TBMM Genel Kurulu'nda Bütçe Görüşmeleri

TBMM Genel Kurulu'nda Bütçe Görüşmeleri

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'deki Şirketler İçinde Yabancıların Payının Yüzde 22 Olduğunu Söyledi.

TBMM Genel Kurulu'nda Bütçe Görüşmeleri

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'deki şirketler içinde yabancıların payının yüzde 22 olduğunu söyledi.

TBMM Genel Kurulu'nda Hazine Müsteşarlığı, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, TÜBİTAK, Türkiye Bilimler Akademisi Başkanlığı ve Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bütçeleri kabul edildi. Görüşmelerin sonunda milletvekillerinin sorularını cevaplayan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, yabancıların İMKB'deki payının yüzde 71.7, Türkiye'deki şirketler içindeki toplam payının ise yüzde 22 civarında olduğunu belirtti. Şimşek, yabancıların kontrolü altındaki bankaların payının ise yüzde 14 civarında

olduğunu kaydetti. Türkiye'de faizlerin hala yüksek olduğunu dile getiren Şimşek, bu nedenle bütçe disiplinini korumak zorunda olduklarını söyledi.

Devlet Bakanı Mehmet Aydın ise, kök değerlerine sonuna kadar bağlı, demokratik değerlere saygılı, ekonomide kimseye ihtiyacı olmayan, bilgi ve teknolojide insanına katkı sağlayan lider bir Türkiye amaçladıklarını vurguladı. Aydın, "Vizyonlar süreçtir. Hiçbir zaman bir noktada tamamlanmaz. Türkiye, bugün bulunduğu noktada geleceğiyle ilgili sadece ümitvar olma değil, cesur olma gücüne de sahiptir. Yeter ki bu vizyonu küçük siyasi hesaplara kurban etmeyelim. Büyük ufuklarda birlikte olalım" dedi.

(ZÇ-OK-Y)

Kaynak: İHA