TL çekiliyor. Yolcu, İzmit'te inip 250 numaralı hattı kullanarak Sabiha Gökçen Hava Alanına gitmek istediğinde, 250 numaralı hattın ücreti olan 13 TL ye tamamlamak için kartından 7 TL daha çekiliyor. Böylelikle Karamürsel'deki vatandaş da Sabiha Gökçen'e gitmek için tek ücret ödemiş oluyor.

Aktarmadaki bu sistem otobüs ve deniz ulaşımında yaklaşık bir yıl süreyle test edildi. Bu süre içerisinde vatandaşların uygulamadan yoğun bir biçimde faydalandıkları görüldü. Direk ulaşım imkanı olmayan, iki araç ile ulaşımın zorunlu olduğu yerlere vatandaşlarımız aktarma sayesinde indirimli olarak ulaşabiliyor. Ayrıca aktarma deniz ulaşım araçları ve otobüs hatları arasında geçerli olduğundan iki ulaşım modu arasında entegrasyon da sağlanıyor. - KOCAELİ