Haberler

Tilkiler Avlanıyor, Tarım Zarar Görüyor

Güncelleme:

Ekolog Doç. Dr. Adızel: "Tilkiler, yırtıcı kuşlar ve yılanlar kargaları avlayarak popülasyonlarının dengede kalmasına yardımcı olurlar.

ZAFER AKPINAR - Tilkiler, yırtıcı kuşlar ve yılanların, kargaları avlayarak popülasyonlarının dengede kalmasına yardımcı oldukları, tilkilerin aşırı avlanması sonucunda dengenin bozulmaya başlayacağı ve karga nüfusunun hızla artacağı bildirildi.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünde öğretim üyesi olan, ekolog (ekoloji uzmanı) Doç. Dr. Özdemir Adızel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğa bütünlüğü içinde canlı ya da cansız bütün sistemlerin, sahip oldukları hassas denge durumunu sürdürmeye çalıştıklarını söyledi.

Tabiatta birçok doğal denge örneği bulunduğunu, bunlardan birinin de av-avcı (epizitlik) dengesi olduğunu belirten Adızel, "Bir ortamdaki av ve avcı sayısının dengede olması gerekir. Bu dengenin bozulması, bize çevre sorunu olarak yansır. İnsan etkisi sonucu günümüzde bu tarz çevre problemleri sık sık yaşanmaktadır" dedi.

Bu tarz av-avcı ilişkisinin karga türleri ile tilkiler, yırtıcı kuşlar ve yılanlar arasında yaşandığını vurgulayan Adızel, şöyle devam etti:

"Bu canlılar kargaları avlayarak popülasyonlarının dengede kalmasına yardımcı olurlar. Örneğin tilkiler aşırı avlanınca denge bozulmaya başlar ve karga nüfusu hızla artar. Ülkenin birçok yerinde bu şekilde sayıları artan kargalar özellikle tarıma büyük zararlar verebiliyor. Bu problemin örnekleri ülkemizin birçok yerinde yaşanmaktadır. Van civarında sayıları aşırı artan ekin kargaları tarımda sorun olmaya başlamıştır. Afyonkarahisar'ın Sultandağı ilçesi civarında da başta kiraz üretici olmak üzere bölge çiftçileri, son yıllarda kestane kargası sayısında artış olduğunu ve ürünlerine önemli oranda zarar verdiğini bildirmektedir."

Tilkilerin doğal dengenin önemli unsurlarından olduğuna ve tarımsal üretim açısından mutlak korunmaları gerektiğine dikkati çeken Adızel, "Anadolu'da kışın çok sert geçtiği bu günlerde yaban hayvanları besin bulmak için yerleşim birimlerinin yakınlarına kadar inmek zorunda kalıyorlar. Bu zor dönemlerinde açık hedef haline gelebiliyorlar. Birçok kişi, faydalarını bilmedikleri tilkileri öldürebiliyor. Tilkilere, yırtıcı kuşlara ve yılanlara yaşama fırsatı tanımakla yaz aylarında tarım ürünlerinin bolluğunu görmek mümkün olacaktır" diye konuştu. - Balıkesir

Kaynak: AA / Güncel

Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Şans Topu sonuçları açıklandı mı? Şans Topu sonuçları ne zaman açıklanır? 28 Şubat 2024 Çarşamba Şans Topu sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 28 Şubat İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Bugün İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 28 Şubat Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 28 Şubat AFAD ve Kandilli deprem listesi! 28 Şubat ÇANAKKALE'de Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 28 Şubat Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da elektrik kesintisi! 28 Şubat 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 28 Şubat Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! İYİ Parti Tunceli adayı kim? 2024 İYİ Parti Tunceli Belediye Başkan adayı kimdir? İYİ Parti Trabzon adayı kim? 2024 İYİ Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı kimdir? Saadet Partisi Kars belediye başkan adayı kim? 2024 Saadet Partisi Kars adayı belli oldu mu? İYİ Parti Tokat adayı kim? 2024 İYİ Parti Tokat Belediye Başkan adayı Şeref Menteşekimdir? Saadet Partisi Karabük belediye başkan adayı kim? 2024 Saadet Partisi Karabük adayı belli oldu mu? Saadet Partisi Kahramanmaraş belediye başkan adayı kim? 2024 Saadet Partisi Kahramanmaraş adayı belli oldu mu? İYİ Parti Tekirdağ adayı kim? 2024 İYİ Parti Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan adayı İlker Atasever kimdir? Saadet Partisi Eskişehir belediye başkan adayı kim? 2024 Saadet Partisi Eskişehir adayı belli oldu mu? İYİ Parti Şırnak adayı kim? 2024 İYİ Parti Şırnak Belediye Başkan adayı kimdir?
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title