Şanlıurfa'da Çiftçiler Kredi Kullanımı Hakkında Bilgilendirildi

Şanlıurfa'da Çiftçiler Kredi Kullanımı Hakkında Bilgilendirildi

Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesinde Yöre Çiftçileri Tarım Kredileri Kullanımı ve Koşulları Hakkında Bilgilendirildi.

Şanlıurfa'da Çiftçiler Kredi Kullanımı Hakkında Bilgilendirildi

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde yöre çiftçileri tarım kredileri kullanımı ve koşulları hakkında bilgilendirildi.


Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Yayım Daire Başkanlığının GAP yöresine yönelik başlattığı "Çiftçi Eğitim ve Yayım Projesi" kapsamında Akçakale İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantı Halk Kütüphanesi'nde yapıldı. Akçakale İlçe Tarım Müdürü Özcan Çetin, Akçakale Ziraat Odası Başkanı Hamet Topdemir, Köy Muhtarları ile çok sayıda çiftçinin katıldığı toplantıda Akçakaleli çiftçiler Tarım kredileri kullanımı ve koşulları konusunda bilgilendirildi.


Toplantıda konuşan Akçakale İlçe Tarım Müdürlüğü'nde görevli Tarım Danışmanı Ziraat Mühendisi Özgür Sezgin şunları söyledi.


"Özel bankaların, traktör kredisi yıllık olarak faiz oranları ortalama yüzde 18,6, ihtiyaç kredisi yıllık faiz oranı yüzde 24,6'dır. Ziraat Bankası'nın verdiği ihtiyaç kredisi faiz oranı yıllık ortalama 17,5, yüzde 25'i sübvansiyonlu. Basınçlı sulama sistemleri kredisi faiz oranı yüzde sıfırdır. Traktör kredisi yüzde 17,5 yüzde 30'u sübvansiyonlu. Tarımsal desteklemelerde ise kütlü pamuğa dekara 460 kilo sertifikalı tohuma 34,8 YKR, sertifikasız tohuma 29 YKR, mazota 5,4 YTL, kimyevi gübre 3 YTL, sertifikalı tohum ekimi yapmak yüzde 20 daha fazla destekleme demektir. Sertifikalı buğday dekara 5 YTL, sulu buğday dekara 650 kilograma 45 YKR, kuru buğday dekara 350 kilograma 45 YKR, mazota 2,88 YTL, kimyevi gübre 2,13 YTL ve mısır 960 kilograma dekara 67 YKR verilecektir. Meyve bahçesi desteklemesi ise kaysı, erik ve badem üzerinden verilmektedir. Bunun şartı en az 10 dekar arazi üzerinde kurulmuş olması gerekir. İkinci bir husus sertifikalı fidan olmalıdır. Dikimden önce İlçe Tarım Müdürlüğüne başvurulmalıdır. Bu şartlar altında dekara 250 YTL verilmektedir." (MD-OÇ-Y) 13.03.2008 16:29 TSİ

Kaynak: İHA