Haberler

Dünya Doping Sıralamasında Türkiye Üçüncü Sırada Yer Aldı

Güncelleme:

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği, yasaklı maddeler yüzünden ceza alan 47 Türk sporcusunun bulunduğunu açıkladı. Listenin ilk sırasında Rusya, ikinci sırasında Hindistan var.

Dopingle Mücadele Eğitim Komisyonu ve Futbol Federasyonu Dopingle Mücadele Komisyonu Üyesi Spor Hekimi Dr. Mesut Nalçakal, yasaklı maddeler yüzünden ceza alan Türk sporcu sayısının 47 olduğunu, bu sayı ile Türkiye'nin Rusya ve Hindistan'ın ardından üçüncü sırada yer aldığını söyledi.

"DOPİNGİN ÖNÜNE GEÇEBİLMEK İÇİN BÜYÜK YOL KAT ETTİK"

Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kültür Salonu'nda "Sporda Doping ve Mücadele" konulu konferans gerçekleştirildi. Konferansta konuşan Dopingle Mücadele Eğitim Komisyonu ve Futbol Federasyonu Dopingle Mücadele Komisyonu Üyesi Spor Hekimi Dr. Mesut Nalçakal, sporun eşit şartlarda yapılması gerektiğini ve bir takım ilaçlar kullanarak sporda eşitsizlik sağlayan etik olmayan durumlara karşı olduklarını söyledi. Dopingle mücadeleye bu yüzden başladıklarını belirten Dr. Nalçakal, Türkiye'de dopingin önüne geçebilmek için çalıştıklarını ve büyük yol kat ettiklerini ifade etti.

"TÜRKİYE'NİN DOPİNG GEÇMİŞİ ÇOK SORUNLU"

Türkiye'nin dopingle mücadele tarihinden bilgiler veren Nalçakal, "Uluslararası Halter Federasyonu'nun 2012 Kasım ayında Türk haltercilerden aldığı 21 örnekte 'Stanozolol' isimli yasaklı madde saptandı. Nedeni ne olabilir diye araştırdığımızda bu maddenin kullanımının çok yaygın olduğunu ve hala kullanıldığını gördük. Sporcular kullanıyorlar ve yarışmadan önce bir süre bırakıp temizlenme dönemine giriyorlar. Lakin teknoloji geliştiği için artık laboratuvarlar bu maddeler rahatça tespit edebiliyor, bunu bilmeyenler ise nasıl olsa temizlendik diyerek ceza alıyorlar" dedi.

"DÜNYADA %1, TÜRKİYE'DE %12'YDİ"

2013 yılında alınan örneklerden de bahseden Nalçakal, "Haltercilerden alınan örneklerin yüzde 14'ünde, atletlerin yüzde 18'inde yağlı güreşçilerin ise yüzde 24'ünde yasaklı madde saptandı. Dünya'da yasaklı madde kullanan sporcuların ortalamasının yüzde 1,1 olduğu dönemde Türkiye'de bu oran yüzde 12 civarındaydı. 2015'te ise bu oran Türkiye'de tüm branşlarda yüzde 1,1'e, olimpik sporlarda ise yüzde 0,9'a düştü. Bu bizim yaptığımız mücadelenin çok açık bir göstergesi" diye konuştu.

"YASAKLILAR LİSTESİNDE TÜRKİYE ÜÇÜNCÜ"

IAAF yasaklı sporcular listesine göre yasaklı maddeler yüzünden ceza alan Türk sporcu sayısı 47 olarak belirlendiğini ifade eden Dr. Nalçakal, 53 sporcuyla Rusya'nın yasaklı sporcular listesinde birinci, 50 sporcuyla Hindistan'ın ise ikinci sırada olduğunu söyledi.

