Son Düzlük

Son Düzlük

ABD'de Salı Günü Yapılacak Başkanlık Seçimlerine İki Gün Kala, Demokrat ve Cumhuriyetçi Adaylar Son Kozlarını Oynuyor. Obama, Cumhuriyetçi Kalelerine Çıkarma Yaptı.

Son Düzlük

ABD’de salı günü yapılacak başkanlık seçimlerine iki gün kala, Demokrat ve Cumhuriyetçi adaylar son kozlarını oynuyor. Obama, Cumhuriyetçi kalelerine çıkarma yaptı. Dün üç kritik eyalete giden McCain, yarın da yedi eyalet dolaşarak kampanyayı noktalayacak.

BEYAZ Saray talipleri, 4 Kasım’da yapılacak ABD Başkanlık Seçimleri’nden önce son haftasonunu kritik kampanya turlarıyla geçiriyor. ABD’nin ilk siyah başkanı olmak isteyen Obama, önde gittiği halde, işi garantiye almak amacıyla Nevada ve Colorado’da mitingler düzenledi. Ardından kritik eyaletlerden Missouri’ye geçti. 1956 seçimleri dışında bir asrı aşkın bir süredir her seçimde, Missouri’de kazanan aday, başkan oluyor.

Obama, bugün de diğer kritik eyaletler olan Ohio ve Indiana’ya, eşi Michelle ve yardımcı adayı Joe Biden ile birlikte çıkarma yapacak. Obama’nın Cleveland’da yapacağı konuşmadan önce, ünlü rock şarkıcısı Bruce Springsteen sahne alacak.

Terminatör: Obama kaslı değil

John McCain ise, diğer kritik eyaletlerden Virginia, Ohio ve Pennsylvania’yı ziyaret etti. "Terminatör" olarak tanınan film yıldızı ve California Eyalet Valisi Arnold Schwarzenegger de, John McCain ile birlikte kampanya yaptı. Terminatör, "Obama’nın hem vücudu, hem de politikaları daha kaslı olmalıydı. Bu haliyle yetersiz. McCain kaya gibi. Gerçek bir Amerikan kahramanı" dedi.

McCain mitinglerin ardından, Başkan Yardımcısı Adayı Sarah Palin gibi, ünlü komedi programı Saturday Night Live’a katılmak üzere New York’a gitti. Cumhuriyetçi Başkan Adayı, yarın Palin ile birlikte, çoğu Cumhuriyetçi ağırlıklı yedi eyaleti birden ziyaret edecek.

Avukatlar işbaşında

McCain’in memleketi Arizona ile diğer Cumhuriyetçi kaleleri Georgia ve Kuzey Dakota’da bile Obama önde. Olası oy sayım krizlerine karşın kritik eyaletlere avukat ordusu yollayan iki aday da, son konuşmalarında kampanyalarının birer özetini yaptılar. Obama, "değişim" ve "umut" kavramlarını vurgulayarak, Bush Yönetimi’ni sonlandırmanın tek yolunun kendi başkanlığı olduğunu savundu. Siyahi başkan adayı, başkan olarak önceliklerinin ekonomi, enerji bağımsızlığı ve ulusal güvenlik olacağını söyledi. McCain ise, başkomutan olmaya sadece kendisinin elverişli olduğunu, ayrıca Obama’nın vergileri artıracağını öne sürerek oy toplamaya çalıştı.