Haberler

Tarım Satış Kooperatif Birliklerinin Borçlarına Yapılandırma

Tarım satış kooperatifleri birliklerinin destekleme ve fiyat istikrar fonu kaynakları kredi borçları Bakanlar Kurulu kararıyla yeniden yapılandırıldı Yeniden yapılandırmadan faydalanmak üzere...

Tarım satış kooperatifleri birliklerinin destekleme ve fiyat istikrar fonu kaynakları kredi borçları yeniden yapılandırıldı.

Yeniden yapılandırmadan faydalanmak üzere süresi içinde başvuruda bulunan birliklerle Ziraat Bankası arasında en geç 31 Aralık 2013 tarihine kadar protokol imzalanacak, hesaplanan borç toplamı yılda bir ödemeli olmak üzere en fazla 15 yılda eşit taksitler halinde ödenecek ve ilk taksit ödemesi 2014 yılı içinde yapılacak.

Bakanlar Kurulunun "Tarım Satış Kooperatifleri Birliklerinin Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu Kaynaklı Kredi Borçlarının Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kararı" Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kararın kapsamına, 4572 sayılı Kanunun ilgili maddesinde öngörülen süre içinde yapılandırma amacıyla müracaat eden birliklerin, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun kapsamında takip edilenler de dahil olmak üzere, Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu Gider Hesabından ilgili mevzuat uyarınca kullandıkları ve bakiyesi bulunan kredi borçları girecek.

Birliklerin bu karar kapsamındaki borçları Ziraat Bankası tarafından aşağıdaki esaslara göre yeniden hesaplanacak. Yeniden yapılandırmaya konu borçları takip edilen birliklerden anılan kanun çerçevesinde yapılan tahsilat tutarları da yeniden yapılandırmaya konu edilecek ana para tutarının belirlenebilmesi için tahsilat tarihleriyle birlikte ilgili vergi dairesi tarafından Hazine Müsteşarlığı aracılığıyla bankaya bildirilecek.

Yeniden yapılandırmaya konu edilecek anapara tutarının belirlenmesinde, birliğin muhtelif tarihlerde kullandığı ve bakiyesi bulunan kredi toplamından, o krediye ilişkin varsa yapılan tüm ödemeler, ödemenin yapıldığı aydaki mevcut anapara bakiyesinden düşüldükten sonra elde edilecek tutar esas alınacak. Bakiyesi bulunmayan krediler yeniden yapılandırma hesaplamalarında dikkate alınmayacak.

Belirlenen faizlerin toplamının, yeniden hesaplanan anapara borç bakiyesine eklenmesiyle ortaya çıkacak tutar ilgili birliğin yeniden yapılandırılmış DFİF kredi borcunu oluşturacak. Kredi borçları faizlerinin, bu esaslara göre yeniden hesaplanarak ödenmesi şartıyla uygulanan faiz, cezai faiz, gecikme faizi ve gecikme zammı gibi fer'i alacakların tamamının tahsilinden vazgeçilecek. Yeniden yapılandırmadan faydalanmak üzere süresi içinde başvuruda bulunan birlikler ile Ziraat Bankası arasında en geç 31 Aralık 2013 tarihine kadar protokol imzalanacak.

Hesaplanan borç toplamı, yılda bir ödemeli olmak üzere en fazla 15 yılda eşit taksitler halinde ödenecek ve ilk taksit ödemesi 2014 yılı içinde yapılacak. Arka arkaya iki taksitin vadesinde ve tahakkuk eden gecikme zamlarıyla birlikte tam olarak ödenmemesi halinde yeniden yapılandırma hükümlerinden yararlanma hakkı kaybedilecek. Yeniden yapılandırmanın bozulması veya yeniden yapılandırmaya başvurulmaması halinde kredi borçlarının Kanun hükümleri kapsamında takip ve tahsil edilecek. - Ankara

Kaynak: AA / Ekonomi

Ziraat Bankası Ekonomi Haberler

Bakmadan Geçme

Manchester City Real Madrid maçını şifresiz veren kanallar! Manchester City Real Madrid maçı nereden izlenir, hangi kanal veriyor? Manchester City-Real Madrid maçı CANLI izle! 16 Nisan M.City-Real Madrid Şampiyonlar Ligi maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? EXXEN canlı maç izle! (M.CİTY-REAL MADRİD) EXXEN kesintisiz donmadan canlı yayın! 17 Nisan EXXEN spor canlı izle! TFF Başkan adayları kim? 2024 TFF başkan adayları? Erdal Alkış kimdir? Erdal Alkış hangi takımlı? Partilerin milletvekili sayısı 2024! (GÜNCEL) Hangi partinin kaç milletvekili var? SimSimi nedir? Simsimi tehlikeli mi? 17-18 Nisan GÜNCEL Akaryakıt Fiyatları! Benzine ve motorine indirim veya zam var mı? 17-18 Nisan hava bugün ve yarın nasıl olacak? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 17-18 Nisan 2024 Konya su kesintisi listesi! Ruhi Çenet'in YouTube kanalı tekrar çalındı mı, hacklendi mi? 19 Nisan Tarihte Bugün ne odu? 19 Nisan'da ne oldu? 19 Nisan ne günü? 19 Nisan'da doğan ünlüler! Tarihte bugün ne oldu? 17 Nisan tarihinde ne oldu, kim doğdu, kim öldü, hangi önemli olaylar oldu? İşte, 17 Nisan'da yaşananlar! Chicago Bulls Atlanta Hawks NBA maçı CANLI izleme linki var mı, maç nereden nasıl izlenir? 18 Nisan Basketbol NBA CANLI İZLE! Chicago Bulls Atlanta Ha BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 17-18 Nisan 2024 Bursa su kesintisi listesi!
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title