Tekirdağ Kuraklık Eylem Planı"
Haberler » Yerel » Tekirdağ Kuraklık Eylem Planı" - Haberler

Tekirdağ Kuraklık Eylem Planı"

Tekirdağ Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriya Sarıkoca, Tekirdağ Kuraklık Eylem Planı kapsamında yapılan arazi çalışmaları ve süregelen projelerde ve fenolojik gözlemlerde geçen yıldan günümüze kadar geçen sürede kuraklık açısından herhangi bir risk olmadığının görüldüğünü belirtti.

Tekirdağ Kuraklık Eylem Planı

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü , Tekirdağ Kuraklık Eylem Planı kapsamında yapılan arazi çalışmaları ve süregelen projelerde ve fenolojik gözlemlerde geçen yıldan günümüze kadar geçen sürede kuraklık açısından herhangi bir risk olmadığının görüldüğünü belirtti. 

Sarıkoca, müdürlük binasında düzenlenen İl Kuraklık Eylem Planı Komisyon Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, kuraklıkla mücadele kapsamında arazilerin korunması ve arazi toplulaştırma projesinin önem taşıdığını belirterek, gerekli çalışmaların titizlikle sürdürüldüğünü söyledi.

Arazi toplulaştırılması yapılan alanların kapalı sitemle sulamaya açılması için Devlet Su İşleri (DSİ) 11. Bölge Müdürlüğü ile koordineli çalışma yapılmasının önem taşıdığını ifade eden Sarıkoca, "Bir diğer konu da geçmiş toplantılarda da üzerinde durulan yağış sularının toplanarak, suya ihtiyaç duyulan tarımsal üretim alanlarındaki çataklarda yeni baraj ve göletlerin yapılmasıdır. Suyun kontrollü ve bilinçli kullanımının sağlanması için kapalı sistemlerde basınçlı sulama özellikle damla sulama sistemleri için Bakanlığımız tarafından yüzde 50 hibe desteği verilmektedir" dedi.

Sarıkoca, eylem planı kapsamında yapılan çalışmalarda ildeki arazilerde kuraklık açısından risk görülmediğini belirterek, şunları kaydetti:

"Tekirdağ Kuraklık Eylem Planı kapsamında yapılan arazi çalışmaları ve süregelen projelerimizde, fenolojik gözlemlerimizde 2014 yılı son yarısı ve 2015 yılından günümüze kadar geçen sürede kuraklık açısından herhangi bir risk olmadığı görülmektedir. Sulanacak alan arttıkça tarım ürünlerimizdeki üretim deseni de genişleyecek ve özelikle mısır ve yem bitkileri alanlarında artış olacaktır. En az 10 dekar alan büyüklüğü şartı aranmak suretiyle yem bitkilerine neredeyse bütün maliyetleri karşılanacak düzeyde destekler vermekteyiz. Her an bir kuraklık varmış gibi düşünüp suyu bilinçli bir şekilde kullanmalı ve yer altı sularımızın kullanımına gerekli sınırlamalar yapılmalıdır."

Sarıkoca, çiftçilere yönelik olarak  konulara ilişkin eğitim çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler