Talat-papadopulos Görüşmesi

Talat-papadopulos Görüşmesi

Gkry Başkanı Tasos Papadopulos'la 14 Ay Sonra Görüşme Masasına Tekrar Oturan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Toplantıdan Yaklaşık 1 Saat Sonra Cumhurbaşkanlığı Konutu'nda Basın Mensuplarının Karşısına Çıktı.

Talat-papadopulos Görüşmesi

GKRY Başkanı Tasos Papadopulos'la 14 ay sonra görüşme masasına tekrar oturan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, toplantıdan yaklaşık 1 saat sonra Cumhurbaşkanlığı Konutu'nda basın mensuplarının karşısına çıktı.

KKTC Cumhurbaşkanı Talat, Rum Yönetimi Başkanı Papadopulos'la gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu. "İvedi bir çözüm için hızlandırıcı bir hazırlık süreci önerdik" diyen Talat, "Gambari sürecini hızlandırma amacıyla 2 aylık bir hazırlık ve ana konuların görüşüleceği 5 komite kurulmasını istedik. 2.5 ay sonra da liderlerin tekrar masa başına gelmelerini önererek; koordineli, kapsamlı müzakerelerin başlaması ve 2008'e kadar bütünlüklü çözüm önerisini masaya getirdik. Bu

önerimiz kabul görmedi. Rum tarafı 8 Temmuz sürecinin uygulanmasını isteyerek, 2.5 aylık hazırlık sürecini kabul etmedi" dedi.

Bu kısa açıklamadan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Talat, toplantıda Kıbrıs sorununun ayrıntılarına girilmediğini söyledi. BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Michael Möller'in görüşme sonrası sürecin hızlandırılması talebine, Rum tarafının bu tutumuyla "hızlandırma amacına uymadığını düşünüyorum" diyen Talat, çözümün sadece Kıbrıslı Türkler için olmadığını herkesin anlaması gerektiğinin altını çizdi. Talat bir gazetecinin, 'Ne noktadasınız?' sorusuna, kelimeleri arayarak ve seçerek, "Rum tarafının

bütünlüklü çözüme yol açacak müzakerelere başlama için mental hazırlığı yoktur" yanıtını verdi.

Görüşmede Rum tarafının petrol arama konusundaki endişelerini de dile getirdiklerini ifade eden Talat, "Möller'in dediği gibi BM şemsiyesi altında uygun zamanda bir araya geleceğiz. Ancak bu zaman belli değil" diye konuştu.

(MG-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA