Haberler

  Elon Musk'ın Starship Roketi FAA İzni Bekliyor

  Güncelleme:

  Elon Musk, Starship roketinin yeniden fırlatılması için FAA izni bekliyor. Nisan ayında yaşanan kazanın ardından FAA, tüm riskler giderilene kadar uçuşa izin vermeyecek.

  Elon Musk geçen günlerde Starship roketinin yeniden fırlatılması için hazır olduğunu belirten bir açıklama yaptı. Ancak Federal Havacılık İdaresi'nden (FAA) izin çıkmadı. FAA, Nisan ayında yaşanan kazadan dolayı açılan soruşturmayı sonlandırdı. Görünen o ki sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yiyecek. Geçenki facianın ardından FAA tüm riskler giderilene kadar uçuşa yeşil ışık yakmayacak.

  Musk'ın Starship roketi fırlatılmak için FAA'dan onay bekliyor!

  SpaceX nisan ayında bir faciaya imza attı. Starship roketi ilk yörünge uçuş testi için fırlatıldı. Bu fırlatma sırasında bir sürü aksilik meydana geldi. Süper Ağır iticinin 33 Raptor motorunun inanılmaz itişi, fırlatma rampasını parçaladı. Beton ve kum parçalarını kilometrelerce çevreye doğru fırlattı.  Ne yazık ki bu durumdan dolayı fırlatma alanının çevresi de zarar gördü. Roket havaya uçtuktan sonra motorlar devre dışı kaldı. SpaceX otomatik imha komutunu verdi. Böylece roket fırlatıldıktan yaklaşık dört dakika sonra havada patladı.

  Böyle bir patlamanın ardından FAA bir soruşturma başlattı. SpaceX, web sitesinde yayınlanan bir güncellemede ilk Starship lansmanından dersler çıkardığını belirtti. Araç ve yer altyapısında birkaç yükseltmeye katkıda bulunduğunu söyledi.

  X eski ismiyle Twitter'da yayınladığı gönderide Musk, "Starship fırlatılmaya hazır, FAA lisans onayını bekliyor" dedi. Yapılması gereken herhangi bir düzeltici eylemden söz etmedi. Ancak bu ayrıntılar FAA'nın gözünden kaçmamış demek ki. FAA SpaceX'in halen düzeltmesi gereken konular olduğu yönünde bir açıklama yaptı. Ne yazık ki bu açıklama SpaceX CEO'su Elon Musk'un Salı günü söyledikleriyle çelişiyor gibi görünüyor.

  Efsane geri döndü: Starship roketi yeniden fırlatılmaya hazır!

  FAA, SpaceX'in fırlatmadan önce gerçekleştirmesi gereken 63 kontrolün olduğunu söyledi. Ancak ayrıntılarını açıklamadı. Kurum, araç donanımının ve fırlatma rampasının yeniden tasarlanmasını istiyor. Ayrıca güvenlikle ilgili ek analiz ve testler de dahil olmak üzere beklenenlerden bazılarının bir listesini sundu.

  Ayrıca SpaceX bu patlamadan sadece Starship için ders çıkarmadı. Şirket yayınladığı güncellemede "Bu hızlı yinelenen geliştirme yaklaşımı, Falcon, Dragon ve Starlink de dahil olmak üzere SpaceX'in tüm büyük yenilikçi ilerlemelerinin temelini oluşturdu" dedi.

  Kaynak: Shiftdelete / Teknoloji

  Elon Musk Teknoloji Haberler

  Sokak köpekleriyle ilgili düzenleme Meclis'e geliyor

  Sokak köpekleriyle ilgili düzenleme Meclis'e geliyor

  Çocuk istismarı şüphelisinin ölümünde 2 polis ve bekçiye hapis cezası

  Çocuk istismarı şüphelisinin ölümünde 2 polis ve bekçiye hapis cezası

  Erdoğan'ın 34 yıl sonra gelen 'seferberlik' hamlesi ne anlama geliyor? AK Parti'den açıklama var

  Erdoğan'ın 34 yıl sonra gelen "seferberlik" hamlesi ne anlama geliyor? AK Parti'den açıklama var

  Bakmadan Geçme

  Ergin Ataman kimdir? Ergin Ataman kaç yaşında, nereli? Ergin Ataman hayatı ve biyografisi! LoL çöktü mü? 23 Mayıs LoL giriş ekranı neden açılmıyor? Vedat Zorba kimdir? Şehit Piyade Sözleşmeli Er Vedat Zorba nereli, memleketi neresi? Valorant Gece Pazarı ne zaman? Gece Pazarı başladı mı? 23 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 23 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 23 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 23 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 23 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 23 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 23 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 23 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! UEFA Avrupa Ligi kupasını kim kazandı 2024? Atalanta Bayer Leverkusen maçı ne oldu, UEFA'yı kim aldı?
  Şüpheli ölümün arkasından yasak aşk çıktı! Yengesiyle birlikte abisine fare zehri vermişler

  Şüpheli ölümün arkasından yasak aşk çıktı! Yengesiyle birlikte abisine fare zehri vermişler

  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title