Türkiye'de örneklerinde yasaklı madde saptanan sporculardan 6'sının eşi, kardeşi, babası ya da annesinin antrenör olduğunun saptandığını vurgulayan Dr. Nalçakal, yine Türkiye örneğinde yasaklı madde saptanan sporcuların 34'ü 18 yaşından küçük, 11'i ise 15 yaşından küçük olduğunun belirlendiğini anlattı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Spor

Atletizm Federasyonları Birliği Hindistan Türkiye Rusya Spor Haberler

Bahçeli, 154 kişilik listeyi kameraya gösterdi: Bunlarla hukuk zemininde mutlaka hesaplaşacağız

Bahçeli, 154 kişilik listeyi kameraya gösterdi: Bunlarla hukuk zemininde mutlaka hesaplaşacağız

Olimpiyatlara günler kala skandal olay! Turist kadın kebapçıda toplu tecavüze uğradı, ülke alarmda

Olimpiyatlara günler kala skandal olay! Turist kadın kebapçıda toplu tecavüze uğradı, ülke alarmda

Rus moto vlogger Tatyana Ozolina, Muğla'da geçirdiği kazada hayatını kaybetti

Rus moto vlogger Tatyana Ozolina, Muğla'da geçirdiği kazada hayatını kaybetti

Karısını bağlayıp darbeden şahsın ilk ifadesi: Karşısına geçip sigara yakarak acı çekmesini izledim

Karısını bağlayıp darbeden şahsın ilk ifadesi: Karşısına geçip sigara yakarak acı çekmesini izledim

500

Yorumlar (16)

İsmail:

Bir de müslüman ülkeyiz, ahlaklıyız, din iman bizde. . Her ilde imam hatip lisesi ortaokulu var. . 80 tane ilahiyat fakültesi var. . 200 bin diyanet görevlisi var. . binlerce kuran kursu, imam var, ama nafile. . dine bu kadar yatırım yapmış bir ülkeyiz , ama ahlak sıfır, hatta sıfıroğlu sıfır. .

17
2
yanıtYanıtla
CANER:

hayaldi gerçek oldu AK PARTİ

16
0
yanıtYanıtla
ALIBERLIN:

ZATEN BÖYLEDIR BIR TOPLUM DURMADAN DIN IMAN DER DURURSA ORDA HEP BIR PISLIK CIKAR

8
2
yanıtYanıtla
ŞAH:

bu gurur spor bakanlığının

8
1
yanıtYanıtla
YAPMAYAN ÜLKE KALDI MI DÜNYA DA?:

BU SIRALAMAYI KİM YAPTI ACABA? ESKİ DOĞU BLOKU ÜLKELER DE DOPİNGLİ OLMAYAN SPORCU YOK BE. . . ÜÇÜNCÜ SIRADAYMIŞIZ, YALANA BAK SEN.

3
5
yanıtYanıtla
SAF OLMAYALIM ARTIK:

sadece dogu ülkelerinde degil Dünyanin her tarafinda ayni, yalniz onlar torpilli. Zaten kendileri ve idarecileride yillar sonra ifade ediyor ( zaman asimindan sonra )Kendi olimpiyat komitelerinin nasil olaylari ayarladigini.

yanıt1
yanıt1
....:

YAW HE HE. . . . SEN BU KAFAYLA BU ÜLKEYİ DAHA ÇOK YAKARSIN . . . . YETERİN ARTIK . . . . SAĞA SOLA ÇAMUR ATACAĞINA BİRAZ GÖZLERİNİ AÇ . . . KENDİNE BAK. . . . .

yanıt0
yanıt0
KEREM:

Bizim bayan bir atletimiz vardı madalya kazanmıştı dopingli çıkmıştı sonra madalyayı almışlardı rezil olmuştuk

7
0
yanıtYanıtla
IZLANDALI:

DEMEK COK, HACI, HOCA, IMAMLA, CAMIYLE, TURBEYLE AHLAKLI INSAN OLUNMUYOMUS, ATEYISTLER BILE BU YOBAZ SURULERINDEN 100 KEZ DAHA NAMUSLU VE SEREFLI INSANLAR

5
0
yanıtYanıtla
yuh be:

bumudur yani birinciliği ruslara kaptırmışız

3
1
yanıtYanıtla
Tüm 16 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title