Sarıyer Manşet Gazetesi'ne Şok

Sarıyer Manşet Gazetesi'ne Şok

CHP'li Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer Manşet Gazetesi hakkında 150 bin TL'lik iki ayrı tazminat davası açtı.

Sarıyer Manşet Gazetesi'ne Şok

Sarıyer'in CHP'li Belediye Başkanı Şükrü Genç, kendisi hakkında haber yapan Sarıyer Manşet Gazetesi hakkında 150 bin TL'lik iki ayrı tazminat davası açtı. Genç ayrıca, mahkemeden, gazetenin internet sitesine erişimin durdurulması kararı çıkartmasını talep etti.

İKİ AYRI DAVA AÇTI

İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi'nde, Sarıyer Manşet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vedat Özdemir hakkında 50 bin TL manevi tazminat davası açan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, "Gazinocu tehditler savurdu" başlıklı haberde kendi fotoğrafının kullanılmasının kişilik haklarına doğrudan saldırı niteliğinde olduğunu söyledi ve internet sitesine erişimin engellenmesini talep etti.

Genç, Sarıyer Manşet gazetesi yazarı Emre Güner'in Sarıyer Spor Kulübü ve kendisi hakkındaki 26 Eylül 2011 tarihli yazısında geçen "Sayın Genç siz uyanıksınız da Sarıyer halkı aptal mı?" cümlesi yüzünden ise 100 bin TL'lik başka bir tazminat davası daha açtı.

CHP'Lİ MECLİS ÜYELERİ TEPKİLİ

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç'in, Sarıyer Manşet Gazetesi hakkında açtığı 150 Bin TL'lik tazminat davası belediye meclisinin de gündemindeydi.

AK Parti Meclis Üyesi Cemil Özbalta ile CHP Meclis Üyesi Gökan Zeybek meclis kürsüsünden yaptıkları konuşmalarla, açtığı tazminat davaları ve haber sitesinin kapatılması talebi nedeniyle Şükrü Genç'e tepki gösterdiler. Özbalta, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun basın özgürlüğü hakkındaki söylemleri ile Şükrü Genç'in yaptıkları arasında tutarsızlık olduğunu savunurken, Zeybek ise demokrasilerde basın özgürlüğünün önemine vurgu yaptı.

ZEYBEK: ELEŞTİRİLERE AÇIK OLMALIYIZ

CHP Grubu adına Belediye Meclisi'nde konuyla ilgili söz alan Gökan Zeybek, "Bir ülkedeki demokrasi ülkedeki muhalefete mensup olan siyasetçilerin, yazarların, aydınların, gazetecilerin özgürlüklerini her ortamda yerine getirmesi ile ölçülür. İleri demokrasilerde Türkiye'nin yasalarla uyum sürecine soktuğu sürecin tamamında vazgeçilmez ve dokunulmaz olan basın özgürlüğü ki özgürlüklerin en temel noktasıdır. Yalnızca Sarıyer ile ilgili değil aynı zamanda bu ülkenin cumhurbaşkanından başbakanına,

milletvekillerinden bütün bürokratlarına kadar kendileri ile ilgili her türlü eleştiriyi tahammül sınırlarında karşılayıp onları halkın nezdinde değerlendirmeye tabi tutması gerektiğine inanıyorum. O nedenle bu konuyla ilgili grubumuzun yapması gereken bir çalışma varsa onu da yerine getireceğimizi belirtmek isterim" dedi.

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNDEN GAZETEYE DESTEK

Öte yandan bölgedeki birçok sivil toplum kuruluşu da Belediye Başkanı Genç'in tutumuna tepki göstererek gazeteye destek mesajları gönderdi. - İSTANBUL