Tayland Silahlı Kuvvetleri Başbakanı Devirdi

Tayland Silahlı Kuvvetleri Başbakanı Devirdi

Tayland Silahlı Kuvvetleri'nin Başbakan Thaksin Shinawatra Hükümetini Devirdikleri Bildirildi.

Tayland Silahlı Kuvvetleri Başbakanı Devirdi
19.09.2006 21:04 | Son Güncelleme: 19.09.2006 21:04

Tayland Silahlı Kuvvetleri'nin Başbakan Thaksin Shinawatra hükümetini devirdikleri bildirildi.

Bir askeri yetkili, Tayland Silahlı Kuvvetleri'nin Başbakan Shinawatra hükümetini devirdiklerini açıklarken, Başbakan Shinawatra, BM Genel Kurul çalışmaları için bulunduğu New York'tan, ülkesinden gelen haberleri "soğukkanlı karşıladığını" bildirdi.

Shinawatra, Bangkok'taki darbeye rağmen, hala hükümetin başkanı olduğunu söyledi.

Yönetime el koyan darbeciler, tüm ülkede sıkıyönetim ilan edildiğini açıkladılar.

Darbeyi yapan askerlerin sözcüsü Orgeneral Prapart Sakuntanak, ordu güçlerinin iktidarı geçici olarak el koyduklarını belirterek, yakın zaman içinde iktidarın halka devredileceğini söyledi.

Bu darbenin gerekli olduğunu savunan Prapart, Başbakan Shinawatra'nın ülkeyi böldüğünü ve yolsuzluğa sürüklediğini ileri sürdü.

Başbakanlığa vekalet eden Başbakan Yardımcısı Chitchai Wannasathit'in de görevden alındığını kaydeden askeri yetkililer, polis ve askerlerin ülkedeki 6 televizyon kanalı ile radyoların tamamının kontrolünü ele geçirdiklerini belirttiler.

Bu arada, Başbakan Shinawatra'yı destekleyen komutanlarınsa, Bangkok dışında bu gece bir kriz toplantısı düzenledikleri belirtiliyor.

Görevden alınan Başbakan Yardımcısı Chitchai de, Başbakan Shinawatra'nın zamanı gelmeden Tayland'a dönemeyeceğini söyledi.

Darbecilerin ayrıca Shinawatra'ya yakın Savunma Bakanı Thammarak Isaragura Ayudhaya'yı da tutukladığı gelen haberler arasında.

Hükümet sözcüsü de, New York'tan yaptığı açıklamada, darbenin başarısız olduğunu savundu.

Kaynak: AA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title